Päť domnienok o uzdravovaní, ktoré sú nesprávne

Keď uvažujeme o triezvosti a uzdravovaní, často sa s tým spája veľa otázok, obáv a strachov, ktoré môžu byť veľmi intenzívne. Pre mnohých je to práve táto neznáma budúcnosť v uzdravovaní, ktorá sa stáva potenciálnou prekážkou pre tých, čo sú stále v aktívnej závislosti a bráni im v hľadaní potrebnej pomoci.

Na základe vlastnej skúsenosti čo by závislej osoby som zistila, že moje otázky sú oprávnené. Uvedomila som si, že moje obavy boli mojím dysfunkčným obranným mechanizmom. Bola to snaha môjho ega udržať si to pod kontrolou, ktorá ma tiež držala v aktívnej závislosti. Okrem toho som si nahovárala klamstvá a tým som sabotovala samú seba, čo mi bránilo vo vyhľadaní pomoci, ktorú som potrebovala.

Tu je päť vecí, ktoré si uvedomíš až potom, keď budeš na ceste uzdravovania.

  1. Uzdravovanie ťa nepripraví o priateľov. Prvá a pravdepodobne najrozšírenejšia lož je, že keď sa budeš uzdravovať, prídeš o svojich priateľov. No uzdravovanie ti ukáže pravdu o tých, ktorých si označil ako „priateľov“. Je v tom rozdiel. V uzdravovaní sa naučíš, ako vyzerá skutočné priateľstvo a záujem a pomôže ti v hľadaní reálnej komunity iba s tými, ktorí chcú pre teba to najlepšie. Ešte dôležitejšie je, že uzdravovanie ti poskytne príležitosť stať sa priateľom samému sebe – tým najlepším priateľom namiesto toho, aby si bol svoj najhorší nepriateľ.

 

  1. Nie je to nudné – iba ak si nudný ty. Jedna z najväčší lží, ktorú si aktívne závislí nahovárajú je, že uzdravovanie je nudné. Samozrejme to vyjadruje, že mať chorobu závislosti je niečo vzrušujúce. Ukazuje to na stupeň iracionálneho myslenia, ktoré prevláda v aktívnej závislosti. Nijaká choroba nie je vzrušujúca a preto nijaká snaha o uzdravovania z danej choroby nebude nudná. Okrem toho prídavné meno, ktoré sa používa na definovanie tvojho života v uzdravovaní je niečo, nad čím máš kontrolu iba ty. Záleží od teba, či si nájdeš nové spôsoby ako sa zabávať a byť zábavný bez drog a alkoholu. Uzdravujúca sa komunita, do ktorej sa zapojíš a úsilie, ktoré do nej vložíš, ti v tom určite pomôže.

 

  1. Nezničí to tvoju identitu. Hoci je to určite lož nahovárať si, že uzdravovanie zničí tvoju identitu, môžeš mať pocit, že to tak je. V uzdravovaní budeš žialiť nielen kvôli svojej droge, ale aj kvôli životu a identite, ktorú si poznal a ktorej si sa držal v aktívnej závislosti. Pravdou však je, že uzdravovanie ti vracia späť tvoju pôvodnú identitu – identitu človeka, akým si mal byť – a tiež tvoj potenciál. Môže to iba chvíľu trvať, kým samého seba spoznáš, pretože toto ti pravdepodobne nejaký čas chýbalo. To isté bude platiť aj pre členov rodiny. Bude im to chvíľu trvať, kým ťa začnú vidieť takého, aký skutočne si a nebudú ťa vnímať cez závislosť, s ktorou ťa tak dlho identifikovali.

 

  1. Nevnucuje ti to náboženstvo. Hoci je spiritualita podstatnou súčasťou procesu uzdravovania, uzdravovanie nie je náboženský kult (ako sa ti môže snažiť nahovoriť tvoje ego). Nemá nič spoločné s organizovaným náboženstvom. Ak však zistíš, že program uzdravovania, ktorý si si vybral, je založený na organizovanom náboženstve alebo sa pridržiavala neetických štandardov kultu, jednoducho si vyber iný program. Ak by si túto skúsenosť použil ako výhovorku k tomu, aby si sa vrátil späť k užívaniu, znamenalo by to, že závislosť si racionalizuje svoju cestu späť do tvojho života. A s ohľadom na spirituálne cesty, ktorými chceš v uzdravovaní kráčať, sú možnosti neobmedzené a môžeš si ich prispôsobiť podľa seba.

 

  1. Nevyžaduje si to, aby si bol dokonalý. Najškodlivejšia lož, ktorú si človek môže nahovárať v súvislosti s uzdravovaním (bez ohľadu na to, či sa uzdravuje alebo nie) je, že si to vyžaduje, aby si bol dokonalý. Nie je to tak. Uzdravovanie je o napredovaní, nie o dokonalosti. V skutočnosti sa často považuje za súčasť uzdravovania. Nepíšeme to preto, že recidíva je zaručená, no ak sa to stane, nie je to také nezvyčajné. Hoci to môže vyznievať pesimisticky, je to jednoducho postoj „dúfaj v to najlepšie, no buď pripravený na to najhoršie“. A vo väčšine prípadov práve toto bráni ľuďom v tom, aby už boli sami so sebou spokojní, čo je v uzdravovaní veľmi nebezpečné.

To najdôležitejšie, na čo je potrebné pamätať, keď uvažuješ o svojej budúcnosti v uzdravovaní je, že bez ohľadu na to, aký neznámy a preto aj potenciálne nebezpečný môže život v uzdravovaní byť, určite nemôže byť horší než to, čo si už zažil v aktívnej závislosti. Akékoľvek lži ti tvoje ego nahováralo, aby ťa v tom udržalo, časom budú tieto klamstvá stále menej uveriteľné. Prestaň im veriť a namiesto toho hľadaj pravdu a pomoc, ktoré potrebuješ.

https://www.soberrecovery.com/recovery/5-things-recovery-doesn-t-actually-do/