Konzumácia alkoholu sa kvôli izolácii v súvislosti s pandémiou mení

Žijeme v zvláštnych časoch a toto vyjadrenie je iba zľahčením danej situácie. Znepokojujeme sa kvôli nášmu zdraviu, práci a duševnému stavu. Chýbajú nám večere v obľúbených reštauráciách. Chýbajú nám objatia našich najlepších priateľov. A celkom iste nevieme ani to, čo nám prinesie budúcnosť.
Keď sa cítime izolovaní, niektorí z nás sa utiekajú k nezdravým praktikám, aby sa im uľavilo v ich osamelosti. Od trendových „karantén“ až po virutálne „šťastné hodinky“ na zoome sa alkohol stal akýmsi puncom v týchto bezprecedentných časoch.

Ale aké sú riziká tejto ťažkej alkoholovej konzumácie? A čo o tom potrebujeme vedieť?

Hoci sú bary zatvorené, nedávne údaje ukazujú, že predaj alkoholu stúpol v treťom marcovom týždni o 55 percent v porovnaní s údajmi z minulého roka. Niektorí ľudia si mohli iba robiť zásoby na niekoľko ďalších mesiacov. Iní však môžu byť na nebezpečnej ceste k problematickému pitiu.

Veľa spoločností a reštaurácií ponúka dovoz alkoholu. Táto možnosť spôsobuje ľahký prístup k alkoholu pre každého – stačí ti telefón a kreditka.

A hoci teraz ľudia nepopíjajú vonku, nalievajú si doma, kde je to ľahšie a lacnejšie a ani nemusíš stáť v rade alebo nechávať sprepitné. Nepochybne to môže byť veľmi nebezpečná kombinácia.

Nebezpečenstvo izolácie a pitia

Ľudia zápasiaci s problematickým látkovým užívaním často tento zvyk pred druhými skrývajú. Samozrejme, niektorí pijú na verejnosti a vedia sa zosmiešniť. No mnoho iných sú tzv. „skriňoví pijani“. Inými slovami, keď sú s inými, pijú spoločensky, no keď prídu domov, pokračujú v pití aj osamote.

Tento trend je počas pandémie znepokojujúci. Napr. tvoji blízki ani nemusia vedieť, s čím sa trápiš. Nie si v kontakte so svojím podporným systémom. A hoci môžete byť v spojení cez technológie, zároveň svoj kontakt s nimi môžeš „kontrolovať“. To znamená, že máš veľa príležitostí, aby ti tvoj návyk prechádzal.

Ťažká konzumácia alkoholu a riziko infekcie

Nie je tajomstvom, že nadmerné užívanie alkoholu môže negatívne ovplyvňovať imunitný systém. Nárazové aj chronické, ťažké pitie môže u ľudí spôsobiť predispozíciu na infekciu potláčaním imunitného systému.
Tieto faktory môžu zvýšiť riziko nákazy na COVID-19. A rovnako, keď ochorieš, môžeš mať oveľa viac komplikácií.

V čase, keď je zdravotnícky systém veľmi vyťažený, je oveľa dôležitejšie než kedykoľvek udržiavať svoje zdravie v optimálnom stave. To znamená primerane sa stravovať, cvičiť a mať dostatok spánku.

Záverečné myšlienky

Aspoň 70 percent Američanov uvádza, že kvôli pandémii CODIDu-19 prežívajú stres. Tento stres je komplexný a mnohostranný. Všetci prežívame obrovské zmeny v našich rutinách a každodennom fungovaní. A nepoznáme ani „záverečný dátum“ pre toto časové obdobie. Veci sa môžu ešte zhoršiť predtým, než sa zlepšia. Pravda je taká, že pitie často iba pridáva ďalšie problémy k už existujúcemu stresu. Následné pokračujúce znecitlivovanie a unikanie pred pocitmi alkoholom často vedie iba k ďalšej depresii, úzkosti a hanbe.

www.soberrecovery.com/addiction/alcohol-consumption-surges-due-to-isolation-amid-covid-19-pandemic/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_610163/