Najviac rozšírené korene závislosti

Choroba závislosti je závažný problém, mnoho ľudí však predpokladá, že koreňom celého problému je práve samotná táto choroba. No nemusí to tak byť. Závislosť môže byť v skutočnosti vedľajším efektom oveľa zložitejšieho problému. Napokon keby bola závislosť tým hlavným problémom, potom keď závislý prestane piť či drogovať, jeho život by sa mal stať celkom sľubným a spokojným, či nie?

Realita je taká, že životy mnohých uzdravujúcich sa závislých sa nezmenia k lepšiemu, ak si neuvedomia, že ich závislosť môže byť vedľajším produktom oveľa zložitejších problémov. Keď si to uvedomia, musia sa zaviazať, že pôjdu hlbšie do seba, aby odhalili s tým súvisiace problémy, ktoré sa ukrývajú pod povrchom, a budú s nimi zápasiť.

Jadrom závislosti môžu byť rôzne veci. Medzi najviac rozšírené patrí dysfunkčné detstvo, fyzické, emocionálne či sexuálne zneužívanie, toxické vzťahy, zanedbávanie, odmietanie, zlé rozhodnutia atď. V skutočnosti existuje dlhý zoznam kľúčových problémov, ktoré môžu viesť k závislosti. Prvým krokom je uvedomiť si, že závislosť je vedľajším efektom jedného či viacerých týchto problémov. A vtedy začína skutočná práca: odkrývanie jednej vrstvy za druhou, aby sa človek dostal k jadru veci.

Ako odhaliť jadro problému ukrývajúce sa za závislosťou

Je niekoľko spôsobov ako sa dostať k jadru svojej závislosti. Rozhodnúť sa ísť za poradcom je múdry nápad, keďže poradcovia ti môžu pomôcť odhaliť emócie či životné udalosti, ktoré prispeli k tomu, že si začal piť alebo drogovať. Určite ti pomôže, keď sa naozaj určitý čas budeš venovať terapii, aby si si veci zatriedil. Môžeš s ním prediskutovať svoju minulosť, staré zranenia, strachy a čokoľvek iné, čo máš vo svojej mysli. Poradcovia ti môžu pomôcť vidieť veci z iného uhla pohľadu. Sú vyškolení, aby ti pomohli odstrániť prekážky, ktoré ľudí držia v pasci, aby sa mohli posunúť ďalej a vytvoriť si lepší život.

To, ako dlho by si mal chodiť za poradcom, závisí od teba. Niektorí ľudia potrebujú niekoľko mesiacov a niektorí rok aj viac. Potreby a túžby sú u každého človeka iné. Prediskutuj si frekvenciu a dĺžku stretnutí so svojím poradcom a potom tento plán dodrž.

12 krokov uzdravovania sa zo závislosti

12-krokové skupiny ako sú Anonymní alkoholici či Anonymní narkomani majú pracovný zošit, ktorý obsahuje 12 krokov uzdravovania. Aby si odkryl koreň veci, pracovať na týchto krokoch so sponzorom ti určite pomôže. Štvrtý krok od teba bude žiadať skompletizovanie morálnej inventúry, kde sa budeš musieť vrátiť do svojej minulosti a odpovedať na mnohé s tým súvisiace otázky. Budeš nabádaný, aby si zápasil s pocitmi, ktorým si celé roky nečelil. Môže byť ťažké prejsť cez niektoré otázky, no je to nevyhnutné, aby si mohol vo svojom uzdravovaní napredovať. V Piatom kroku si prejdeš odpovede zo Štvrtého kroku so sponzorom, čo ťa môže desiť, no keď to všetko dáš zo seba von, bude to naozaj dobrý pocit.

Písanie: Nástroj v uzdravovaní

V písaní alebo vedení denníka počas uzdravovania sa skrýva terapeutická hodnota. Možno môžeš písať o svojom detstve, o dôležitých udalostiach, o minulých vzťahoch atď., aby si mohol začať odkrývať korene problémov. Ako sa budú negatívne pocity vynárať, môžeš ich riešiť, spracovávať a potom ich pustiť. Písanie denníka sa určite odporúča ako nástroj, ktorý ti pomôže opätovne preskúmať životné problémy a ponúkne významnú terapeutickú hodnotu. Takisto je pekné prelistovať si svoj denník po mnohých rokoch a vidieť, ako si sa zmenil a posunul sa dopredu alebo jednoducho si zaspomínať na svoj život.

Choroba závislosti je prefíkaná a nestála. Keď príde na vytriezvenie a udržanie si triezvosti, nezanedbaj to, aby si sa zameral na možný koreň veci, ktorý ťa priviedol k závislosti. Zváž stretávanie sa s poradcom, aby si s ním túto tému prediskutoval, najmä ak zápasíš s negatívnymi emóciami ako je depresia, hnev, vzdor a strach. S podporou a vedením sa môžeš dostať ku koreňu veci, môžeš s ním zápasiť a prekonať ho, čo ťa privedie k tomu, že budeš na svojej ďalšej životnej ceste šťastnejší.

https://www.soberrecovery.com/addiction/common-root-issues-for-addiction/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_361414&j=19695959&sfmc_sub=864428679&l=355708_HTML&u=290887620&mid=1364162&jb=0/