Najlepší spôsob ako v sebe vytvoriť trvalú zmenu

Počúvala som ich celé roky. Tvojím najhorším nepriateľom si ty sám. Nikdy sa nezmeníš. Si zmätok. Si blázon. Navždy taká zostaneš.

Vychádzajú z negatívnej samovravy v mojej hlave, no sú to tiež výroky, ktoré mi vraveli moji blízki. Prebývajú v mojom podvedomí kvôli tomu, ako so mnou rozprávali moji rodičia a súrodenci. Boli to hlasy dospelých v mojom živote, ktorí nemohli byť tým, čo som ako dieťa potrebovala, pretože keď boli oni deťmi, nikdy nedostali to, čo potrebovali.

Boli to ľudia, ktorým som mala dôverovať a na ktorých som sa mala spoliehať, no odviedli ma na scestie. Boli to ľudia, ktorí mi ublížili, pretože nič iné nevedeli robiť. Pre mnohých závislých sú to práve tieto negatívne hlasy, čo si v sebe nesieme, ktoré nás udržiavajú v cykle závislosti. Tieto výroky nás tlačia k zemi, kedykoľvek sa chceme opäť zodvihnúť.

No potom jedného dňa som si uvedomila, že sa môžem rozhodnúť, aké myšlienky budem počúvať, aké myšlienky budem akceptovať ako realitu a akým myšlienkam dovolím usídliť sa v mojom mozgu. Bol to deň, kedy som objavila svoju vlastnú pravdu.

Zdravá cesta dopredu

Psychológovia hovoria, že máme päť sekúnd predtým, než urobíme rozhodnutie. Je to čas, ktorý väčšina z nás nerozpozná, ak stále reagujeme na všetky hlasy, ktoré sa nám víria hlavou namiesto toho, aby sme si vybrali tie, ktorým budeme venovať svoju energiu.

Zdravo fungujúci mozog bude logicky zvažovať možnosti a potenciálne výsledky na rozdiel od nezdravej mysle, ktorá bude impulzívne reagovať na všetky myšlienky bez toho, aby zvažovala výber. To druhé donedávna platilo aj o mne.

Táto zmena pohľadu sa neudeje ako veľké dramatické zjavenie v kostolnej lavici či osvietenie jasným svetlom, keď si osamote. Nie je to ani ako niekto, kto ti príde na pomoc a usmerní ťa v tme. Máš všetko, čo potrebuješ, aby si sám seba konfrontoval a si ten jediný, kto môže túto konfrontáciu docieliť. Bude to tá najťažšia vec, ktorú budeš musieť urobiť, pretože keď sa to stane, uvidíš veci také, aké sú. Uvidíš realitu.

Prvý raz v živote pochopíš, prečo sa veci stali, prečo si taký, aký si a prečo si sa rozhodol tak, ako si sa rozhodol. Budeš cítiť bolesť, ľútosť a možno budeš chcieť od toho zutekať. No nedá sa to; a možno sa za to budeš chcieť potrestať, ale nepôjde to. Budeš tomu musieť čeliť a akceptovať to. Budeš musieť akceptovať pocity, ktoré s tým súvisia a budeš musieť dovoliť, aby odozneli, no predovšetkým budeš musieť vedieť, že budeš v poriadku. Budeš v poriadku, keď budeš akceptovať všetky svoje temné stránky aj všetky zlyhania. Budeš v poriadku, keď akceptuješ, že si niekto, kým si nikdy nechcel byť a kým si sa bál, že sa staneš, pretože to je prvý krok k trvalej zmene.

Moc rozhodnutia

Len preto, že existuje nejaká myšlienka, neznamená to, že je to pravda. Len preto, že pociťuješ nejakú emóciu, neznamená to, že je to realita. Naše mysle si z nás robia žarty, pretože nás formujú veci, ktoré sa nám stali. Je pravdepodobné, že ak ťa tvoja myseľ zhadzuje a ospravedlňuje všetko, čím teraz si a čo všetko si urobil, na druhej strane je sloboda. Konfrontovať seba znamená uznať a akceptovať veci, ktoré si urobil a ktoré boli urobené tebe. Znamená to vzdať sa toho a nie tomu vzdorovať. Znamená to poddať sa realite. A to znamená vzdať sa svojho zmýšľania o tom, aké by veci mali byť a akým by si mal byť ty a umožniť si akceptovať seba takého, akým si. To je moment, kedy poznáš pravdu a je to moment, kedy sa oslobodíš od svojich chýb, svojej minulosti a svojich démonov.

Konfrontovať samého seba neznamená, že už nikdy tieto myšlienky nebudeme mať, ale znamená to, že budeme vedieť, že máme nad nimi moc a máme možnosti ako robiť iné rozhodnutia s inými výsledkami. Znamená to zvíťaziť nad svojimi myšlienkami a emóciami.

Poviem to jasne – je to boj. No ak nebudeš bojovať, nikdy nezvíťazíš. Bojuj so svojou temnotou, neboj sa jej a potom – deň po dni, chvíľu po chvíli, myšlienku po myšlienke – sa staň tou trvalou zmenou, ktorú chceš na sebe vidieť.

https://www.soberrecovery.com/recovery/the-best-way-to-create-lasting-change-within-yourself/