Najbežnejšie emócie sprevádzajúce závislosť

Pri riešení drogovej alebo alkoholovej závislosti budeš určite čeliť mnohým emóciám. Kým sa niektoré z nich udržiavajú pod kontrolou ľahko, iné môžu skôr či neskôr prevziať kontrolu nad tvojím životom.

Keď budeš hľadať odbornú pomoc, našťastie budeš mať k dispozícii liečbu fyzického aj duševného dopadu tvojej závislosti. Po čase bude pre teba ľahšie kontrolovať svoje emócie a mať lepší pocit zo svojej budúcnosti.

Niektoré z najbežnejších emócií sprevádzajúcich závislosť sú:

1. Hnev. V určitom bode sa môžeš cítiť z nejakého dôvodu nahnevaný. To sa často spája s pocitom, že život sa k tebe správa neférovo, napr. kvôli rozvodu, finančným ťažkostiam, strate zamestnania, či inej udalosti, ktorá ti zmenila život.

Tento hnev často vedie k zneužívaniu látok, keďže je to jediná vec, ktorá môže spôsobiť, že sa dočasne budeš cítiť lepšie.

2. Strach. Je bežné báť sa toho, čo prinesie budúcnosť, najmä ak máš problémy so zvládaním svojej závislosti a nápravou svojho života.

3. Osamelosť. Mnohí závislí sa cítia sami. Majú pocit, že nikto iný neprežíva to, čo oni. Cítia, že sa nemajú kam obrátiť kvôli pomoci. Keď začneš hľadať pomoc, napr. u členov rodiny alebo u odborníkov, uvedomíš si, že nie si sám, ale sú ľudia, ktorí sú ochotní pomáhať ti na každom kroku tvojho uzdravovania.

Toto sú niektoré z najbežnejších emócií súvisiacich so závislosťou. Bez ohľadu na to, ako sa cítiš alebo čomu si myslíš, že budeš v budúcnosti čeliť, dôležité je nájsť pomoc, ktorú potrebuješ. Keď sa začneš liečiť, bude pre teba ľahšie opäť získať kontrolu nad svojimi emóciami a mať lepší pocit kvôli výhliadkam na úplné uzdravenie.

https://www.quitalcohol.com/addiction/common-emotions-accompany-addiction.html