„Radosť z nudy“ počas uzdravovania sa zo závislosti

Keď napreduješ na svojej ceste k uzdravovaniu, možno si uvedomíš, že sa nudíš. Keď sa prispôsobuješ veľkým životným zmenám, ktoré na začiatku sprevádzajú uzdravovanie sa zo závislosti a keď úroveň stresu začne klesať, možno si uvedomíš, že máš zrazu obdobia, kedy sa nudíš. No hoci to teraz môžeš nazývať nudou, veľa uzdravujúcich sa závislých to nakoniec začne opisovať ako vyrovnanosť. Búrka prehrmela a môžu začať rozhodovať o tom (oni a nie ich baženie), čo robiť s novoobjaveným voľným časom.

Namiesto toho, aby si nudu vnímal ako niečo negatívne, buď vďačný za to, že žiješ zdravý, stabilný život, ktorý ti dovoľuje urobiť všetko, čo chceš. Keď budeš pripravený, môžeš ľahko nahradiť nudu rôznymi aktivitami. Dovtedy ti ponúkam niekoľko tipov, ako sa tejto nude prispôsobiť.

1. Vďačnosť. Keď rozmýšľaš o tom, ako ďaleko si sa posunul, mal by si byť vďačný a hrdý na to, čo si dosiahol. Kedykoľvek máš pocit, akoby si sa nudil, spomeň si na drámu a nezdravé rozhodnutia, ktoré ti kedysi zaplňovali čas a ktorých si sa zbavil. Potrebuješ sa zastaviť a rozmýšľať o tom, aký je teraz tvoj život odlišný od toho predošlého, keď si užíval/pil. Môžeš sa občas nudiť, no je to nič v porovnaní s tým, keď sa ti vtedy svet vymkol spod kontroly. Nuda je zdravá. Nuda je život.

2. Nová definícia zábavy. Ak sa neustále nudíš, možno potrebuješ predefinovať význam zábavy. Možno si celé roky užíval/pil a považoval si to za „zábavu“. Teraz táto časť tvojho života neexistuje. Hoci tie roky budú navždy tvojou súčasťou, rozhodol si sa posunúť smerom k pozitívnejšej budúcnosti. Možno potrebuješ urobiť nejaké zmeny v osobnej definícii zábavy. Namiesto toho, aby si bol zameraný na drogy a alkohol, rozmýšľaj o koníčkoch a aktivitách, ktoré môžeš robiť namiesto toho. Bavilo ťa maľovanie? Možno si s tým prestal, keď si začal užívať/piť. Teraz umelecké aktivity posilnia tvoje uzdravovanie a budeš mať voľný čas na to, aby si ich objavoval; tiež môžeš objavovať iné veci, ktoré sú zábavné bez toho, aby si musel byť pod vplyvom nejakej látky. Prestaň teda brať nudu ako trest a začni ju interpretovať ako znamenie toho, že máš vyskúšať nejakú novú aktivitu. Prihlás sa do nejakého kurzu alebo vstúp do klubu. Nikdy nevieš, či ťa nanovo rozvinuté zručnosti neprivedú k novej vášni a produktívnej kariére. S časom, ktorý máš naviac, môžeš dokonca začať podnikať. Uzdravujúci sa závislí v tom objavili úspech a malé podnikanie im umožňuje využívať svoj čas múdro. Drobné podnikanie je nielen zdrojom príjmu, ale je aj extrémne odmieňajúce.

3. Budovanie svojho podporného systému. Vždy hovorievame: Ak máš chuť niečo si dať, zavolaj priateľovi. Niekedy naozaj stačí zavolať, aby to rozptýlilo tvoje chute. Dotyčný na druhej strane telefónu ti pripomenie, ako tvrdo si na svojej triezvosti pracoval. Počas uzdravovania sa je veľmi dôležité mať podpornú sieť triezvych ľudí. Ale túto sieť by si nemal využívať iba vtedy, keď týchto ľudí potrebuješ. Mal by si ich osloviť aj vtedy, keď sa nudíš, pretože je to celkom normálne. Porozprávaj im o tom, aký si mal deň a opýtaj sa ich, ako oni prežili ten svoj. Títo ľudia ťa podporovali v čase, keď si dokázal myslieť iba na baženie. Teraz máš čas a vyrovnanosť, aby si sa o nich niečo dozvedel a bol pre nich podporou pre zmenu ty. Teda aj vtedy, keď ti práve nehrozí recidíva, nuda je príležitosťou budovať silnejšie priateľstvo s tými, ktorí tu pre teba boli a možno tu môžeš byť teraz pre nich ty. Samozrejme sa uisti, aby to neboli ľudia, ktorí niečo berú alebo k tomu budú povzbudzovať aj teba. Keď si s priateľmi, ktorí ťa majú radi a ktorí ťa podporujú, môžeš sa zapojiť do rozhovorov a zábavných aktivít bez užívania látok. Ak zistíš, že máš rád stálu spoločnosť, môžeš si zaobstarať domáce zvieratko. Keď sa oň budeš starať, nebudeš sa cítiť taký osamelý a budeš mať niekoho, s kým môžeš vyskúšať nejaké nové aktivity, napr. vychádzky či nakrúcanie domácich videí s tvojou mačkou, jaštericou či pieskomilom.

4. Objavenie nových myšlienok, o ktorých budeš premýšľať. Keď užívaš/piješ, drogy alebo alkohol infikujú každú vedomú (a dokonca aj nevedomú) myšlienku. Teraz môžeš začať využívať všetku tú nevyužitú silu mozgu a zamerať sa na niečo zdravé a produktívne, ako je napríklad výživa. Potrava je pre nás palivom i liekom. Aj keď je kuchyňa pre teba niečo nové, vyhľadávať recepty a vytvárať niečo chutné je niečo, čo môže robiť a tešiť sa z toho každý. Teraz máš takisto čas a energiu na to, aby si uvažoval s otvorenou mysľou a bol si vedomý toho, čo prežívaš v danom okamihu. Keď sa zameriavaš na svoje zmysly, môžeš všetko preciťovať a premýšľať o tom bez akéhokoľvek odporu. Choď na prechádzku a začni si naozaj všímať a ceniť okolitý svet. Otvorená myseľ, vnímanie je ako sval – cvič ju vo svojom voľnom čase a keď ju budeš neskôr potrebovať, bude dostatočne silná, aby si ju mohol použiť – napr. keď budeš zameraný na nejakú úlohu alebo keď na teba príde baženie. Ak si nikdy nevyskúšal vedomú meditáciu a nevieš, či dokážeš ticho sedieť, môžeš do svojej týždennej rutiny pridať jógu. Aktívne pohyby pri pozdravoch slnka a iných pózach spôsobia, že ti bude lepšie prúdiť krv, unaví sa ti telo a tvoja myseľ bude aktívne zameraná na dýchanie. Do konca hodiny môžeš relaxovať pomocou meditácie vedenej tvojím inštruktorom alebo len dýchať a pohodlne relaxovať na chrbte. A ak tam pôjdeš s priateľom alebo sa tam s niekým zoznámiš, bude to bonus naviac k tvojej sociálnej interakcii.

5. Plánovanie vecí. Nuda nie je niečo, čoho sa máš báť, ale máš sa z nej tešiť. Je to znak rastu a signál, aby si vyskúšal nové aktivity a nanovo (alebo hlbšie) sa spojil so svojím podporným systémom. Keď o tom takto budeš uvažovať, nemusíš sa ďalej nudiť. Nech ťa nuda usmerňuje počas celého týždňa a nech ti ukazuje, kde ti chýbajú aktivity a sociálna interakcia a potom tieto obdobia vyplň. Keď budeš vedieť, že máš vo svojom programe nejakú medzeru, urob si plán. Keď budeš veci plánovať dopredu, môžeš tieto nevyplnené miesta naplniť produktívnymi a zábavnými aktivitami. Aj vtedy, keď máš veci pravidelne naplánované, môžeš niečo vo svojom rozvrhu prehodiť. Ak do práce chodievaš peši, zmeň trasu, aby to bolo pre teba niečo nové. Môžeš si takisto naplánovať nejakú udalosť či aktivitu. Veľa uzdravujúcich sa závislých sa radi spolu stretávajú, aby na takýchto stretnutiach mohli poďakovať svojim priateľom a rodine za ich podporu. Plánovanie takejto udalosti môže byť pre mnohých veľkou odmenou.

Takže hoci to trvá nejaký čas, kým sa človek prispôsobí pocitu nudy a naučí sa naň správne reagovať, veľa uzdravujúcich sa závislých hovorí, že nuda je niečo, čo ich neskôr zo všetkého trápi najmenej. Majú čas, aby sa naučili veľa nových vecí a rozprávali sa s množstvom ľudí, čo predtým kvôli ich závislosti možné nebolo. Začni sa snažiť a onedlho si uvedomíš, že nudu nahradila nádej, vďačnosť a nadšenie.

https://www.soberrecovery.com/recovery/celebrating-boredom-in-addiction-recovery/