Hry, ktoré hrajú narcisti

Jedna vec, ktorú je dôležité si uvedomiť je, že narcisti hrajú hry, ktorým ostatní nemôžu rozumieť. Je to preto, lebo pravidlá sa menia počas hry. Aby si tieto hry lepšie pochopila, môžu ti pomôcť niektoré základné koncepty. Keď si budeš myslieť, že si prišla na to, ako sa niektorá z nich hrá, uvedomíš si, že si sa mýlila. Nikdy nijakú z nich nemôžeš vyhrať, pretože karty má vždy rozmiestnené tak, že prehráš. A dôvod je taký, že vždy ide o to, aby si prehrala. O nič iné nejde. A keďže narcista je ten, ktorý hru tvorí – a ty si ani neuvedomuješ, že ju hráš – ako by to mohlo dopadnúť ináč?
Nasleduje zoznam tých najrozšírenejších hier, ktoré hrajú narcisti:

“Viem, že si, ale čo som ja?” Táto hra je veľmi bežná. Zistíš, že ju hráš, ak sa pokúsiš narcistovi povedať, že to, čo robí, nie je správne. Stvárnenie tejto hry je takéto: „Ja že som agresívny!!?? A čo ty?!? Ty sa nikdy o nikoho nezaujímaš, len o seba! Opýtaj sa detí!!!“ „Ty ma zneužívaš!!! „Ty si narcista!“ „Ty si taký pokrytec!“ Hlavnou stratégiou tejto hry je projekcia – narcista premieta svoj obraz, svoje chyby na teba. Najlepšia časť tejto hry je, že vždy odchádzaš frustrovaná, nahnevaná, nepochopená a plná sebaspochybňovania.

Rebelujúci tínedžer. K tejto hre dochádza, keď začneš replikovať otravného rodiča a narcista odporuje tvojim požiadavkám rovnako, ako by to robil tínedžer: „Povedal som ti, že to urobím!“ „Len preto, že to nerobím podľa tvojich predstáv, neznamená to, že to nebude urobené!“ „Všetko musíš mať pod kontrolou!“

Rozprávanie so stenou. To je veľmi zábavná hra! Rozprávala si sa niekedy so stenou? Neodpovie ti na nič, čo jej povieš. Ak o niečo požiadaš, bude ťa ignorovať. Ak na ňu budeš kričať, výsledok bude rovnaký. Bez ohľadu na to, čo urobíš, stena ti nikdy neodpovie. Spôsobí to, že sa budeš cítiť nedôležitá a bezcenná. Je to veľmi zábavné, však?

“Chyť ma, ak sa ti to podarí.” Súčasťou tejto hry je, že sa snažíš svojho drahého primäť k nejakému rozhodnutiu. Narcista nenávidí, keď ho kontroluješ a odmieta dostať sa do pozície, kedy by mal mať nejakú zodpovednosť (napr. za svoje rozhodnutie). Ak sa budeš chcieť so svojím narcistom dohodnúť na nejakom termíne, bude sa správať, akoby to bola veľmi zložitá úloha. Podobá sa to tomu, akoby si chcela na stenu pripevniť želatínu. Zábavné je to, že budeš neustále hádať, aká je vlastne jeho odpoveď.

Terapia tichom. Toto je najobľúbenejšia hra narcistu. Keď ju hráš, pravdepodobne si porušila nejaké pravidlo. Nie je jasné, prečo to pravidlo bolo také dôležité, ale ver mi, že bolo! Možno si náhodou povedala niečo nesprávne alebo si neurobila absolútne nič zlé. Keďže narcista určuje všetky pravidlá hry, podstatné vôbec nie je, čo si urobila. To, čo ho na tejto hre tak uspokojuje, je skutočnosť, ako to ničí tvoju sebahodnotu. Ako lepšie niekoho potrestať, než s ním nehovoriť?

Poď bližšie, choď preč. Táto hra sa hrá vtedy, keď ťa tvoj milovaný presvedčí, že ťa chce mať bližšie a nedokáže bez teba byť. Keď sa konečne uvoľníš v jeho náručí, vzápätí zistíš, že si mu ublížila, urazila ho či sa ho dotkla nejakým iným spôsobom a on sa musí okamžite stiahnuť – alebo presnejšie – odstrčí ťa z jeho života! Táto hra v tebe vyvolá silné pocity strachu a neistoty.

Postav sa na túto podložku, aby som ju spod teba vytiahol. Táto hra je iným stvárnením hry „poď bližšie, choď preč.” Takisto zahŕňa, že prestaneš byť na stráži a začneš dôverovať jeho slovám, budeš zraniteľná a opäť začneš dúfať vo váš vzťah. Keď budeš stáť oboma nohami na podložke, narcista ju veľmi rýchlo, bez akékokoľvek varovania, spod teba vytiahne. Zostaneš ochromená, šokovaná a so zlomeným srdcom.

Vždy to bude podľa mňa. Táto hra je jedna z tých zreteľnejších, ktoré narcista hrá. Pravidlá sú pomerne jasné: Rob to, čo chce narcista, ináč sa rozpúta peklo a draho za to zaplatíš. Je zábavná iba vtedy, ak ti nevadí, že ťa hnusne znevažuje a trestá.

Vymývanie mozgov deťom. Toto je tá najbolestivejšia hra. Deje sa cez manipuláciu a skrytú kontrolu tvojich detí. Narcista cez náznaky a nehorázne pohŕdanie učí tvoje deti, aby ťa nenávideli a milovali iba jeho. Táto hra takisto zahŕňa zapojenie čo najväčšieho počtu ďalších ľudí (napr. právnikov, psychológov a iných odborníkov), aby si ich získal na svoju stranu. Výsledkom tejto hry je, že nielenže prídeš o opatrovníctvo svojich detí, ale aj o ich srdce.

Dr. Jekyll Mr. Hyde. Táto hra zahŕňa to, že narcista stvárňuje dve celkom odlišné osobnosti – jednu, ktorá ťa miluje, je „normálna“ a klame ťa tým, že uveríš, že vo vzťahu je všetko v poriadku, a druhú, ktorá ťa nenávidí. Pre zmenu tohto dvojakého stvárnenia neexistuje nijaký rytmus ani dôvod; deje sa to náhodile.

Vykydaj svoju zúrivosť. Toto je hra, kedy narcista na teba reve a zúri, až kým sa necíti lepšie. Stačí, aby si tam bola a počúvala to. Tvár sa, že si nádoba na odpad a narcista do teba vykydá všetky svoje hnusné pocity.

Hra “akože.” Táto hra sa hrá tak, že narcista pripravuje scénu a definuje roly všetkých hráčov. Hráš rolu, ktorú ti určí. Akékoľvek snahy mať svoje vlastné myšlienky, názory, potreby či pocity sú priamou urážkou tvojho narcistu a budeš za to prísne potrestaná a dokonca aj vylúčená z hry. Obrátenou časťou tejto hry je, že nemusíš byť ničím výnimočná – si len presne tým, čím ťa narcista chce mať.

Dvojitý štandard. Pravidlá tejto hry sú, že narcista môže robiť všetko to, čo ty nemôžeš a ak sa na to začneš sťažovať, dostaneš sa do problémov. Príkladom je napr. to, ako odpovedáš na jeho telefonáty či sms-ky. Ak mu na ne neodpovieš alebo neodpovieš dostatočne rýchlo, neminie ťa prísny trest. Narcista však môže tvoje telefonáty či sms-ky celkom ignorovať a ak sa na to budeš sťažovať, takisto budeš potrestaná.

Chodenie po špičkách. Ľudia vo vzťahu s narcistom túto hru hrajú neustále. Nikdy sa nekončí. Aj keď sa ti podarí odísť z tohto vzťahu, zistíš, že toto „naprogramovanie“ ťa bude sprevádzať po celý život.

Ako vidíš, narcisti hrajú rôzne hry a tento zoznam je len čiastočný. Existuje toľko veľa hier, koľko je týchto jednotlivcov. Najrozšírenejšie sú tie, ktoré narcista šije priamo na mieru svojej obete. Najlepšia hra je tá, ktorá môže špecificky zraňovať obeť na jej najcitlivejšom mieste.

Hoci platí, že obete týchto hier nikdy nebudú poznať pravidlá, môžem vysvetliť niektoré rozšírené smernice, ktoré môžeš nasledovať, aby si zistila, ako „podnecuješ“ narcistu, aby s tebou tieto hry hral:
Keď sa správaš bezstarostne.
Keď mu povieš “nie.
Keď ho skúsiš brať na zodpovednosť.
Keď mu chceš byť nablízku.
Keď si zásadová a empatická.
Keď nespĺňaš jeho očakávania byť „dokonalou”.
Môžeš sa snažiť vyhnúť sa vyššie uvedeným skutočnostiam v snahe predísť týmto hrám, no neexistuje žiadna záruka, že to bude fungovať.

https://pro.psychcentral.com/recovery-expert/2019/01/games-narcissists-play/