19 mar
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Môj priateľ má dieťa, ktoré bojuje so závislosťou. Ako mu môžem pomôcť?

V zajatí dnešnej epidémie opiátov vieme, že potrebujeme urobiť obrovské kroky a mať špičkových obhájcov, aby sme mohli zachrániť životy. Žasnem nad rodičmi a inými, ktorých sa tento problem osobne dotýka a ktorí túto skúsenosť používajú k tomu, aby sa spojili s inými trpiacimi rodinami a podopierali ich na tejto epickej ceste. Niekedy sa však tieto veľké kroky dejú v malých momentoch medzi priateľmi – najmä v tom, keď dotyčný robí všetko preto, aby pomohol priateľovi, ktorého syn či dcéra zápasí s látkovým užívaním.

Nemusíš mať špeciálny tréning ani byť osobne týmto problémom ovplyvnený, aby si podporil priateľa v núdzi. Nemusíš presne vedieť, čo máš povedať. Musíš byť iba ochotný byť pri ňom. Želal by som si, aby vtedy, keď som bol v aktívnej závislosti od heroínu, ľudia, ktorí o tom vedeli, pomohli mojej rodine. Znamenalo by to pre ňu neopísateľne veľa. Necítila by sa v tom taká osamelá. Ak poznáš rodinu, v ktorej je závislosť, ponúkni jej podporu, akú by si ponúkol akejkoľvek inej rodine, kde je niekto chronicky chorý.

Niekedy to nerobíme, pretože to nie je ľahké. Je normálne, že niekoho nechceme otravovať. Je normálne, že sa bojíme toho, že povieme niečo zlé alebo že sa necítime príjemne, keď sme pri niekom, kto s niečím bojuje. No nech sa cítiš akokoľvek, keď nadviažeš kontakt s tvojím trpiacim priateľom, môže to zmeniť stigmu a izoláciu, ktorá sa spája so závislosťou. Len to, keď povieš: „Je mi veľmi ľúto, že sa trápiš. Nepoznám odpovede, ale chcem pri tebe stáť a počúvať ťa. Môžem pre teba niečo urobiť? Dal by si si kávu?“, môže zmeniť život dotyčného. Som o tom naozaj presvedčený. Bez ohľadu na to, či tvoj priateľ túto ponuku príjme alebo nie, bude vedieť, že má niekoho, s kým sa môže rozprávať, keď na to bude pripravený. Bude vedieť, že nie je sám a ty si môžeš byť istý, že v jeho živote zohrávaš dôležitú úlohu jednoducho iba tým, že si mu to povedal. Ak nevieš, ako to máš urobiť, nasleduje niekoľko návrhov.

Predstav si pocity, ktoré prežíva tvoj priateľ. Skôr, než mu ponúkneš pomoc, vži sa do jeho situácie. Pravdepodobne žije v určitom chaose a neistote a prežíva strach o svoje dieťa. No život ide ďalej; iní rodičia preberajú školské plány svojich detí, ich kariéru či nových partnerov. Tvoj priateľ je možno depresívny, cíti sa beznádejne, nahnevane, zmätene alebo všetko dohromady. Rodiny sa často izolujú kvôli stigme, ktorá sa spája s látkovým užívaním, takže je pravdepodobné, že tvoj priateľ o pomoc nepožiada. Keď sa vžiješ do jeho pocitov, pomôže ti to motivovať ťa, aby si urobil potrebné kroky, hoci ťa tvoje impulzy možno budú chcieť presvedčiť, že sa s ním nemusíš porozprávať.

Opäť si premysli to, čo vieš o závislosti a tiež to, čo vieš o situácii tvojho priateľa. Závislosť sa často spája s výraznou stigmou kvôli spoločenskej komplexnosti spájajúcej sa s dôvodmi, kvôli ktorým ľudia užívajú látky aj napriek negatívnym dôsledkom. Závislosť nie je morálne zlyhanie. Závislosť nie je otázka kriminálneho prečinu. Vedz, že mnoho z ľudí a odborníkov, na ktorých sa tvoj priateľ možno obrátil, aby ho usmernili a podporili, často nevedia ako jednať v otázke látkového zneužívania, takže rodičia sú často stratení, pretože dostávajú protichodné rady. Závislosť je choroba a tak by sa mala aj liečiť. Uzdravovanie sa z akejkoľvek choroby si vyžaduje lásku a podporu. A aj tak môžeš mať zmiešané pocity v súvislosti so situáciou tvojho priateľa a dokonca ho obviňovať ohľadne jeho rodičovských techník. Tvoj priateľ má pravdepodobne tie isté pocity ohľadom svojho vlastného rodičovstva a rozmýšľa, čo v minulosti mohol urobiť ináč. Toto je to posledné miesto, kam by si sa s ním chcel v rozhovore dostať. Nikto nemá všetky odpovede na tieto typy otázok, týkajúcich sa toho, čo sa mohlo udiať v minulosti. Buď pripravený na to ako reagovať, ak bude tvoj priateľ hovoriť o svojich pocitoch viny alebo o tom, čo mohol urobiť ináč, pretože takéto myšlienky môžu byť vysiľujúce. Zameraj sa na prítomnosť. Zameraj sa na lásku. Ako sa tvoj priateľ môže starať o seba a o svoje dieťa? Uzdravovanie je o tom, čo je teraz.

Keď sa rozhodneš pomôcť, nemusíš poznať všetky fakty o závislosti. To, či poznáš výskum o genetickej predispozícii na závislosť alebo o intervenčných technikách, nie je až také podstatné preto, aby si mohol pomôcť svojmu priateľovi. Nechceme tým povedať, že by si sa nemal vzdelávať. Pozri sa na situáciu tvojho priateľa, zisti si základné fakty, no nesnaž sa tváriť ako expert. To ľudí odrádza. Pokiaľ si ochotný počúvať a podporovať svojho priateľa, robíš to, čo by robil aj expert. Robíš presne to, čo tvoj priateľ potrebuje.

Prines akúkoľvek verziu „hotového jedla“. Je pekné mať pre niekoho niečo malé. Môže to byť napísaný pozdrav, keď môže byť ťažké vysloviť slová nahlas. Môže to byť nejaké dobré jedlo, lístky na koncert, čokoľvek. Môže to byť objatie. „Hotové jedlo“ znamená, že v ťažkých časoch poskytuješ nejakú útechu.

Neexistuje nijaký „správny spôsob“ rozhovoru. Nie je podstatné, či rozhovor prejde do sledovania TV a do výbuchov smiechu. Ide o to, aby tvoj priateľ vedel, že ho podporuješ a že na jeho ceste stojíš pri ňom.

Neexistujú jednoduché odpovede – počúvaj, uvažuj a podporuj. Všetci chceme poznať správne odpovede. Všetci chceme pomáhať našim priateľom. Problém je, že na vyriešenie závislosti neexistuje nijaké jednoduché riešenie. Ide o to, aby si bol pre svojho priateľa skutočným priateľom. Aktívne počúvanie je veľmi silné, pretože mu ukazuje, že ho skutočne počúvaš – je to niečo, čo väčšina ľudí nerobí. Aj keď ťa požiada o pomoc, je v poriadku povedať mu: „Neviem, ale pokúsim sa to zistiť.“ Neznamená to, že keď sa naskytne výnimočná príležitosť (napr. „môj kamarát vlastní súkromné liečebné centrum a tvoje dieťa by sa tam mohlo liečiť zdarma“) alebo klamstvo o závislosti („skôr, než čokoľvek urobím, musí padnúť na dno“), musíš mlčať.

Nie si mu k dispozícii iba dnes. Iba skutočnosť, že tu pre neho si, bude preňho veľkou úľavou. Vedomie, že je tu niekto, kto ho neodsudzuje. Vedomie, že je tu niekto, kto sa s ním bude smiať, žartovať a jednoducho mu dovolí byť zraniteľným, je úžasný dar. Zostať pri ňom dlhšie ako je obvyklé, pomáhať mu s drobnosťami, ktoré sú možno prehliadané – napr. riady v drese, napísanie e-mailu s pozvaním na rodinnú oslavu, byť rodičom, ktorý sa ozve proti stigme závislosti – to všetko mení životy ľudí.

Ak pre nič iné, urob to zo sebeckosti. Ak pomôžeš priateľovi, pomôže to aj tebe. Poskytne ti to vnímanie užitočnosti a komunity. Pomôže ti to uvedomiť si, že môžeš niečo na svete ovplyvniť, keď budeš proaktívny a budeš sa zaujímať o iných. Niekoľkokrát v mojom živote sa stalo, že som nepomohol priateľovi kvôli mojej vlastnej úzkosti a strachu. Veľmi to ľutujem. No zakaždým, keď som ponúkol pomocnú ruku – hoci to nedopadlo tak, ako som plánoval alebo dúfal, bol som hrdý na to, že som sa o to pokúsil.

Tvoja snaha pomôcť priateľovi môže ukončiť stigmu a izoláciu, ktorú prežíva toľko veľa rodín a následne nás všetkých môže uschopniť k prekonaniu závislosti.

My Friend Has a Child Who is Struggling with Addiction. How Can I Help?