Dve veci, ktoré je potrebné postaviť na prvé miesto, aby sa po závislosti obnovilo fyzické zdravie

Keď človek prestane brať drogy a alkohol, reakcia organizmu je u každého iná. Niektorí z nás si v dôsledku látkového zneužívania veľmi poškodili svoje orgány, kožu, vlasy aj nervový systém. Môže sa ti tiež zdať, že nemáš energiu alebo že tvoj metabolizmus kvôli nezdravým stravovacím návykom nefunguje. No keď začneš žiť triezvo, je celkom možné, aby sa tvoje dobré fyzické zdravie vrátilo. Cvičenie, zdravá strava a pravidelné lekárske prehliadky za účelom nápravy každej škody, ku ktorej došlo – to všetko je úžasný spôsob ako nastúpiť na cestu k dobrému zdraviu.

Podpor to fyzickým cvičením

Ak si práve prestal s braním drog a pitím, spočiatku môže byť tvoja energia nízka a možno si uvedomíš, že už nie si v takej kondícii ako kedysi. Praivdelné cvičenie ti môže výrazne pomôcť v zabezpečení vyváženosti cukru v krvi, čo podporuje mentálnu stabilitu, emocionálne aj duševné zdravie. Endorfíny uvoľňované počas fyzického pohybu ti môžu pomôcť robiť lepšie rozhodnutia a podporovať tvoju triezvosť a tiež ti pomáhať správne sa rozhodnúť, keď príde na baženie po drogách či alkohole. Ak si myslíš, že musí byť z teba skutočný atlét, nie je to tak. Keď začneš každý deň chodiť na vychádzky, pomôže ti to byť aktívnejším a dostať sa opäť do formy. Aktivity ako sú prechádzky, plávanie či dokonca tanec sú úžasným spôsobom ako sa začať viac pohybovať. Dlhšie prechádzky môžu byť prvým krokom k lepšej kondičke. Ak máš problém prejsť dlhšiu vzdialenosť, snaž sa auto zaparkovať trocha ďalej, namiesto výťahu používaj schody a choď na prechádzku aspoň raz za deň. Nemusíš sa stať členom fitnessklubu, no ak si kúpiš permanentku a zaradíš si cvičenie do svojho každodenného programu aspoň na pol hodinku, môže to urobiť pre tvoje endorfíny zázraky. Mnohé telocvične ponúkajú lekcie jógy, aerobiku, dvíhania činiek či dokonca bojových umení. Všetky tieto formy cvičení ti môžu pomôcť nájsť niečo, čo budeš robiť naozaj rád a pomôžu ti premerovať svoju myseľ preč od drog. Nesnaž sa robiť nasilu cvičenia, ktoré nemáš rád, pretože časom sa ti to bude robiť ťažko. Kľúčom je nájsť niečo, čo naozaj robíš rád a čo ti pomôže udržiavať dobrý režim. Čím zdravší budeš, tým viac budeš chcieť podporovať svoju triezvosť.

Dopraj svojmu telu zdravé jedlo a výživové doplnky

Nie je zlé zájsť za špecialistom a zistiť, či ti nechýbajú nejaké vitamíny a minerály. Je veľa ľudí, ktorí nie sú závislí a ktorí nemajú dostatok vitamínov a minerálov, no u závislých môže byť tento deficit ešte výraznejší. Drogy aj alkohol môžu v tele spôsobiť výživovú nerovnováhu. Špecialista ti môže pomôcť zistiť, ktoré vitamíny tvoje telo potrebuje a podľa toho môžeš zvýšiť ich prísun. Dobrým začiatkom je aj zdržiavať sa od nezdravých jedál, cukrov a iných látok. Zdravé stravovanie ti môže pomôcť podporiť tvoje emocionálne zdravie a tiež sa zbaviť baženia po cukroch, ku ktorému u mnohých alkoholikov dochádza. Zdravá strava a dobrá hydratácia pomôže v tvojom tele vytvoriť rovnováhu a pomôže stabilizovať aj tvoj cukor. Mnohí alkoholici majú sklony jesť veľa cukru potom, čo vytriezvejú práve kvôli nerovnováhe cukru v krvi. Vyhni sa tejto pasci tým, že budeš namiesto cukru jesť ovocie a niečo zdravé, čo ti pomôže aj v tom, aby si zbytočne nepriberal.

Pamätaj, že kľúčom je striedmosť. Hneď po vytriezvení sa nemusíš prihlásiť na maratón, ale podnikať kroky k tomu, aby sa tvoje telo dostalo späť do správnej formy, je jednou z najlepších vecí, ktoré môžeš urobiť pre seba a pre svoju spoločnosť. Zostaň zdravý, hýb sa, rob správne pozitívne zmeny pre svoje telo aj myseľ a zostaneš triezvy!

https://www.soberrecovery.com/recovery/the-2-things-to-prioritize-to-restore-physical-health-after-addiction/