Najdrastickejšie účinky alkoholu na tvoj výzor

Takmer každý v určitom bode svojho život trpel v dôsledku účinkov pitia vo forme „opice“. Či bola ľahká alebo ťažká, nikto sa neteší na nasledujúce ráno. Toto môže byť jedným z faktorov pri rozhodovaní sa prestať piť alebo nepiť až toľko veľa. No takmer nikto si nie je vedomý dane, ktorá sa platí za dlhodobé alebo dokonca aj krátkodobé nadmerné pitie a prejaví sa na fyzickom vzhľade.

  1. Poškodenie kože – alkohol kožu dehydratuje a okráda ju o základné vitamíny a výživné látky. Fyzický dopad tejto skutočnosti sa objavuje na tvári okrem iných neatraktívnych prejavov ako sú popraskané žilky, opuch a sčervenalá koža. Alkohol je tiež bežným spúšťačom ružienky a spôsobuje ľahké sčervenanie a pomaly zohyzďuje tvár. Krátkodobé účinky dehydratácie kože vykazujú nasledujúce ráno menšiu zaoblenosť a čerstvosť. Pokožka vyzerá suchá, sinavá a staršia. Čím viac alkoholu a čím dlhšie je obdobie pravidelnej, ťažkej konzumácie, tým je koža viac poškodená. Okrem dehydratácia je alkohol aj hepatoxín, čo znamená, že poškodzuje pečeň. Ľudia v posledných štádiách zlyhávania pečene majú kožu, ktorá vyzerá pastovitá a sinavá a má výrazne veľké póry. Nie je to pekné. Keď k tomu pridáš dehydratovanú pokožku, obraz je ešte menej príťažlivý.
  2. Suché vlasy – alkohol dehydratuje vlasy aj kožu a zanecháva ich suché, krehké, náchylné na poškodenie s rozstrapkanými končekmi. Nadmerná konzumácia alkoholu takisto zapríčiňuje nedostatok zinku v tele, čo spôsobuje stratu vlasov.
  3. Krvou podliate oči – podobne ako alkohol zapríčiňuje popraskané žilky na tvári, dráždi a zväčšuje drobné krvné vlásočnice na povrchu očí, čím dáva pijanovi ten škaredý vzhľad krvou podliatych očí. Časom sú tieto oči tou najmenšou starosťou z trápení pijana. Nadmerné pitie okráda telo o niektoré výživné látky potrebné pre zdravé oči a môže vyústiť do stavu zvaného optická neuritída. Toto je oveľa závažnejšie než len dočasné škaredé červené oči. Môže viesť až k slepote.
  4. Opuchy – keď telo nemá dostatok tekutín a elektrolytov, k čomu dochádza počas a po celonočnom pití, ukladá si vodu, ktorá je súčasťou alkoholu alebo jedla. Čím viac vypitých pohárikov, tým viac potrebných návštev WC. Pijan sa taktiež môže veľmi potiť. Keď niektoré druhy tekutín nie sú nahradené, telo si ponecháva vodu, ktorú v sebe má. Neatraktívnym výsledkom je opuchnuté brucho, nohy, ruky, tvár a všeobecná opuchnutosť v mnohých iných častiach tela.
  5. Nedostatočná hygiena – po nočných krčmových záťahoch sa len čaká na zlé rozhodnutia – ako je zjedenie celej pizze predtým, než telu dáme to, po čom volá – spánok. Nezostáva túžba či energia na nočné umývanie ako je opláchnutie tváre, aplikovanie krému či vyčistenie zubov. Nebol by to problém, keby sa z toho nestal zvyk. Ak sa tak stane, výsledkom môže byť akné, zvráskavená pokožka, ochorenie ďasien, či pokazené zuby spolu s ďalšími hygienickými problémami ako napr. telesný zápach.

Sú niektoré nápoje pre vzhľad viac devastačné ako iné?

Áno, ale ktorýkoľvek z nich môže pri nadmernom užívaní zapríčiniť vážne stavy a poškodený vzhľad. Alkohol obsahuje kongenery – chemické látky produkované počas fermentácie, ktoré zvýrazňujú jedinečnú chuť a vôňu rôznych foriem alkoholu. Tieto sú hlavnou silou, ktorá spôsobuje „opicu“. Čím viac kongenerov je v tvojom alkohole, tým horšia je opica a tým horšie budeš vyzerať a cítiť sa.

Tu sú rôzne formy alkoholu vo vzťahu k problémom, ktoré pôsobia:

  • Číry alkohol ako vodka, džin, tequila majú najmenej pridaných látok ako je cukor, soľ či iné škodliviny. Takisto obsahujú menej prídavných látok než iné druhy likérov.
  • Pivo obsahuje soľ, no nie extrémne množstvo, no jeho prílišná konzumácia vyúsťuje do opuchnutých očí, vyprahnutej kože a túžby piť veľa vody, aby sa telo zbavilo soli. Pivo sa nejakým spôsobom vyvažuje samo kvôli obsahu vlastných antioxidantov a nízkemu obsahu alkoholu.
  • Tmavé nápoje ako rum, whiskey, tequila tiež neobsahujú prídavné látky, no tmavá farba je náchylnejšia na kongenery než svetlé nápoje, preto sú u týchto nápojov príznaky opice výraznejšie.
  • Nebezpečenstvo nápojov typu mojito a iných sladkých alkoholických nápojov je v ich obsahu cukru. Cukor a karbohydráty spôsobujú zápal, ktorý prispieva k poškodeniu buniek a zrýchľuje starnutie kože. Cukor takisto spôsobuje akné. Takže okrem zažívania pravidelnej „opice“ je možnosť čeliť aj nadmernému príjmu cukru, čo vyúsťuje do krvou podliatych očí, akné a zožltnutej kože.
  • Nápoje typu Margarita, a najmä mrazené druhy robené z mixov, obsahujú veľa cukru. No tieto nápoje spôsobujú až dve nepríjemnosti – kvôli obsahu soli. Soľ vedie k opuchom. Dotyčný má nasledujúce ráno podliate oči, zožltnutú kožu a celkovo vyzerá opuchnutý.
  • Biele víno takisto obsahuje cukor a nejakú soľ, takže tiež môže viesť k opuchom, no takisto vyvoláva hlad. Ak často piješ biele víno, môžeš mať popri opici aj opuchnutú tvár aj telo.

Pre pijana, ktorý vypil niekoľko pohárikov, môžu všetci ostatní v miestnosti vyzerať lepšie, no on sám lepšie určite nevyzerá.

https://www.soberrecovery.com/addiction/the-most-drastic-effects-alcohol-has-on-your-appearance/