Päť praktických spôsobov ako zvládať pokušenia

Zvládanie závislosti so sebou prináša aj to, že človek musí zvládať množstvo prekážok. Nie je nezvyčajné, že mnohí opakovane recidivujú predtým, než sa im podarí udržať si triezvosť. Vábenie závislosti je bez pochýb veľmi silné, keďže má v sebe moc uľaviť dotyčnému v mnohých jeho životných úzkostiach (aspoň na danú chvíľu).

Ako teda zvládať pokušenia závislosti? Nanešťastie na to neexistuje nijaký jednoznačný plán. Podobne ako pri väčšine dôležitých vecí v živote musí na to človek prísť v procese života. Tu je päť praktických spôsobov, ktoré by ti v tom mohli pomôcť. Triezvosť sa dá dosiahnuť. Nič nedáš za to, keď tieto tipy vyskúšaš.

1. Stále buď niečím zamestnaný. Nuda je jednou z hlavných príčin recidívy. Určite si počul porekadlo, že ten, kto nemá nič na práci, vymýšľa hlúposti. Toto sa týka aj teba. Každý deň by si si mal naplánovať – od ranného čistenia zubov cez prvú šálku kávy, prechádzku so psom a následný odchod do práce. Ak to budeš robiť a život ti do cesty postaví prekážku, podarí sa ti vrátiť na správnu cestu oveľa ľahšie. Ak v súčasnosti nie si zamestnaný, môžeš nájsť iné veci, ktorými naplníš svoj deň. Navštív svojich rodičov alebo starých rodičov, urob si poriadok vo veciach, píš si denník, vyskúšaj jógu či meditáciu. Niektoré z týchto vecí ti nemusia pripadať veľmi vzrušujúce, no je to lepšie ako nerobiť nič. Cieľom týchto aktivít nie je nahradiť eufóriu, ale znamená to cvičiť sa v produktivite.

2. Nájdi si nových priateľov. Keď sa uzdravuješ zo závislosti, nemôžeš tráviť čas s ľuďmi, s ktorými si predtým užíval. Bez ohľadu na to, akí boli milí, ako dlho si ich poznal, či sú vo svojej závislosti aktívni alebo sa uzdravujú, musíš sa pohnúť ďalej a nájsť si inú skupinu ľudí. Ak chodíš do cirkvi, nájdi si uzdravovanie založené na viere alebo sa pripoj k nejakej skupine ľudí z cirkvi a zúčastňuj sa na ich spoločenských aktivitách. Je to dobrý spôsob ako nájsť podobne zmýšľajúcich ľudí. Keď ťa nabudúce pozvú na nejakú akciu, určite tam choď. Nájdi si nových priateľov. Prihlás sa do športového klubu, na softball, volejbal či rugby. Páčia sa ti motocykle alebo staré autá? Existujú aj kluby pre ľudí s podobnými záujmami. Ide o to, aby si si našiel takú skupinu, kde sa budeš cítiť dobre. Nikdy nie je ľahké nájsť si nových priateľov a ak trpíš poruchou užívania látok, môže to byť ešte ťažšie, no musíš to urobiť. Pre tvoje uzdravovanie je veľmi dôležité obklopiť sa správnym typom ľudí.

3. Používaj svoje ruky. Ako závislý zažívaš spúšťače. Čo môžeš urobiť, keď vidíš, že nejaký spúšťač vystrkuje hlavu? Jedným z najlepších liekov, ktoré ti pomôžu vyhnúť sa týmto spúšťačom sú projekty, ktoré si vyžadujú, aby si pracoval rukami. Ponor sa do práce vo svojej novej záhrade. Zober do ruky gitaru, na ktorej si sa vždy chcel naučiť hrať a nauč sa dva nové akordy. Vyrob novú skrinku na topánky a potom si uprac skriňu. Skôr, než sa nazdáš, zabudneš na spúšťač a pokušenie bude preč. A zároveň v tomto procese urobíš niečo produktívne.

4. Zmeň scenériu. Ak si nemôžeš dopriať ten luxus, aby si sa niekam presťahoval, jednoducho môžeš zmeniť miesta, po ktorých sa pohybuješ. Vyhýbaj sa tým miestam, na ktorých by si stretol ľudí z predošlej fázy života. Nechoď na miesta, kde si si predtým zháňal drogy. Nájdi si nový park a zober tam psa, aby si sa zbavil nejakej energie, no nevracaj sa na miesta, kde si sa predtým tajne dostával do svojich euforických stavov. Ak si predtým nechodil na pláž, začni tam chodiť. Ak máš radšej jazerá, vyber sa k najbližšiemu a uč sa člnkovať. Neseď doma, ale choď na iné miesta a vychutnávaj si ich. Ak sa nudíš, pomôže ti aj to, keď sa vyberieš do inej zemepisnej lokality a začneš ju objavovať.

5. Nájdi si svoje spojenie. Hoci si ateista, aj tak si môžeš nájsť spojenie s niečím, čo ťa presahuje. Stratil si to vo svojej závislosti, no môžeš to nájsť znovu. Meditácie, poradenstvo, stretnutia NA a AA – to všetko ti pomáha zostať ukotveným a prítomným v tvojej triezvosti a môže ti to pomôcť spojiť sa so svojou dušou. Opätovné vybudovanie spojenia so sebou, so svojou komunitou a spiritualitou je to, o čom je celé uzdravovanie. Samozrejme, to sa ľahšie povie než urobí. No všetko v živote je práca, ktorá napreduje a ktorá ešte nie je ukončená. Ak si niečo z toho vyskúšal a vidíš určitý posun, pokračuj v tom. Ver mi, že odtiaľ sa môžeš posúvať iba dopredu.

https://www.soberrecovery.com/addiction/5-practical-ways-to-deal-with-temptations/