Päť posilňovačov pre dlhodobé uzdravovanie

Na začiatku triezvosti môže mať človek pocit, že preto, aby zostal triezvym a vyhol sa recidíve, potrebuje mať nejaké podnety či motiváciu. No podľa štúdie z roku 2017 spoliehať sa na podnety alebo odmeny produkuje len krátkodobý úspech a časom môže v skutočnosti viesť k zvýšenej pravdepodobnosti recidívy.

Najprv je dôležité poznamenať, že skúsenosti v uzdravovaní sa líšia. Pomôcky v liečbe, ktoré sú pre jedného človeka efektívne, pre iného nemusia fungovať a naopak. No bez ohľadu na to, čo najlepšie zaberá u teba, pamätaj na skutočné výhody, ktoré so sebou prináša dlhodobé uzdravovanie.

Môžeš sa preniesť ďaleko za materiálne odmeny a sústrediť sa na týchto 5 mocných posilňovačov, ktoré ti pomôžu zostať na správnej ceste:

1. Život v prítomnosti

Materiálne veci ťa môžu rozptyľovať, ak sú jediným dôvodom toho, prečo si triezvy. Radšej sa od materiálnych vecí odpútaj, naplánuj si výlet alebo deň, ktorý venuješ starostlivosti o seba. Každá skúsenosť v uzdravovaní ti umožňuje cvičiť sa v tom, aby si mal sústredenú myseľ a žil v prítomnosti. Odmeniť sa určitou skúsenosťou, zážitkom môže byť úžasný spôsob, akým osláviť ďalší týždeň triezvosti.

2. Skvalitnenie duchovného života

Namiesto toho, aby si sa sústreďoval na materiálne odmeny, rozmýšľaj a sústreď sa na duchovný úžitok, ktorý ti pomáha získať tvoje uzdravovanie. Odmeny ako pokoj, vyrovnanosť a vďačnosť sú trvalé a po celý tvoj život ťa budú pozitívne ovplyvňovať. Ak sa chceš lepšie zamerať na tieto duchovné odmeny, snaž sa každé ráno desať minút rozjímať, meditovať.

3. Prirodzené endorfíny

Keď sa zapojíš do aktivít ako je beh, prechádzky či kajakárstvo, tvoje telo bude uvoľňovať prirodzené endorfíny – hormóny, ktoré produkujú prirodzený nával eufórie. Okrem toho takéto prirodzené uvoľňovanie endorfínov prostredníctvom fyzickej aktivity je pre teba celkom prirodzené a zdravé. Aby si mohol zažítať tieto výhody, snaž sa odmeniť podobnou aktivitou každú nedeľu.

4. Míľniky

Najväčšia odmena, ktorú v uzdravovaní zažiješ, je transformácia života, ktorá je s ním spojená. Či sú zmeny v živote malé alebo veľké, treba ich osláviť. Môže to byť niečo ako to, že sa staneš viac spoľahlivým, že budeš chodiť na rodinné stretnutia alebo si udržíš prácu. Píš si denník vďačnosti, kde si budeš zaznamenávať tieto pozitívne skúsenosti a začneš ich vnímať ako tú najväčšiu odmenu svojej triezvosti.

5. Komunita ľudí, ktorí sa uzdravujú

Mať skupinu priateľov alebo podpornú sieť je neskutočne odmieňajúce. Keď prejdeš ďalší míľnik, ako je 6 mesiacov, rok či päť rokov triezvosti, stretni sa so svojimi priateľmi a naplánuj malú oslavu. Nemusí to byť nič veľkolepé; môže to byť obyčajný piknik, kedy sa budete tešiť zo vzájomnej spoločnosti. Obklopiť sa pozitívnou komunitou a priateľmi je trvalý úžitok uzdravovania, tak si ho vychutnávaj!

Podnety či motivácia môžu občas fungovať, ale neurob z nich jediný základ pre svoje uzdravovanie. Keď sa zameriaš na nemateriálne odmeny, je to základ pre trvalý úspech a skutočné naplnenie tvojho nového triezveho života. Skutočné, poctivé uzdravovanie je samé osebe odmenou.

https://www.soberrecovery.com/recovery/5-powerful-reinforcements-for-long-term-recovery/