Päť spôsobov ako sa dnes môžeš začať mať rád

V protiklade k tomu, čomu niektorí veria, sa sebaláska nerovná sebeckosti. V skutočnosti naučiť sa mať rád seba je často spôsob, ktorý je pravým opakom. Napokon skôr, než dokážeš naozaj milovať iných, musíš sa najprv naučiť ako mať rád seba.

Uprostred aktívnej závislosti láska k sebe úplne chýba. Dôvody môžu byť rôzne, no realita je vždy tá istá – je to jedna z chronických seba-sabotáží. Inými slovami, aktívna závislosť je spôsob sebadeštrukcie, presný opak sebalásky.

Pre týchto ľudí je hľadanie pomoci prvým a najdôležitejším krokom a pre sebazáchranu sa musí urobiť skôr než čokoľvek iné. No ako dobre vieme, tu sa cesta nekončí.

Pre tých, čo sa uzdravujú, je dôležité, aby počas celej cesty svojho uzdravovania uplatňovali sebalásku. To je kľúč k prevencii recidív, k udržaniu úspešných vzťahov a celkového zdravia. A podobne ako všetko v uzdravovaní, aj túto prax potrebujeme robiť deň po dni.

Začni sa dnes mať rád pomocou týchto piatich tipov:

  1. Oddýchni si. Tvoje fyzické, emocionálne, psychické aj spirituálne zdravie závisí od dostatočného odpočinku. Uisti sa, aby si dobre spával (ideálne 8 hodín) alebo si nájdi čas na zdriemnutie v snahe vykompenzovať akúkoľvek stratu spánku v situáciách, ktoré nemáš pod kontrolou. Keď si nájdeš spôsoby ako relaxovať – napr. dať si horúci kúpeľ, ísť na prechádzku, jógu alebo meditovať, môže to tiež napomôcť k oddýchnutej mysli a telu.
  2. Vyhraď si čas pre duševné zdravie. Či si môžeš dovoliť urobiť si deň voľna – bez školy, práce, stretnutí – a vychutnať si deň duševného zdravia alebo si jednoducho nájdeš hodinku, kedy nebudeš robiť nič, je to úplne nevyhnutné, aby sa tvoja myseľ mohla jednoducho uvoľniť. Započúvať sa do hudby, sledovať obľúbený film alebo čítať knihu – to všetko sú dobré možnosti, aby si si oddýchol a doprial si pauzu od stresorov každodenného života.
  3. Hýb sa. Cvičenie spôsobuje, že sa ti rozprúdi krv, začne sa hýbať stojaca energia a naštartujú sa endorfíny – všetko toto je potrebné pre celkové zdravie. Udržiava ťa vo fyzickom zdraví a zároveň máš zo seba dobrý pocit a pritom sa uvoľňuje stres a podporuje oddych. Okrem toho cvičenie je prevenciou pred depresiou, takisto ju efektívne znižuje a poskytuje úžasné rozptýlenie, keď sa začne baženie. No ako pri všetkom ostatnom – všetkého veľa škodí. Rozptýlenie je dočasné riešenie, nie trvalé a preto je dôležité pamätať, že účelom cvičenia je udržiavať si celkové zdravie a je to uplatňovanie sebalásky, nie sebazničenia. Ak je tvoje zdôvodňovanie založené na sebaneláske či neistote, porozprávaj sa o tom s odborníkom. Cvičiť na bulímiu je nebezpečná realita a nesmie sa brať na ľahkú váhu.
  4. Sýť telo aj myseľ. Zdravé jedlo je pre kvalitný život nevyhnutné. Nájdi si čas na to, aby si sa zdravo stravoval aspoň trikrát denne a medzitým si môžeš zahryznúť niečo zdravé, aby si sa udržiaval v dobrom fyzickom aj duševnom zdraví. Nezabúdaj, že rovnako dôležité je tiež kŕmiť svoju myseľ a to najmä s ohľadom na uzdravovanie. Každý deň si pripomínať pozitívne utvrdenia alebo citáty ráno či večer je úžasný spôsob ako kŕmiť svoju myseľ a starať sa o svoje vnútro.
  5. Utíš sa. Upokojenie sa je niečo, čo sme potrebovali ako deti a nemení sa to ani v dospelosti. Upokojiť sa znamená vypnúť všetok hluk v pozadí – TV, rádio, počítač, videohry. Nič. Úplné ticho. Či sa rozhodneš využívať ticho na meditáciu v miestnom štúdiu jógy alebo sa rozhodneš jednoducho sedieť ticho doma, poskytuje to príležitosti sedieť a čeliť samému sebe s láskou.

Všetky uvedené tipy si nevyžadujú príliš veľa úsilia. Spánok a jedlo – to nie niečo, čo už robíme, takže robiť to zdravým spôsobom by nemalo byť veľmi ťažké. Ak však cítiš nejaký vnútorný odpor, je to celkom normálne. Keby bola sebaláska pre nás prirodzená, nikdy by sme nemali problém so závislosťou.

Sebaláska je vo všeobecnosti niečo, čo sa musíme v dospelosti učiť. Vyžaduje si, aby sme boli samým sebe tým najlepším rodičom – potrebujeme si stanoviť hranice, normy a očakávania, ktoré sa nám na začiatku nie vždy páčia. No naša potreba sebalásky je realitou a keď ju začneš praktizovať, časom zistíš, že je to pre teba ľahšie a takisto ťa to napĺňa.

https://www.soberrecovery.com/recovery/5-ways-you-can-start-loving-yourself-today/