Keď je zneužívateľ milý

Prenasledovateľ
Čo to znamená, keď je zneužívateľ milý? Je len jedna z troch možností:
1. Znamená to, že chce byť milý a to buď kvôli tomu, aby si vylepšil svoj imidž pred inými alebo chce presvedčiť samého seba, že je dobrý človek.
2. Niečo od teba chce a je to manipulačná stratégia.
3. Je v zotavujúcej sa fáze cyklu zneužívania.
Keď je milý, presvedčí samého seba, že práve jeho partnerka je tá, čo má problém, pretože napokon: „pozrite sa, aký som ja milý a štedrý“. V skutočnosti sú obdobia láskavosti iba odlišným prístupom ako partnerku kontrolovať a manipulovať. Tieto obdobia vyvolávajú ilúziu zmeny, no sú to iba skryté stratégie pre udržanie si kontroly vo vzťahu, pripravujú pôdu pre ďalšiu kontrolu a udržiavajú všetkých v štádiu zmätku.
Nasleduje príklad Angie Atkinsonovej, ktorá je koučka pre narcistické vzťahy. Tento príklad je dokonalou ilustráciou toho, s čím obete narcistického zneužívania zápasia. Predstav si rybársku návnadu. Keď je zneužívateľ milý, hodí ti niečo, čo vyzerá ako omrvina láskavosti. Môže to byť vo forme komplimentu, ospravedlnenia, okamihu „vyjasnenia“ či iného „nie zlého“ gesta.
Teraz uvažuj, že predstava „láskavosti“ zneužívateľa sa podobá návnade; v tomto prípade je milé správanie iba kamufláž – podobne ako rybárska návnada. Tá sa tvári, že je jedlom pre skutočnú rybu, no keď sa jej ryba chytí, je v pasci. Čo sa stane chytenej rybe? Zabijú ju, vypitvajú a zjedia!
Zdá sa, že zneužívateľ dychtí po tvojich najväčších slabostiach a chce ťa v nich dostať. Jeho návnada je dokonalá, aby ťa dostala práve na to, aby naplnila tvoje nenaplnené potreby (mnohé z ktorých vytvoril práve on). A tak sa chytíš.
„Schválne pred tebou hojdá návnadou tvojich najhlbších túžob, aby ťa dostal.“
Nedaj sa oklamať. Pochop, že pre jeho dobré správanie existuje nejaký dôvod a najpravdepodobnejšie absolútne nesúvisí s tým, čo je pre teba najlepšie. Zneužívatelia sú závislí od moci a kontroly. Napĺňa ich to. V skutočnosti zakaždým, keď dáš zneužívateľovi emocionálnu energiu kvôli niečomu, čo urobil, spôsobuješ, že sa cíti silný a má všetko pod kontrolou.
Ďalším súvisiacim príkladom je rybársky háčik. Keď sa chytíš návnady (jeho milého správania), chytila si sa na háčik. Teraz ťa má presne tam, kde chce – pod svojou kontrolou. Milé správanie bola iba jeho manipulácia pripravená presne pre teba.

Obeť
Nanešťastie obeť má svoju rolu. Necháp ma zle, nechcem obeť viniť. Súhlasím s Lundy Bancroft: „Zneužívanie je problém, ktorý leží výhradne na strane zneužívateľa.“ To, na čo myslím je, že obete zneužívania majú určité črty, keď sú so zneužívaním konfrontované:
Majú problém pamätať si incidenty zneužívania.
Stále odpúšťajú, prejavujú porozumenie a sú ochotné pokračovať ďalej.
Majú potrebu pomáhať svojmu partnerovi zmeniť sa tým, že ho chcú milovať ešte viac.
Berú na seba zneužívajúce správanie tak, akoby to bola chyba oboch.
Majú tendenciu brať zodpovednosť za toto správanie na seba.
Tieto črty sú ešte viac prehĺbené, keď je zneužívateľ milý. Obeť uverí, že dotyčnému sa dá veriť a že je spoľahlivý. Je ešte ochotnejšia na všetko zabudnúť. Opäť sa otvára a je viac zraniteľnejšia, čím mu poskytuje ďalšiu muníciu, ktorou ju môže v budúcnosť zraňovať.

Výsledok
Obete zneužívania majú problém vnímať vzťah reálne, keď sú tam aj takéto „dobré obdobia“. Táto neustála manipulácia núti obete k tomu, že chcú čakať, kým sa v budúcnosti takéto „dobré obdobia“ opäť objavia. Táto túžba je veľmi silná a núti ich zotrvať vo vzťahu. Takto sa vytvára traumatizujúce puto.
To, čo prežíva zneužívateľ na základe reakcií jeho obete, je rozkvitajúce posilňovanie jeho výsostného postavenia (Bancroft, 2002). Je veľmi ťažké zmeniť túto dynamiku, pretože obete sú emocionálne také ubité, že dokážu iba čakať na tie obdobia, kedy je zneužívateľ milý bez ohľadu na to, aké sú tieto obdobia prchavé. A rovnako, ako sa ona drží svojho fantazírovania (že jedného dňa bude všetko v poriadku), on sa drží svojej narastajúcej moci a kontroly.
Ak sa nachádzaš v takejto situácii, je dôležité, aby si si uvedomila, že ak sa máš z takéhoto vzťahu uzdraviť, musíš sa vzdať ilúzií, že sa zmenil iba preto, lebo má obdobia, kedy je pokojný alebo milý. Pretože práve toto ťa drží v pasci a zvyšuje tvoje pocity bezmocnosti a sklamania, keď sa vracia k svojím „starým spôsobom“.

Zdroje:
Atkinson, A. (n.d.)  When the Narcissist is Nice, Beware! The (VERY POWERFUL) Fishing Lure Illustration.  www.youtube.com
Bancroft, L. (2002). Why Does He Do That? Inside the Minds of Angry and Controlling Men. New York, NY: Berkley Publishing Group.

https://pro.psychcentral.com/recovery-expert/2019/05/when-your-abuser-is-nice/