Plusy a mínusy navštevovania online stretnutí AA

Online stretnutia AA sú štruktúrované podobne ako osobné, „živé“ stretnutia. Počas niekoľkých prvých minút užívatelia vstupujú do „chatovej“ miestnosti, diskusného fóra alebo e-mailovej komunikácie, kým ich ostatní členovia zdravia. Po privítaní začnú členovia rozprávať o tom, čo ich znepokojuje a takisto zdieľajú svoje osobné príbehy sily a nádeje.

Existujú však rôzne názory; niektorí ľudia sa tešia a oceňujú príležitosť pohodlne sa spojiť s inými členmi AA online; iní tento názor nezdieľajú.

Uvádzame niektoré plusy a mínusy virtuálnych stretnutí AA:

Plusy

Tým, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu prísť na osobné, „živé“ stretnutie, sú stretnutia online darom z nebies. Hoci nemusia každému pasovať, tu je niekoľko dôvodov, prečo sú pre mnohých uzdravujúcich sa prospešné:

1. Sú vynikajúce pre tých, ktorí nemôžu odísť z domu. Ak nemáte dopravu alebo nemôžete odísť z domu z iných dôvodov, stretnutie online je úžasnou alternatívou. Môžete sa pohodlne tešiť z takého množstva stretnutí, aké si želáte navštíviť bez toho, aby ste z domu vytiahli pätu.

2. Sú výborné pre hanblivých. Ak ste hanbliví alebo introverti, návšteva stretnutia v komunite vo vás môže vyvolať úzkosť. Stretnutie online vám poskytne úžasnú skúsenosť, kde nebudete mať pocit, že sa všetky oči upierajú na vás, čo vám dovolí slobodnejšie sa zdieľať, byť viac zraniteľnejšími a úprimnejšími. Na výmenu môžete z rozhovorov získať oveľa viac a výrazným spôsobom napredovať.

3. Noční vtáci môžu získať podporu vtedy, keď ju najviac potrebujú. Ak ste noční vtáci alebo prežívate pokušenie či baženie neskoro v noci, keď živé stretnutia nie sú k dispozícii, môžete nájsť podporu cez online stretnutia AA. Tieto stretnutia sa konajú po celom svete v každej nočnej hodine, takže ak potrebujete povzbudenie o druhej nadránom, pravdepodobne sa vám podarí nájsť stretnutie, aby ste sa spojili s tými, ktorí vám môžu pomôcť zostať silnými.

4. Je to príležitosť niesť odkaz triezvosti. V porovnaní s tým, žeby ste vôbec nenavštevovali nijaké stretnutia, vám online stretnutia AA umožňujú niesť a ďalej odovzdávať posolstvo uzdravovania tým, ktorí ešte stále trpia.

Mínusy

Hoci sú stretnutia online užitočné aj pohodlné, interakcia tvárou v tvár s inými môže byť stále hodnotnejšou voľbou pre tých, čo sa uzdravujú. Tu sú bežné dôvody, prečo to pre niektorých nie je nápomocné:

1. Môžu podporovať izoláciu. Hoci cez online AA stretnutia sa dá spojiť s inými, sú takí, ktorí namietajú, že to nemá rovnakú váhu ako osobné stretnutie. Kým každý má rôzne potreby, pokiaľ ide o sociálnu interakciu, je potrebné dávať pozor na izoláciu a na pokušenie utiahnuť sa do samoty. Ak je to možné, zájsť raz za čas na živé stretnutie môže napomôcť k vytvoreniu bližších vzťahov.

2. Môžu byť nudné alebo dogmatické. Podobne ako na živých stretnutiach, aj stretnutia online môžu byť nudné či dogmatické. Dobrý moderátor to môže ustrážiť ešte v zárodku, no stáva sa, že niektorí ľudia sa rýchlo odklonia od témy, rozprávajú príliš dlho alebo sú pre druhých príliš dogmatickí. V online priestore môže byť ťažšie udržať kontrolu nad danou situáciou.

Ak ste ešte nevyskúšali stretnutie online, máte veľa možností. Step Chat, AA Chat Room a aa.alive.net sú všetko dobré miesta, kde sa dá začať (v angličtine; v slovenčine je taktiež možnosť pripojiť sa na stretnutia AA online: https://www.cs-aa.eu/ako-to-vidi-bill/skype-meeting/). Nájdite si stretnutie, ktoré vám vyhovuje a presvedčte sa, ako vám môže na ceste uzdravovania pomôcť.

https://www.soberrecovery.com/addiction/online-aa-meetings-are-they-worth-attending/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_394541/