Päť spôsobov ako sa vyhnúť vyhoreniu v uzdravovaní

Pre uzdravujúcich sa závislých nie je neobvyklé, že sa uspokoja sami so sebou či sa dokonca v triezvosti začnú nudiť. Možno sa dostanú do monotónneho cyklu navštevovania stretnutí, stretávania sa s tými istými ľuďmi a už nebudú takí aktívni ako boli v prvých rokoch svojej triezvosti.

Kľúčom k udržaniu záujmu je vyváženosť. Uvažuj o svojom živote ako o kruhovom diagrame rozdelenom na oblasti, ktoré sú pre tvoj život dôležité. Aby si mohol žiť všestranný život, ktorý by ti pomohol mať stabilné uzdravovanie, musíš sa usilovať, aby bol každý kus tohto diagramu stimulovaný a naplnený.

Nasledujúcich päť tipov ti pomôže, aby si z toho nevypadol a vyhol sa počas uzdravovania vyhoreniu:

1. Nastúp na duchovnú cestu. Uzdravovanie je cesta, nie jednorazová zastávka. Okrem vytriezvenia to môže byť aj o rozšírení tvojho duchovného života. Ak patríš k nejakej náboženskej alebo duchovnej skupine, ďalej sa v nej rozvíjaj. Ak nie, môžeš objavovať meditáciu alebo ísť na nejaké duchovné cvičenie. Polož si otázku, aké chceš mať skúsenosti a začni skúmať, aké sú možnosti.

2. Choď do školy. Sníval si o tom, že sa vrátiš do školy? Urob to! Dokonči si vzdelanie alebo pokračuj v ďalšom štúdiu. Ak ťa zaujímajú dejiny, choď na nejaký kurz. Uč sa, ako zostrojovať modely lietadiel. Alebo možno dáš skôr prednosť podpore či rozšíreniu svojho podnikania. Nech je to čokoľvek, o čom si sa vždy chcel dozvedieť viac, nechávaj dvere otvorené. Budeš rád, že si to urobil.

3. Buď aktívny. Začni robiť jogu, choď do posilňovne alebo na turistiku. Predovšetkým rob niečo, čo ťa baví. Ak ťa neteší život v uzdravovaní, aký máš vôbec dôvod, že si na túto cestu nastúpil? V tomto živote sa musíš stať dobrodruhom. Zapoj sa do komunity online ako je meetup.com, aby si objavil množstvo aktivít, ktoré prebiehajú v tvojej lokalite. Prekvapí ťa množstvo vecí, ktoré môžeš robiť. Ak si gurmán, určite si niečo nájdeš. Nechceš chodiť na turistiku sám? Určite nájdeš aj takúto skupinu. Príležitosti existujú, len ich musíš objaviť.

4. Zapoj sa do niečoho, čo ťa zaujíma. Veci sa nezmenia, kým budeš sedieť na zadku. Ak je niečo, čo je tvojmu srdcu blízke, zapoj sa do toho ako dobrovoľník. Nielen niekomu pomôžeš posunúť sa ďalej, ale budeš mať dobrý pocit. Niektorí vravia, že dobrovoľníctvo je skutočný liek pre dušu a ubolené srdce. Ak sa niekedy cítiš zle a si v depresii, pomôž niekomu a uvidíš, ako sa potom tvoje pocity zmenia.

5. Venuj sa koníčkom. Rád kreslíš, varíš alebo rozvíjaš jedinečný softvér? To je dobre. Každý by mal mať koníčka, pretože rozširuje tvoju tvorivosť a spiritualitu. Ak nijaký nemáš, skús zájsť na nejakú remeselnú výstavu alebo trh a nájdi si nového. Môžeš vyskúšať aj maľovanie, písanie či záhradkárčenie. Len si vytvor niečo, k čomu máš jedinečný vzťah. Ďalší úžitok z koníčkov je, že ťa oslobodzuje od príkazov a potreby byť dokonalým. Keď si ponorený do tvorivosti, žiješ pre daný moment a vtedy si celkom slobodný. Pre niektorých je to stelesnenie prežívania naplneného života.

https://www.soberrecovery.com/recovery/5-ways-to-avoid-recovery-burnout/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_361715/