Keď sa dospelé deti alkoholikov stanú matkami

(Dr. Tian Dayton)

Vyrastanie v rodine so závislosťou je vždy traumatizujúce a môže viesť k posttraumatickému stresu. Ak sa problémy súvisiace s posttraumatickým stresom neriešia, môžu sa stať obrovským problémom, keď sa dotyčný stane rodičom. Hoci už alkohol a drogy nie sú v rodine prítomné, myslenie, pocity a správanie tam môže naďalej zostať. September je „mesiac uzdravovania“.  Sis Wenger, riaditeľka Národnej asociácie pre deti alkoholikov sa chcela pre poradenský časopis zamerať konkrétne na matky. Položila mi niekoľko otázok o tom, ako vyrastanie s jedným alebo oboma rodičmi alkoholikmi môže ovplyvniť budúce materstvo.

Sis: Faktom je, že ľudia si stále neuvedomujú rozsah, do akého závislosť ovplyvňuje členov rodiny, najmä deti, ktorým slúži organizácia NACoA (Nadácia pre deti alkoholikov).

Tian: Je to pravda, Sis, a stále ma to prekvapuje. Naša myseľ sa stále točí okolo toho, ako vážne je vývoj dieťaťa ovplyvnený tým, keď vyrastá v prostredí zmätku a bolesti, ktoré obklopujú závislosť.

Sis: A táto trauma s nimi zostáva a ovplyvňuje ich vlastné rodičovstvo?

Tian: Áno. Deti, ktorých reakcia „bojuj alebo uteč“ bola znova a znova aktivovaná chaosom a vyrušovaním, ktoré závislosť obklopujú, môžu byť týmito skúsenosťami traumatizované. Táto trauma sa môže vynoriť aj po rokoch či desaťročiach vo forme posttraumatickej reakcie. Dospelé deti alkoholikov môžu zažívať formu posttraumatickej reakcie v dôsledku vyrastania v rodine, kde bola závislosť.

Sis: Ako sa táto nevyriešená bolesť prejavuje u matiek, ktoré sú dospelé deti alkoholikov?

Tian: Môže sa prejaviť rovnako, ako sa prejaví u vojakov, keď počujú strieľanie vo výfuku auta, pretože im to pripomína streľbu, ktorú zažili v boji. Závislosť (dependencia) a zraniteľnosť intimity môže u týchto matiek takisto slúžiť ako spúšťač. Keď dospelé deti alkoholikov vyrastú a snažia sa založiť si vlastnú rodinu, emocionálne dynamiky blízkeho závislého partnera a rodičovský vzťah sa správajú ako rozbušky toho, čo majú uskladnené vo svojom pamäťovom systéme pri predmete „mať rodinu“.

Sis: Prečo je tento problém dospelých detí alkoholikov taký skrytý?

Tian: Dospelé deti alkoholikov idú často na veľký výkon. Celé roky to zvládali sami, takže naoko môžu byť celkom funkční a úspešní. No ich nadmerná ostražitosť a zraniteľnosť môže zostať ukrytá pod obrannými mechanizmami, ktoré tam boli od detstva.

Sis: Ako sa táto stará bolesť odovzdáva ďalej, keď sa stanú rodičmi?

Tian: Zvykli sme rozprávať o tom, že závislosť niekedy preskočí jednu generáciu, no myslím si, že kľúčom je práve trauma. Traumatizovaní ľudia zvyknú byť príliš ostražití. Nevedia, čo je normálne, preto nevedia, kvôli čomu sa majú trápiť a čo majú nechať tak.

Deti, ktoré vyrastajú s tým, že vidia, ako sa ich rodič pomaly stráca vo fľaši či inej droge, prežívajú hlbokú bolesť, stratu a zmätok. Tento strach z toho, že stratíš to, čo máš rád, sa odovzdáva ďalej. Keď sú dospelé deti alkoholikov matkami, môžu sa príliš obávať. Odovzdávajú ďalej určitú úzkosť a často majú problém s hranicami. Okrem toho stratili samoreguláciu, čo je súčasťou reakcie na traumu, a tak sa môžu pohybovať medzi emocionálnymi a behaviorálnymi extrémami.

Sis: Všimla som si, že dospelé deti alkoholikov, najmä matky, svoje deti prehnane chránia.

Tian: Častokrát sa deti, ktoré vyrastali v závislom prostredí, cítia emocionálne zanedbané. To môže spôsobiť, že keď majú svoje deti, majú prehnane angažovaný a ochranný postoj. S tým súvisí aj to, že si veľmi dobre uvedomujú, aký je to pocit byť vystrašený a sám, preto sú veľmi zásadovými rodičmi. Problém je, že ak sa neuzdravia zo svojej hlbokej, skrytej bolesti, odovzdávajú ju ďalej cez kvalitu blízkosti vo vzťahu, cez emocionálnu štruktúru vzťahu.

Sis: Tieto deti sa teda samé stávajú „malými rodičmi“?

Tian: Presne tak. Dospelé deti alkoholikov sú často malí opatrovatelia svojich rodičov a mladších súrodencov; roly sa obrátili. Ukladajú opitých rodičov do postele, utešujú druhého rodiča, udržujú doma poriadok a pripravujú jedlo. Nerobia to preto, lebo rodičia chcú, aby sa do chodu domácnosti zapojil každý; robia to preto, aby zaplnili medzeru spôsobenú dysfunkčnými dospelými. Robia to prežívajúc pri tom bolesť a úzkosť. Veľa detí, ktoré sa stanú takýmito „malými dospelými“, tak získavajú pocit vlastnej stability, moci a miesta v rodine tým, že sa o všetko starajú a tieto vzorce si potom môžu preniesť do situácie, keď sa samé stanú rodičmi.

Sis: Môžete uviesť nejaké konkrétne príklady?

Tian: Napríklad ak je mama – dospelé dieťa alkoholika – úzkostlivá, no tento pocit v sebe blokuje, môže predpokladať, že je úzkostlivé jej dieťa a snažiť sa ho upokojiť. Alebo ak je príliš citlivá na odmietnutie, bude prehnane pozorná voči deťom, ak ich napríklad odmietne nejaký kamarát. Daný problém neprimerane nafukujú alebo sami vytvárajú problémy, ktoré neexistujú. Nevedia, ako prejavovať svoje emocionálne reakcie primeraným spôsobom – buď reagujú prehnane alebo naopak, nedostatočne.

Sis: A robia to nevedome?

Tian: Vo všeobecnosti áno. Dospelé deti alkoholikov často nevedia, že nevedia. Obranné mechanizmy z detstva proti prežívaniu prílišnej emocionálnej bolesti sú veľmi silné. Ako deti prepracovávame, potláčame, „zabúdame“ alebo sa odpájame od bolesti, s ktorou nemôžeme nič urobiť. Je to prirodzenosť traumy. Deti, ktorých premáha okolitý chaos, „vypnú“ – odpoja sa a svoje pocity ultmia, pretože je to jediný spôsob, ako môžu mať aspoň nejaké vnímanie osobnej kontroly. Napokon sú malé a závislé od svojich rodičov; sú v pasci kvôli zraniteľnosti svojho veku a veľkosti. Okrem toho si choré, nevypočítateľné správanie svojich rodičov vysvetľujú len svojou vývojovou výbavou, ktorú majú k dispozícii. Keď vyrastú a stanú sa dospelými, jednoducho nedokážu zrelo posúdiť, čo sa stalo a ako ich to ovplyvnilo. Sú to fungujúci dospelí, no hlboko vo svojom vnútri majú v tichosti schúlené malé zranené dieťa.

Sis: Takže toto zranené vnútorné dieťa v ich vnútri sa zrazu prebudí, keď majú vlastné deti?

Tian: Presne tak. Existuje reakcia na zármutok, ktorá sa nazýva „reakcia korešpondujúca s vekom“, ktorá je obzvlášť zaujímavá v pohľade na dospelé deti alkoholikov. V podstate to znamená, že keď naše vlastné deti dosiahnu vek, ktorý bol pre nás samých bolestivý, prehnane na ne reagujeme. Miešame svoju vlastnú nevyriešenú bolesť, ktorú prežíva naše vnútorné dieťa, s bolesťou našich detí.  Vrstvíme vlastnú nevyriešenú bolesť do našich detí. A potom sa sústredíme na to, že v nich ideme napravovať niečo, čo v skutočnosti potrebujeme napraviť v sebe.

Do svojej knihy „Syndróm traumy dospelých detí alkoholikov“ (The ACoA Trauma Syndrome) som napísala zoznam, ktorý ukazuje niektoré z okruhov, s ktorými môžu zápasiť rodičia – dospelé deti alkoholikov.

Sis: Prečo to dospelé deti alkoholikov nevedia rozpoznať a nesnažia sa vyhľadať pomoc?

Tian: Pretože ich bolesť je podvedomá a dostáva sa na povrch len podvedome cez spúšťače a spomienky. Sú v pasci, pretože hoci majú často schopnosť chápať, čo sa im stalo, zamieňajú si toto chápanie (na vedomej úrovni) s emocionálnym spracovaním (prežitím týchto bolestí – toto emocionálne prežitie a spracovanie vedie k uzdraveniu na rozdiel od toho, kedy to len vedome chápeme, ale nevieme to spracovať, preto sa z toho neuzdravíme). Keď to nespracujú emocionálne, ich bolesť zostáva nedotknutá a nevyriešená. Môžu o nej hovoriť, no necítia ju, nevedia ju spracovať a potom ju pustiť alebo prinajmenšom transformovať do iného štádia. Blokujú ju tisíckami múdrych spôsobov.

Sis: Toto je celý príbeh?

Tian: Existuje úžasný výskum realizovaný ľuďmi z pozitívnej psychológie, týkajúci sa traumatického „tempa rastu“. Dobrou správou je, že pre mnohých z nás trauma zatvára jedny dvere a otvára druhé, čo spôsobuje napredovanie. Ak sa mamy – dospelé deti alkoholikov začnú uzdravovať, majú vznikajúcu pozíciu pre to, aby sa stali úžasnými rodičmi, pretože vedia, čo nemajú robiť. Vedia, čo je úžasný pocit a čo bolí. Keď si spracujú vlastnú bolesť, môžu využiť toto hlboké poznanie a povedomie, ktoré získali cez traumatizujúce skúsenosti a využiť ho na dobré. Môžu sa stať vysoko motivované, aby boli pozitívnym a silným nástrojom v životoch vlastných detí aj nasledujúcich generácií. Môžu to celé zmeniť.

Sis: Vďaka, Tian. Váš pohľad a citlivosť na bolesť, ktorú prežívajú deti v rodinách zranených závislosťou, sú ako vždy veľmi objasňujúce.

„Vytlačené so súhlasom časopisu COUNSELOR (Poradca), ktorý je určený pre odborníkov zaoberajúcich sa závislosťou a duševným zdravím.“

https://www.huffpost.com/entry/when-adult-children-of-al_b_8061092