Päť spôsobov, akými sa oslobodiť od perfekcionizmu

Ľudia, ktorí sú perfekcionisti, majú radi všetko pod kontrolou. U niektorých to môže vychádzať z hlboko zakoreneného pocitu neistoty, spôsobeného traumatickým detstvom, kedy boli veci možno chaotické a mimo kontroly. U iných to môže byť jediný spôsob, ako sa môžu cítiť cenení a milovaní potom, čo vyrástli v domove, kde bola pozitívna pozornosť podmienená tým, čo sa im podarilo dosiahnuť. Perfekcionisti sa takmer nikdy necítia dostatočne dobre a neustále sa usilujú o uznanie. Občas sú na seba takí prísni, že ich to emocionálne vyčerpáva a môže to viesť k depresii. Niektorí tento tlak začnú riešiť návykovými látkami, čo im umožňuje unikať od hrozných pocitov nedostatočnosti.

Ak sa snažíš oslobodiť sa od tohto vysiľujúceho spôsobu života, budeš musieť začať tým, že získať oveľa realistickejší pohľad na seba. Tu je 5 tipov, ktoré ti pomôžu stať sa človekom, ktorý aspoň o niečo viac odpúšťa, keď život nejde presne tak, ako bol naplánovaný.

  1. Praktizuj voči sebe súcit – často je pre nás ľahšie prejavovať súcit voči iným než voči sebe. Pomysli si na priateľa, ktorý prechádza ťažkou situáciou. Súdil by si ho, nadával by si mu alebo by si mu ponúkol povzbudenie a pochvalu? Keď je niekto iný nešťastný, je pravdepodobné, že za ním pôjdeme, budeme ho utešovať a prejavíme mu empatiu, no keď sa to stane nám, skôr sa ubíjame. Jeden zo spôsobov, ako sa začať vzdávať perfekcionizmu, je z času na čas ponúknuť rovnakú láskavosť, ako ponúkame druhým, sebe. Keď vieš, že si sa usilovne snažil, aby si niečo dosiahol, pochváľ sa, odmeň sa niečím, čo ťa naozaj teší alebo si jednoducho dopraj oddych.
  2. Zmeň svoj vnútorný dialóg – najviac kritickí sme voči sebe. Je pravdepodobné, že s druhými by sme nikdy nerozprávali tak, ako sa rozprávame sami so sebou. Ak tvoja vnútorná samovrava pozostáva z výrokov typu: „Si hrozný! Celkom si to pokazil“, „Musíš sa viac snažiť“ alebo „Si hrozný, že sa ti to nepodarilo“, potom praktizuješ negatívnu samovravu. Tieto myšlienky sú medzi perfekcionistami bežné a najlepší spôsob, ako sa ich zbaviť, je začať sa so sebou rozprávať ináč. Kedykoľvek si uvedomíš, že sa začínaš zhadzovať, zmeň svoje myšlienky a zameraj sa na niečo, čo je viac povzbudivé. Ak s tým máš problém, snaž sa napísať si zoznam pozitívnejších a príjemnejších vecí, ktoré o sebe môžeš povedať. Neustálym precvičovaním zistíš, že tvoj vnútorný dialóg sa stane menej kritickým a bude viac podporujúcim.
  3. Zámerne rob chyby – chyby sú súčasťou ľudskej prirodzenosti, no pre perfekcionistov sú zdrojom strachu a hanby. Napokon oni sa extrémne usilujú neurobiť nijaké chyby, aby sa vyhli možnému súdu iných. To, čo si mnohí neuvedomujú je, že chyby niekedy vedú k inovácii. Jeden zo spôsobov, ako začať posúvať svoje hranice, je zámerné robenie chýb len preto, aby som videl, ako to môže dopadnúť. Dovoľ si byť trošku menej dokonalý a uvidíš, ako budú reagovať druhí. Vo všeobecnosti ľudia príliš nekritizujú iných za ich chyby a majú voči nim skôr pochopenie, pretože vnímajú, že každý je jednoducho len človek.
  4. Vzdaj sa kontroly – strach z neznámeho vedie perfekcionistov k tomu, aby mali pod kontrolou všetko, čo môže byť veľmi únavné. Prostredníctvom rôznych meditačných techník sa môžu naučiť relaxovať, zbaviť sa úzkostí ohľadom budúcnosti a uvoľniť tlak z toho, že musia byť dokonalí 24 hodín denne 7 dní v týždni. Keď dokážu akceptovať, že niekedy je v poriadku nechať niektoré situácie, nech sa vyriešia samé, uvedomia si, že ich každodenný život bude o niečo ľahší.
  5. Akceptuj skutočnosť, že nič na svete nie je dokonalé a tak je to v poriadku – rozdiely, rôznorodosť a nečakané veci sú korením života. Máme sklony vidieť veci, ktoré robia iných jedinečnými, ako milé. No keď sa pozeráme na seba, vnímame ich ako vady, ktoré potrebujeme vyhubiť. Pravdou je, že práve nedostatky všetkých ľudí robia život zaujímavým a hoci môžu niekedy zapríčiniť nepríjemnosti, potrebujeme akceptovať, že takto jednoducho svet funguje – je plný úžasných výšok a niekedy aj tragických pádov. Keď to dokážeme akceptovať, dokážeme si tiež viac odpúšťať svoje vlastné nedokonalosti a vnímať všetky tie úžasné veci, ktoré každý z nás ponúka a ktoré robia život o niečo príjemnejším.

https://www.soberrecovery.com/recovery/5-ways-to-break-free-from-perfectionism/