Dvadsať otázok o závislosti

Odborníci rozvinuli kvíz obsahujúci 20 otázok o závislosti, aby pomohli zneužívateľom látok smerom k uzdravovaniu. Kvíz poskytuje snímku, ktorá indikuje znepokojivé fakty a ukázala sa ako cenný nástroj pre uzdravujúcich sa závislých.

Ak máš ty alebo tvoj blízky pocit, že môžeš mať problém s alkoholom, drogami či liekami na predpis, odporúčame vám odpovedať na nasledujúce otázky. Tieto odpovede vám pomôžu získať správnu perspektívu na to, čo by ste mali robiť, aby ste veci okamžite zmenili.

20 otázok, ktoré si máš položiť:

1. Keď pijem, hltám alebo sŕkam?

2. Keď som v strese, pijem/beriem drogy viac ako obyčajne?

3. Spôsobuje pitie/drogovanie, že som viac impulzívny a menej racionálny?

4. Mám pocity viny z toho, že pijem/drogujem?

5. Vymeškal som prácu kvôli mojej závislosti od alkoholu a predpísaných liekov?

6. Spôsobilo moje pitie/drogovanie násilné správanie doma voči partnerke a deťom?

7. Pijem aj potom, keď moji spoločníci prestali?

8. Pijem/Drogujem pred spoločenskými udalosťami alebo počas nich?

9. Mal som niekedy autonehodu kvôli pitiu/zneužívaniu látok?

10. Zabúdam na to, čo sa stalo, keď som pil alebo bral drogy?

11. Ak počas spoločenskej udalosti nie je alkohol k dispozícii, cítim sa nepohodlne?

12. Potom, čo sa napijem, sa so mnou ťažšie vychádza?

13. Stále tvrdím, že môžem s pitím/drogovaním prestať, kedykoľvek budem chcieť?

14. Mám chuť na pitie v určitom čase počas každého dňa?

15. Potrebujem sa niekedy ráno hneď napiť/dať si drogu, aby som sa „nakopol“?

16. Skryl som si niekedy doma fľašu/iné drogy?

17. Pijem radšej osamote, aby som mohol vypiť viac?

18. Prišiel som kvôli pitiu/drogovaniu o prácu?

19. Potrebujem sa niekedy napiť/nadrogovať, aby som sa zbavil triašky?

20. Pomáha mi alkohol/látky k získaniu sebadôvery, istoty?

Ako interpretovať výsledky

Ak si na niekoľko otázok odpovedal kladne, je čas bližšie sa pozrieť na svoje zneužívanie. Ak si kvíz urobil namiesto niekoho iného, môže byť vhodné povedať mu o výsledku. Tí, čo na niekoľko otázok odpovedali „áno“, by mali seriózne uvažovať o okamžitej návšteve odborníka na závislosti. Nemusíme na základe výsledkov tohto kvízu robiť uzávery, no určite nám to poukáže na smer, ktorým sa máme vydať.

Použitie kvízu na to, aby si dotyčný všimol problém a zmenil smerovanie

Mnohí z nás rozmýšľajú o „spoločenskom pití“ a iní poukazujú na „hranice“ látkového zneužívania. Kedy sa zneužívanie stáva problémom a ako môžeme povedať, či si kolegujeme o problémy? Tento kvíz nám v tom určite pomôže.

Uvedených 20 otázok nám môže pomôcť zostaviť plán, ako postupovať a posúvať sa zdravším smerom. Pri takmer každom užívaním látok meniacich náladu sú pochybnosti. Možno rozmýšľaš, kedy si prekročil svoju mieru. Akékoľvek nadmerné užívanie je obyčajne symptomatické a je znakom toho, že máš problém. Možno sa v súvislosti so svojou závislosťou cítiš vinný a zmeny v tvojom správaní ťa zmáhajú.

Tak ako vieš, či si už prešiel pomyslenú čiaru a si závislý? Bol čas, kedy odborníci na závislosť hovorili: „Ak si myslíš, že máš problém s alkoholom a drogami, pravdepodobne to tak je!“ To často postačovalo ako stanovenie diagnózy. Títo odborníci sa tiež mohli pýtať, či si sa dopustil aj správania, ktoré zvyčajne sprevádza zneužívanie látok. Dnes ti tento kvíz môže pomôcť určiť, či máš závislosť, ktorú je potrebné liečiť.

Aký je ďalší krok

Ďalší krok si vyžaduje úprimnosť voči sebe. No keďže popieranie je primárnym znakom závislosti, úprimnosť nemusí byť taká jednoduchá ako sa zdá. Oveľa jasnejšiu odpoveď ukáže tvoje správanie. Určite smeruješ k závislosti, ak tvoja konzumácia látok začala negatívne ovplyvňovať tvoj život. Uvedený kvíz ti poskytuje úprimný pohľad na tvoju situáciu a zároveň tipy pre uzdravovanie.

https://www.soberrecovery.com/addiction/20-questions-on-alcohol-addiction/