Ak sa trápiš s uzdravovaním sa zo závislosti, najzákladnejší spôsob ako svoju triezvosť podporiť a vyhnúť sa spúšťačom, je prostredníctvom zdravej dávky fyzického cvičenia. Tento starodávny tip nemôžeme dostatočne zdôrazniť.
Veda ukázala, že cvičenie počas uzdravovania sa zo závislosti môže pomáhať v mnohých ohľadoch. Štúdie ukázali, že aeróbne cvičenie má k užívaniu drog obrátený vzťah. Znamená to, že čím viac cvičíš, tým je menej pravdepodobné, že budeš užívať drogy či alkohol – a naopak. Iné štúdie ukázali, že cvičenie počas samotnej liečby znižuje baženie po drogách a alkohole a má prevenčný účinok.
Jedným z dôvodov je, že cvičenie spôsobuje, že telo uvoľňuje dopamín, čo je prirodzená antidepresívna látka, ktorá v mozgu vytvára pôžitok. Možno si počul o „bežeckej eufórii“, čo nie je ako euforický stav po drogách – je to ale dobrý pocit, ktorý sa dostavuje po namáhavom cvičení. Pomáha ti cítiť sa lepšie a tiež utišuje telesnú bolesť. Je spôsobený uvoľnením endorfínov, ktoré pomáhajú upokojiť mozog a znižujú stres i úzkosť, a tiež odvracajú účinky starnutia. Všetko toto sú dobré dôvody na cvičenie, no sú to tiež dôvody, pre ktoré má telo úžitok z cvičenia počas liečby.
Ak si dlho necvičil a chceš začať, porozprávaj sa so svojím lekárom. Môže ti pomôcť rozhodnúť sa, s akým cvičením by si mal začať a tiež sa uistí, či je tvoje telo dostatočne zdravé pre fyzické aktivity. Keď ti to lekár schváli, môžeš hneď začať.
Nemusíš hneď na začiatku bežať maratón – dobrým začiatkom môže byť krátka prechádzka. Možno to nie je veľa, ale čím viac to budeš robiť, tým to bude ľahšie. Keď začneš chodiť na každodenné vychádzky, postupne ich predlžuj, aby si bol vytrvalejší. Nakoniec budeš chodiť ako stroj. Možno sa neskôr rozhodneš pridať aj beh. No aj keď to neurobíš, bude to v poriadku. Nie každý je bežec.
Ak chceš skúsiť niečo špecializovanejšie, je veľa možností. Môžeš začať chodiť do posilňovne, dvíhať činky, chodiť na jogu, pracovať s trénerom, vstúpiť do športového tímu, prechádzať sa po obchodnom centre, prihlásiť sa do tanečnej, cvičiť podľa videa, prijať športovú výzvu, stiahnuť si fitness aplikáciu atď. Možnosti sú nekonečné.
Ďalší spôsob ako si udržať cvičenie, je začať cvičiť spolu s niekým iným. Mať kamaráta ti pomôže cvičiť aj vtedy, keď sa ti nebude chcieť. Takisto ti to poskytne možnosť porozprávať sa s niekým. A ak sa dotyčný tiež uzdravuje zo závislosti, bude chápať tvoju jedinečnú situáciu.
Nech budeš robiť čokoľvek, neponáhľaj sa. Nemôžeš hneď na začiatku vyhrať majstrovstvá. No môžeš si stanoviť ciele. Môžeš si stanoviť cieľ, že schudneš, že zdvihneš určitú váhu, že zabehneš určitú dĺžku atď. Cieľ, že budeš cvičiť trikrát do týždňa, je základ, o ktorý sa môže usilovať každý.
Začať takúto cvičebnú rutinu môže byť úžasný spôsob, ktorý ti pomôže zaistiť úspech v uzdravovaní a okrem toho to bude mať aj úžasný fyzický osoh. Ako závislý si si pravdepodobne značne poškodil svoje telo a mozog, no pomocou cvičenia budeš mať možnosť urobiť konečne pre seba niečo zdravé.
https://www.soberrecovery.com/recovery/how-exercise-can-help-prevent-addiction-relapse-and-create-a-healthier-you/