Dvadsať prekvapivých faktov o závislosti od telefónu

  1. 40 % populácie je závislých od svojich smartfónov

Závislosť od smartfónov neustále narastá. Podľa článku o súčasnej psychológii 40 % americkej populácie trpí touto závislosťou. Okrem toho 58 % mužov a 47 % žien trpí nomofóbiou, t. j. strachom z toho, že budú bez telefónu. 12 % užívateľov používa svoj telefón v sprche.

  1. Väčšina ľudí nedokáže bez svojho telefónu vydržať ani deň

Telefóny sa pre väčšinu ľudí stali nevyhnutnosťou. 44 % ľudí uviedlo, že trpeli veľkou úzkosťou, keď prišli o svoj telefón a boli bez neho celý týždeň. Strach z toho, že stratím telefón alebo bez neho zostanem, t. j. nomofóbia, skutočne existuje a ovplyvňuje mnohých ľudí.

  1. Ľudia si často berú svoj telefón všade, dokonca aj na WC

Nedávny výskum ukázal, že kým v porovnaní s mužmi (74 %) používalo svoje telefóny na WC viac žien (76 %), muži boli v porovnaní so ženami k svojmu telefónu viac pripútaní.

  1. Väčšina ľudí svoj telefón neustále bezdôvodne kontroluje

Ľudia majú tendenciu kontrolovať svoj telefón bezdôvodne, najmä keď sú závislí. Napriek tomu, že si ho skontrolovali pred dvomi sekundami, majú nutkanie urobiť to znova. Väčšina ľudí drží svoj telefón v ruke a neustále zapína obrazovku, aby sa uistili, že im neunikla žiadna správa, hovor či odkaz. V niektorých prípadoch zapínajú obrazovku, lebo sa nudia alebo len zo zvyku.

  1. 80 % ľudí vo veku od 18 do 24 rokov spáva s telefónom vedľa seba

Mať vedľa seba telefón počas spánku sa stalo bežným trendom, najmä medzi mladými. Ukazuje to, ako veľmi chcú mať ľudia telefón neustále pri sebe a keď ho nemajú, trpia separačnou úzkosťou. Tí, čo spávajú vedľa telefónu, prvá a posledná vec, ktorú robia hneď po zobudení a predtým, ako usnú je, že si vo väčšine prípadov skontrolujú svoj telefón.

  1. Väčšina závislých od telefónu zabúda, aké to je žiť v reálnom svete

Väčšina závislých od telefónu sa úplne odstrihne od reálneho života a tak limituje svoje interakcie s druhými aj iné reálne životné skúsenosti. Svoj svet vnímajú cez telefón a majú menej interakcií. To im bráni v tom, aby mali trochu lepší život alebo sa zapájali do iných aktivít, ktoré by mohli byť pre nich oveľa zábavnejšie a občerstvujúcejšie.

  1. Priemerný človek kontroluje svoj telefón 110krát za deň, kým závislý až 900krát

Pomaly a postupne sme svedkami trendu smerujúcemu k závislosti od mobilných telefónov a tento trend bude v budúcnosti len narastať. Väčšina závislých má tendenciu kontrolovať svoje telefóny aj vtedy, keď nečakajú žiadnu správu či hovor. V niektorých prípadoch ľudia zapínajú obrazovku v dôsledku nudy alebo keď nemajú nič iné na práci.

  1. Jeden z troch majiteľov telefónu by sa radšej vzdal sexu než telefónu

Niektorí ľudia používajú svoj mobil aj počas sexu. Takéto štatistiky sú dosť prekvapivé, keď uvážime, že ľudia nedokážu odložiť telefón ani na sekundu. Tiež to ukazuje, že títo ľudia považujú používanie telefónu za dôležitejšie než iné aktivity v ich živote.

  1. 95 % ľudí uviedlo, že píšu správy, surfujú na webe alebo sledujú TV počas hodiny predtým, než konečne zaspia

Technológia preberá kontrolu a čoskoro to bude všetko, čo budú ľudia robiť. Používanie telefónu pred spaním výrazne narástlo, čo nie je dobré, keďže tento zvyk môže ovplyvniť spánkové vzorce. Vo väčšine prípadov prvá a posledná vec, ktorú ľudia robia hneď po prebudení a tesne predtým, ako zaspia je, že používajú svoj telefón. Takéto správanie nie je zdravé a môže viesť k mnohým problémom vrátane zdravotných.

  1. Jeden zo štyroch ľudí si telefón pred spaním neprepne na tichý režim

Toto sú ľudia, ktorí sa potom musia uprostred noci budiť, kedykoľvek príjmu správu alebo hovor. Nechcú vynechať jedinú príležitosť, aby mali interakciu s ľuďmi cez telefón. Pre nich je ich telefón dôležitejší než spánok, keďže sa ho ani neodvážia stíšiť, keď sa pripravujú na spánok.

  1. Jeden z dvoch ľudí uvádza, že keď sa v noci bezdôvodne prebudí, skontroluje si svoj telefón

Keď sa títo ľudia uprostred noci prebudia, určite si skontrolujú svoj telefón skôr ako opäť zaspia. Vo väčšine prípadov je toto nutkanie bezdôvodné. Ľuďom sa páči neustála aktivita na ich telefóne a niekedy očakávajú, že keď si skontrolujú telefón, nájdu tam správy alebo iné notifikácie.

  1. Závislosť od telefónu ničí vzťahy

Výskumy potvrdzujú, že neustále používanie telefónov môže byť škodlivé pre vzťahy. Okrem toho je závislosť od telefónu veľmi nepríjemná a normálne sa považuje za drzé správanie a to najmä v spoločnosti iných ľudí.

  1. Mnohé dopravné nehody sú zapríčinené telefónmi

Mnohé dopravné nehody sa dejú v dôsledku toho, že ľudia počas jazdy používajú telefón. Telefóny veľmi rozptyľujú pozornosť a to najmä vtedy, keď je človek od nich závislý, a keď sa sústredí na telefón namiesto toho, aby sa sústredil na cestu, je vysoká pravdepodobnosť, že toto odvrátenie pozornosti bude viesť k nehode a to aj smrteľnej. Toto nie je problém len pre toho, kto šoféruje, ale aj pre ostatných prítomných; sú to ľudia, ktorí sú v aute s týmto šoférom a v druhom aute, do ktorého tento šofér narazí.

  1. 72 % ľudí uvádza, že existuje len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa niekedy vzdialia od mobilu na viac ako meter a pol

Väčšina ľudí zostáva blízko svojich technologických zariadení vrátane smartfónov. Ak sa vzdialia na viac ako meter a pol, začnú cítiť úzkosť. Za normálnych okolností si svoje telefóny držia stále pri sebe – buď v ruke alebo vo vrecku.

  1. Závislosť od telefónov môže vyústiť do duševných porúch ako je obsesívno-kompulzívna porucha či depresia

Istý odborník na závislosti uviedol, že čím je jednotlivec viac spojený s pomocou technológií, tým viac problémov bude mať so vzťahmi v reálnom živote. Odborníci tiež uvádzajú, že abstinenčné príznaky pri závislosti od telefónov môžu vyústiť do symptómov ako je depresia, nespavosť a úzkosť. To v tele a mozgu vytvára viac kortizónu. Tento stresový hormón je kardio-toxický a môže veľmi škodiť duševnému zdraviu človeka, ako aj jeho medziľudským vzťahom.

  1. Dnes je dostupná liečba pre závislosť od telefónov

Liečebné zariadenia začali poskytovať liečbu tým, u ktorých je diagnostikovaná závislosť od telefónov. Usilujú sa ich liečiť tak, aby mali počas liečby veľmi obmedzený alebo žiadny prístup k telefónom a poskytujú im potrebné riešenia ako ohraničiť svoj kontakt s telefónom, keď odídu z liečebne.

  1. Závislosť od telefónu spôsobuje, že títo ľudia žijú svoj život cez svoj telefón.

Keď sú ľudia závislí od svojich telefónov, budú venovať veľmi malú pozornosť skutočnému životu, ktorý okolo nich prebieha a celú pozornosť venujú svojmu telefónu. Pre takýchto ľudí je telefón ako divadlo. Celý svoj život žijú tak, že sa naň pozerajú cez telefón namiesto toho, aby ho zažívali „z prvej ruky“.

  1. Väčšina ľudí si vôbec neuvedomuje, že je od telefónov závislá

Niektorí ľudia si neuvedomujú, že sú od svojich telefónov závislí a to buď preto, lebo nevenujú pozornosť varovným signálom alebo preto, že tieto veci vôbec nevedia. To je dôvod, prečo by týmto ľuďom malo byť poskytnuté určité povedomie, aby mohli tomuto návyku čeliť. Mobilné telefóny sú dnes bežné po celom svete a bez nich sa nedá žiť. No ľudia si potrebujú uvedomiť, že byť od nich závislým nie je dobré a môže to viesť k tomu, že takýto človek bude neproduktívny a bude v dôsledku toho trpieť mnohými zdravotnými ťažkosťami nehovoriac o tom, že používanie telefónu počas jazdy môže viesť k smrteľným nehodám. Z toho dôvodu by si mal každý dávať pozor a ohraničiť čas, ktorý trávi používaním svojho telefónu a občas si „dať aj pauzu“.

http://readitontheweb.com/20-surprising-facts-phone-addiction/

(Poznámka k prekladu: Hoci je v názve uvedený počet 20, v skutočnosti je ich tam len 18)