11 sep
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

O závislosti som sa dozvedela tým najhorším možným spôsobom

Nebolo to prvý raz, čo ma zavolali do nemocnice. Už som si plánovala svoju prednášku. Hnevala som sa na Kyla a nevedela som sa dočkať, kým vyjadrím svoje sklamanie. Bola to rutina ako obyčajne – administrátorka si pýtala informácie o poisťovni a povedala mi, aby som počkala v čakárni. Potom som videla svojho mladšieho syna, Kylovho brata. Bol nadmieru vystresovaný. Okamžite ma pochytila panika. Už žiadny hnev, žiadne myšlienky na prednášku; teraz som mala strach. Vyskočila som zo stoličky a v zúfalom pokuse vyvrátiť všetko, čo mi moje vnútro nahováralo, som bežala za lekárom.

„Čo je s mojím synom?!“ „Prosím, sadnite si“, odpovedal lekár. „Nie! Povedzte mi, čo je s ním?!“ „Je mi ľúto“, povedal, „robil som všetko, čo sa dalo.“ Po týchto slovách som už nepočula nič. Zasekla som sa medzi realitou a skepsou. Toto sa nemalo stať. Môj syn sa šesť mesiacov uzdravoval. Slúžil v obchodnom loďstve. Už nebol závislý. Ako sa to mohlo stať? 22. marca 2013 o 3,15 ráno prehral zápas so závislosťou. Život mu vzal heroín v dome jeho otca a pred očami svojho mladšieho brata počas návštevy v štáte Connecticut. Moje obavy sa stali skutočnosťou a život sa pre mňa stal nočnou morou.

Čo som sa naučila potom

Ťažko sa s tým žije, no príznaky závislosti zovierajú srdce, myseľ a ducha na celé generácie. Aj po smrti sú blízki závislého nútení akceptovať prítomnosť závislosti v neprítomnosti člena rodiny. Počas obdobia, kedy som žialila a uvažovala nad smrťou svojho syna, som sa naučila pravdy o závislosti, ktorá navždy ovplyvnila môj život a moju rodinu.

  1. Závislosť je choroba – podľa Národného inštitútu zneužívania drog je závislosť chronické recidivujúce ochorenie mozgu charakterizované nutkavým vyhľadávaním a užívaním drog aj napriek škodlivým následkom. Keď sa niekto stane závislým, stáva sa prázdnou schránkou človeka, ktorý je bezmocný nad dopamínom. Keďže som matkou dvoch závislých od heroínu, je dôležité stáť na ich strane, keďže nie sú dosť zdraví na to, aby tieto rozhodnutia dokázali urobiť sami.
  2. Závislosť je u každého rôzna – ak tvoj blízky trpí aj skrytou duševnou poruchou, odporúčam vyhľadať liečebňu so špecializáciou na liečbu diálnych diagnóz. Poisťovne stanovujú čas, ktorý má dotyčný na uzdravenie. Najlepší možný scenár (podľa nich) je 28 dní (v USA). Aby sa heroín dostal z mozgu, vyžaduje si to najmenej 90 dní, no môže trvať až 18 mesiacov, kým sa zotaví aj z ostatných účinkov. Nanešťastie moja skúsenosť s Kylom takisto ukazuje, že liečebne v USA predstavujú úžasný biznis. V mnohých prípadoch má závislý hodnotu ďalšieho predaja. Aby bola šanca na úspešné zotavovanie najlepšie, uč sa, ktoré ďalšie faktory zohrávajú úlohu v závislosti a hľadaj miesta, kde sa na tieto konkrétne oblasti špecializujú.
  3. Závislosť nezmizne, pokiaľ sa nelieči – niektorí ľudia nie sú celkom pri zmysloch, aby sa vedeli zdravo rozhodovať a preto odchádzajú z liečby len preto, aby boli opäť vrhnutí do toho šialeného cyklu. Štátom podporované programy ako Medicaid neposkytujú dlhodobú starostlivosť; nanešťastie ak nemáš dostatočnú hotovosť, bude pre teba veľmi ťažké získať efektívnu liečbu. (Platí pre USA – zatiaľ.)
  4. Závislosť ovplyvňuje celú rodinu – je prirodzenosťou rodiča, že nechce, aby jeho dieťa trpelo. Chceme ich „dať do poriadku“. Nanešťastie táto teória nefunguje. Namiesto toho by mal blízky závislého vyhľadať odbornú pomoc pre seba. Jeden zo spôsobov ako si pomôcť zostať duševne a emocionálne zdravým je chodiť do podpornej skupiny. Tu sa naučíš o tom, ako lepšie milovať niekoho, kto zápasí so závislosťou. Tým, že budeš viac milovať seba a svojho blízkeho, môžeš sa stať hlasom, ktorý bude v tomto ťažkom čase potrebovať. Okrem toho, že moje deti utrpeli stratu ich brata, boli diagnostikované aj post-traumatickou poruchou.

Čo sa dá robiť

Hoci je môj syn mŕtvy, odmietam podporovať závislosť svojou nečinnosťou. Ak si rodič ako ja, ktorý prišiel o svoje dieťa alebo ktorý prežíva neustálu krízu a chaos kvôli blízkemu závislému, nie si sám. Hľadaj odbornú pomoc, aby ti pomohla zvládať krízu, choď do podporných skupín ako je Nar-Anon (na Slovensku zatiaľ len Al-Anon) a staň sa hlasom vo svojej komunite, ktorý bude motivovať, povzbudzovať a usmerňovať iných na ich ceste k uzdravovaniu.

Prostredníctvom tohto článku príbeh Kyla žije ďalej – a určitým spôsobom žije aj on.

https://www.soberrecovery.com/recovery/how-one-night-changed-everything-my-sons-last-second-chance-for-recovery/