Najlepší spôsob ako v sebe vytvoriť trvalú zmenu

Počúvala som to celé roky – Ty si tvoj najhorší nepriateľ; Nikdy sa nezmeníš; Si v problémoch až po uši; Si šialená; Vždy taká zostaneš.

Pochádzajú z negatívnej samovravy v mojej hlave, no sú to aj výroky, ktoré mi povedali moji blízki. Prebývajú v mojom podvedomí kvôli tomu, ako rozprávali moji rodičia a súrodenci. Boli to hlasy dospelých v mojom živote, ktorí nedokázali byť tým, čo som ako dieťa potrebovala, lebo ani oni nikdy nedostali to, čo potrebovali, keď boli deťmi.

Boli to ľudia, ktorým som mala dôverovať a byť od nich závislá, no títo ľudia ma viedli na scestie. Uškodili mi, pretože nič lepšie nevedeli. Pre mnohých závislých sú to práve tieto negatívne hlasy, ktoré si nosíme v sebe a ktoré nám pomáhajú zostávať v bludnom kruhu. Tieto výroky nás zrážajú k zemi zakaždým, keď sa chceme zodvihnúť.

No potom jedného dňa som si uvedomila, že sa môžem rozhodnúť, ktoré myšlienky budem počúvať, ktoré príjmem ako realitu a ktorým dovolím, aby žili v mojej hlave. Bol to deň, keď som objavila moju vlastnú pravdu.

Zdravá cesta vpred

Psychológovia hovoria, že máme päť sekúnd, než urobíme nejaké rozhodnutie. Je to časové obdobie, ktoré väčšina z nás nerozpozná, ak budeme naďalej reagovať na všetky hlasy, ktoré máme v hlave namiesto toho, aby sme si vybrali len tie, ktorým budeme venovať svoju energiu.

Zdravo fungujúce mozgy logicky budú zvažovať možnosti a predstavovať si potenciálne výsledky na rozdiel od nezdravých, ktoré budú impulzívne reagovať na myšlienky bez akéhokoľvek zisťovania voľby. Až donedávna fungoval presne tak aj môj mozog.

Táto zmena v pohľade sa neudeje ako nejaký zázrak v kostole ani ťa neožiari nijaké svetlo, keď budeš niekde sám. Nie je to ako niekto, kto ti príde napomoc a pomôže ti v tme. Ty si všetko, čo potrebuješ, aby si sám seba konfrontoval a ty si ten jediný, ktorý to môže docieliť. Bude to najťažšia vec, ktorú budeš musieť urobiť, lebo keď sa to stane, uvidíš veci také, aké naozaj sú. Uvidíš realitu.

Prvý raz za celý život pochopíš, prečo sa veci stali, prečo si taký, aký si a prečo si urobil rozhodnutia, aké si urobil. Budeš cítiť bolesť, ľútosť a možno budeš chcieť od toho utiecť. No nemôžeš to urobiť; možno sa budeš chcieť trestať, no nemôžeš. Musíš tomu čeliť a logicky to akceptovať. Musíš akceptovať pocity, ktoré sú s tým spojené a musíš im dovoliť odoznieť, ale najdôležitejšie je, že musíš vedieť, že potom budeš v poriadku. Budeš v bezpečí, aj keď akceptuješ všetku svoju temnotu a všetky svoje zlyhania. Budeš v poriadku, keď akceptuješ, že si niekto, kým si nikdy nechcel byť, pretože to je prvý krok k trvalej zmene.

Moc rozhodnutia

Len preto, že nejaká myšlienka existuje, neznamená to, že je pravdivá. Len preto, že existuje nejaká emócia, neznamená to, že je to realita. Naša myseľ nás podvádza, pretože nás formujú veci, ktoré sa nám stali. Existuje šanca, že ak ťa tvoja myseľ zhadzuje a nachádza ospravedlnia na to, kým všetkým teraz si a čo všetko si urobil, na druhej strane je sloboda. Konfrontovať seba znamená uznať a akceptovať veci, ktoré si urobil a ktoré boli urobené tebe. Znamená to pustiť to a nevzdorovať tomu. Znamená to poddať sa realite. A to znamená vzdať sa všetkého, čo si si predstavoval – aké by veci mali byť, aký by si mal byť ty – a dovoliť samému sebe prijať sa presne takého, aký si. To je tá chvíľa, kedy budeš poznať pravdu a to je ten moment, kedy sa oslobodíš od svojich chýb, svojej minulosti a svojich démonov.

Konfrontovať samého seba neznamená, že už nikdy nebudeme mať tie isté myšlienky, no znamená to, že budeme vedieť, že máme nad nimi moc a prostriedky, aby sme sa rozhodovali ináč a aby boli iné aj výsledky. Znamená to zvíťaziť nad svojimi myšlienkami a emóciami.

Dovoľ mi povedať to jasne – je to boj. No ak nebudeš bojovať, nikdy nezvíťazíš. Bojuj so svojou temnotou, neboj sa jej a potom – deň po dni, moment po momente, myšlienka po myšlienke – sa dostaví trvalá zmena, ktorú chceš na sebe vidieť.

https://www.soberrecovery.com/recovery/the-best-way-to-create-lasting-change-within-yourself/