Ochorenie ďasien: Nečakaný dôsledok nárazového pitia

Nie je žiadnym tajomstvom, že nárazové pitie môže viesť k mnohým problémom v emocionálnej, psychickej a fyzickej oblasti. No existujú aj následky na zdraví, ktoré sú často prehliadané – ochorenie ďasien.

Celkový pohľad na nárazové pitie

Podľa Centra pre kontrolu chorôb je nárazové pitie najbežnejší, nákladný a smrteľný vzorec nadmerného užívania alkoholu v USA. Národný inštitút pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus definuje nárazové pitie ako vzorec pitia, ktorý sa objavuje, keď muži konzumujú päť a viac pohárikov a ženy štyri a viac pohárikov v priebehu asi 2 hodín. Neľútostné dôsledky má už aj jeden výskyt nárazového pitia. Konzumácia prílišného množstva alkoholu môže viesť k problémom s pamäťou, k autonehodám, pádom, popáleninám, utopeniu, vysokému tlaku, infarktu a, samozrejme, smrti. Alkohol takisto narušuje dávivý reflex, čo zvyšuje riziko udusenia sa zvratkami, ak pijan kvôli prílišnému pitiu stratí vedomie.

Nárazové pitie a ochorenie ďasien

Nárazové pitie je spojené s dentálnymi problémami, najmä s ochorením ďasien a ustupujúcimi ďasnami, čo sa označuje ako periodontitída. Toto ochorenie ovplyvňuje jedného z dvoch Američanov a je to infekcia štruktúr okolo zubov, ktorá môže poškodiť ďasná a sánku. Príznaky zahŕňajú červené a opuchnuté, krvácajúce a bolestivé podnebie.

Ustupujúce ďasná a užívanie alkoholu

Podľa nedávno publikovanej štúdie v časopise Journal of Periodontology ľudia, ktorí sú závislí od alkoholu, majú horšie ustupujúce ďasná ako ostatní. Keď u teba dôjde k ustupujúcim ďasnám, trpíš množstvom negatívnych dôsledkov vrátane precitlivenosti zubov, obnažených krčkov a zvýšeného rizika vzniku kazov. Nanešťastie ak sa ustupujúce ďasná neliečia, často sa budú zhoršovať a narastá riziko straty zubov.

Dodatočný výskum

Existuje množstvo ďalších výskumov, ktoré premosťujú vzťah medzi zneužívaním alkoholu a zlou ústnou hygienou. Národný prieskum takisto potvrdzuje, že 10 a viac pohárikov za týždeň vyúsťuje do vyššieho rizika periodontitídy. Jedna štúdia zistila, že u mužov, ktorí pravidelne pili, bolo o 18-27 % vyššie riziko periodontálnej choroby. Nárazoví pijani mali klinické úrovne spojenia (hĺbka medzery vytvorenej, keď ďasná ustúpia od zubov) 4 mm a viac (3 mm a viac vedú k strednej až silnej periodontálnej chorobe).

Ľudia, ktorí majú poruchu užívania alkoholu, majú obyčajne aj vyššie stupne povlaku na zuboch, keďže alkohol spôsobuje dehydratáciu úst, preto sa baktérie neodplavujú slinami a dochádza k vytváraniu povlaku. A nakoniec, u nárazových pijanov je trikrát vyššia pravdepodobnosť, že u nich dôjde k trvalej strate zubov.

Liečba periodontálnej choroby

Aj napriek trvalým problémom tejto choroby je možné liečiť väčšinu jej dopadov. Liečba môže zahŕňať hĺbkové procedúry od menších zákrokov až po dentálnu chirurgiu. Aby sa znížilo riziko rozvoja periodontálnej choroby, je nevyhnutné zastaviť zneužívanie alkoholu. Nárazoví pijani by mali dbať na každodenné praktizovanie dobrej orálnej hygieny vrátane čistenia ďasien a pravidelných dentálnych kontrol aspoň dvakrát za rok. Najlepší krok, ktorý môžeš podniknúť, je skončiť s nárazovým pitím a nadmerným užívaním alkoholu, ktorý k tomuto ochoreniu vedie.

https://www.soberrecovery.com/addiction/gum-disease-an-unexpected-consequence-of-binge-drinking/