Ak máš blízkeho, ktorý trpí závislosťou od drog alebo alkoholu, pravdepodobne si zažil jeden alebo viac z nasledujúcich srdcervúcich scenárov:

  • Zostávaš dlho hore a trápiš sa kvôli tomu, či sa dnes bezpečne vráti domov
  • S úzkosťou čakáš na lekára, aby ti prišiel povedať dobrú správu o tom, že hoci sa tvoj blízky predávkoval, dostane sa z toho
  • Počúvaš požiadavky (napr. že chce viac peňazí), ktoré v tebe vyvolávajú pocity viny alebo rôzne iné variácie typu „keby si ma mal rád, …“

Keď žiješ alebo miluješ drogovo závislého, denne zažívaš nespočetné množstvo bolestivých skúseností. Väčšinou sa o neho bojíš, chceš mu pomôcť a chceš, aby sa zmenil, no nevieš, ako to urobiť. A pretože ho miluješ, nechceš viac zvyšovať už existujúci narastajúci odstup medzi vami – a tak ho kryješ. Znova a znova.

Dáš mu ďalších päť dolárov, o ktoré ťa prosí; upraceš zvratky z predchádzajúceho večera; uložíš ho do postele; na reverz ho odvezieš z nemocnice, lebo žobroní, aby si ho odtiaľ vzala. Kedy sa to skončí?

Hlavolam

V prvom rade je dôležité vedieť, že nikto ťa neobviňuje. Závislosť je komplikovaná a bolestivá a často veríme, že môžeme milovať našich blízkych až do triezvosti. Smutné však je, že sa to nikdy nestane. Nech sa to akokoľvek ťažko počúva, dávať mizerných päť dolárov priateľovi alebo zobrať predčasne syna z nemocnice len umožňuje tvojmu blízkemu pokračovať v jeho sebazničujúcom správaní. Závislá časť jeho mozgu si pamätá, že vždy od teba môže správnou taktikou získať peniaze alebo že sa môže vždy spoľahnúť na to, že pre neho prídeš v ktorúkoľvek nočnú hodinu.

Súčasťou tejto choroby je, že závislý urobí všetko preto, aby sa dostal k svojej droge – aj na účet tých, ktorých miluje. Hoci sa často stáva, že nasledujúce ráno bude prejavovať svoju vinu a žiaľ nad svojím správaním, keď to na neho príde, znovu všetko urobí tak, ako predtým. Závislosť je začarovaný kruh a drogy budú naďalej stimulovať ten vzorec v jeho myslení, ktorý urobí čokoľvek preto, aby dotyčný opäť zažil svoj euforický stav.

Môže to byť jedna z najťažších vecí, ktorú budeš musieť urobiť, no priatelia a rodina závislých sa potrebujú zbaviť dojmu, že môžu svojho blízkeho zachrániť, aby skutočne dostal šancu na reálnu zmenu. Ak to urobíš, môžeš začať skúmať svoje osobné limity a definovať svoje hranice.

Čas stiahnuť sa

Hoci to bolí, stiahnuť sa zo začarovaného kruhu závislého si môže niekedy vyžadovať ultimátum – môže to zahŕňať ukončenie romantického vzťahu, ukončenie finančnej pomoci, prinútenie vysťahovať sa domu alebo mu odobrať dieťa … Keď jednoducho povieš závislému, aby s tým prestal alebo že sa niečo musí zmeniť, len mu dávaš príliš široký priestor, v ktorom môže nájsť spôsoby ako situáciu zmanipulovať (v čom je veľmi dobrý). Z toho dôvodu je kľúčové pomenovať veci veľmi konkrétne a držať si hranice. Uplatnením presne načasovaných dôsledkov bude závislý nútený rozhodnúť sa.

Takisto je dôležité pamätať na to, že toto rozhodnutie musí urobiť on sám a môže sa stať aj to, že sa nerozhodne pre uzdravovanie aj napriek všetkým dôsledkom. Možno bude potrebovať ešte viac času, aby si uvedomil realitu dôsledkov a začal robiť kroky k triezvosti, pretože v konečnom dôsledku je to len na ňom, či sa rozhodne vyjsť z tej tmavej diery, ktorá ho pohltila.

A nakoniec uprostred svojej starostlivosti o svojho blízkeho pamätaj na to, že máš zodpovednosť aj za to, aby si sa staral o seba. Nemôžeš si dovoliť, aby tvoj blízky „kŕmil“ svoju závislosť na účet tvojho fyzického, duševného a emocionálneho zdravia. Tvoje zdravie je rovnako dôležité a tým, že urobíš to, čo je pre teba najlepšie – hoci by to bol odchod z tejto toxickej situácie – súčasne urobíš to najlepšie aj pre svojho blízkeho závislého.

https://www.soberrecovery.com/recovery/when-to-stop-trying-to-save-an-addict?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_377078/