Päť krokov, ako sa počas sviatkov vyhnúť recidíve

Obdobie sviatkov predstavuje vysoký stupeň ohrozenia recidívou, predávkovaním a samovraždou. Hoci v reklamách počujeme, že je to „najšťastnejšie ročné obdobie“, my, ktorí sa pohybujeme v oblasti poradenstva a závislostí vieme, že pre mnohých je to čas, kedy sa cítia veľmi osamelí. A tí z nás, čo sa uzdravujeme, veľmi dobre poznáme nešťastné štatistiky týkajúce sa práve obdobia sviatkov. To je dôvod, prečo je dôležité vedieť, ako sa vyhnúť vzorcom myšlienok a správania súvisiacich s recidívou.

1. Zostaň v spojení s uzdravujúcou sa komunitou. Počas celého obdobia sviatkov a zostávajúcich dní roka je veľmi dôležité zostať v spojení s tvojou komunitou uzdravujúcich sa zo závislosti. Ako je známe, je to dôležitá súčasť každodennej praxe uzdravovania. Avšak nikdy to nie je dôležitejšie ako práve počas sviatkov, keďže toto obdobie môže byť pre každého časom veľkej skúšky. Maj po ruke telefónne čísla a informácie zo sociálnych médií o ľuďoch z tvojej komunity, aby si sa v prípade núdze mohol s nimi spojiť. No nečakaj na to, že sa s nimi spojíš až vtedy, keď bude zle. Pre úspešné uzdravovanie je potrebné udržiavať spojenie s uzdravujúcou sa komunitou neustále. Ak počas sviatkov nemôžeš pravidelne chodiť na stretnutia do svojej skupiny, lebo si odcestovaný, skús nájsť stretnutia tam, kam cestuješ. Ak to nie je možné alebo ti to nie je príjemné, zabezpeč si skypové alebo iným spôsobom online dostupné stretnutia so svojou vlastnou skupinou alebo jednotlivcami z nej.

2. Vyhľadaj odbornú pomoc. Neboj sa osloviť ľudí z tvojej uzdravujúcej sa komunity – sponzorov z programu 12 krokov, terapeutov, odborníkov na závislosť, poradcov či iných. Ak sa počas sviatkov boríš a potrebuješ pomoc, nie si sám. Je to ťažký čas pre mnohých. Môžeš si byť istý, že sú odborníci, ktorí sú ochotní, pripravení a šťastní, že ti môžu pomôcť. Sme v tom všetci spolu – volá sa to život a proces uzdravovania. Každý z nás môže mať svoju vlastnú cestu, ale každý z nás niekedy potrebuje pomoc. A ak je teraz tvoj čas, hľadaj pomoc.

3. Využi dostupný podporný systém. Nič v nás nevyvoláva lepší pocit ako to, keď môžeme byť spolu s našimi blízkymi. Ak nemáš rodinu alebo s nimi nemôžeš byť (kvôli cestovaniu, financiám alebo iným problémom), spoj sa so svojou uzdravujúcou sa komunitou. Skontaktuj sa s domácou skupinou alebo s inými ľuďmi, ktorí sú triezvi. Zisti si, aké stretnutia sú cez sviatky k dispozícii pre uzdravujúcu sa komunitu. Ak nemôžeš nájsť niečo konkrétne, zváž, či by si sám nemohol niečo zorganizovať. Ak nič iné, oslov vo svojej komunite tých, ktorí by možno tiež uvítali spoločnosť alebo ich požiadaj, aby si s nimi počas sviatkov mohol stráviť nejaký čas. Triezve komunity ponúkajú presne to – komunitu. Využi to a spoj sa so svojou uzdravujúcou sa rodinou.

4. Uisti sa, že máš pre prípad núdze pripravený plán (a plán B). Aj pre prípad najhoršieho možného scenára si priprav plán. Samozrejme, nehovoríme to preto, aby si mal predvídať pohromu. No v ohľade na prevenciu recidívy je vždy najlepšie dúfať v to najlepšie a pripraviť sa na to najhoršie. Priprav si plán pre všetky konkrétne spúšťače recidívy, s ktorými sa môžeš stretnúť bez ohľadu na to, či plánuješ byť s rodinou alebo s priateľmi. Maj plán pre každú situáciu, kedy budeš počas sviatkov sám. Pamätaj, že hoci sa učíš mať rád seba a tešiť sa zo svojej spoločnosti, je nevyhnutné mať plán pre prípad, že sa samota stane nečakaným spúšťačom. A ak už máš plán, urob si aj plán B. Nikdy nezaškodí mať záložný plán, keď ide o otázky života a smrti ako je to v prípade uzdravovania a recidívy.

5. Maj pripravený pohotovostný kontakt. Či je to priateľ v tvojej komunite uzdravovania, sponzor 12-krokového programu, kouč či poradca, urči si človeka, ktorého budeš kontaktovať v prípade núdze. Táto núdza zahŕňa, ale nie je limitovaná iba na intenzívne baženie, túžbu zavolať bývalým dílerom, racionalizovanie úvah o recidíve, izoláciu (dobrovoľnú či nútenú), úzkosť, depresiu či samovražedné myšlienky. Ak bojuješ a je to pre teba ťažké, potrebuješ kontaktovať niekoho, kto je kvalifikovaný (vďaka vlastnej alebo odbornej skúsenosti), aby ti pomohol a poskytol ti podporu. Ak si takéhoto človeka určíš dopredu (predtým, než ho budeš potrebovať), pripraví ho to na takúto možnosť a umožní mu to byť v pohotovosti pre prípad, že ho budeš potrebovať. Len vedomie, že je niekto taký bez ohľadu na to, či ho budeš kontaktovať alebo nie, je často všetka útecha, ktorú potrebuješ.

Hoci sviatky obyčajne prinášajú veľa nadšenia a radosti, často je to trpkosladká skúsenosť. A pre niektorých sladká vôbec nie je. Bez ohľadu na to, v akej kategórii sa nachádzaš, uisti sa, že dodržíš tieto kroky a budeš mať pripravený plán, aby si sa počas sviatkov vyhol recidíve.

https://www.soberrecovery.com/recovery/5-steps-for-keeping-relapse-away-over-the-holidays/