Keďže si na vlastnej koži nezažil závislosť, je ťažké pochopiť, prečo nekompromisný postoj nemusí fungovať. Kým sa ho môžeš donekonečna pýtať na jeho životné rozhodnutia s nádejou, že s tým prestane, rozdiel medzi diktovaním a inšpirovaním zmeny môže byť dosť značný a to najmä vtedy, keď je tvoj milovaný ešte stále ponorený do nedobrého návykového cyklu. Každému môže pomôcť iný prístup, no sú tri veci, ktoré môžeš vyskúšať a ktoré môžu pomôcť. Často môžu spôsobiť rozdiel medzi tým, či sa človek rozhodne pre uzdravovanie v priebehu niekoľkých mesiacov alebo mnohých rokov.
- Nauč sa čo najviac o chorobe závislosti – Závislosť je choroba. Človek, ktorý má poruchu užívania látok a používa „samoliečbu“ pomocou škodlivých drog, nie je schopný sám od seba prestať. Rovnako ako by si od človeka trpiaceho na akúkoľvek inú chronickú chorobu nečakal, že sa mu stav zlepší bez pomoci, nemôžeš čakať ani od závislého, že sa sám vylieči. Dávať mu prednášky o nebezpečenstve drog a čakať, že to zrazu pochopí, je nezmyselné. Keď poriadne porozumieš tejto chorobe, s ňou súvisiacim myšlienkovým pochodom a tomu, prečo tvoj blízky robí to, čo robí, prinajmenšom to dokážeš lepšie zvládať a začneš k nemu pristupovať s informovaným pohľadom.
- Miluj závislého, nie závislosť – Toto sa môže javiť ako niečo samozrejmé, no láska nie je len pocit. Je to aj čin. Neznamená to umožňovať mu všetko, čo si želá a po čom túži, hoci to nemusí byť pre neho to najlepšie. Znamená to ukazovať mu, že ti záleží na jeho celkovom zdraví. Nedávaj mu peniaze, ale radšej mu daj jesť, keď si bude pýtať peniaze na jedlo. Hoci pravdepodobne chce peniaze, zoberie si asi aj jedlo. Možno bude nadrogovaný, ale objím ho. Dodržiavaj hranice, ktoré si si stanovil. Nepoddávaj sa pocitom viny, ale rozprávaj sa s ním a správaj sa k nemu ako k človeku. Daj mu najavo, že si tu stále pre neho a že keď bude pripravený prijať pomoc, urobíš, čo bude v tvojich silách. Láskavosť má veľkú silu. Hoci bude jeho myseľ pomätená drogami, tvoju láskavosť si bude pamätať. Bude vedieť, že môže k tebe prísť a že mu nebudeš ukazovať nesprávny smer, hoci ho tam jeho závislosť bude ťahať.
- Buď pripravený – Raz príde taký deň, keď sa tvoj milovaný môže odhodlať hľadať pomoc. Buď pripravený zobrať ho do programu, ktorý si si už preveril a ktorý je hradený poisťovňou alebo si ho môžeš dovoliť. Oboznám sa s tým, kde sú vo vašom okolí stretnutia NA (Anonymní narkomani) a AA (Anonymní alkoholici) a choď tam s ním, ak sa chce vybrať týmto smerom. Vždy, keď budeš mať príležitosť, ponúkaj svojmu milovanému tieto možnosti. Hlavne si pamätaj, že sa s ním máš rozprávať, nie mu dávať prednášky, ináč ťa nebude počúvať. Buď na to pripravený, pretože takáto príležitosť sa môže rýchlo stratiť, takže treba využiť daný moment. Ak ťa nakoniec požiada o pomoc, nemôžeš to odkladať.
Neexistujú správne či nesprávne odpovede
Neexistuje nijaký magický recept, ktorý by docielil, aby tvoj blízky vyhľadal liečbu. Keby si si mal vybrať medzi príkazmi a motiváciou, čo si myslíš, čo by fungovalo lepšie? Nehovorím to preto, žeby nútená intervencia nebola efektívna, no určite ti pomôže, keď budeš čo najlepšie informovaný o tom, čomu čelíš.
To, že závislý vie, že má na svojej strane niekoho, kto má o jeho chorobe fundované poznatky, preskúmal najlepšie možnosti a chce pre neho len to najlepšie, môže veľmi zavážiť pri výmene názorov a namiesto toho, aby vnímal, že je do niečoho tlačený, môže to vnímať ako úprimné povzbudenie. Napokon uzdravovanie je cesta, po ktorej bude musieť kráčať on sám.
https://www.soberrecovery.com/recovery/dont-dictate-motivate-how-to-nudge-a-loved-one-to-recover/