Päť vecí, ktoré si treba pripomenúť, keď ťa premáha hanba

Postavme sa k tomu tvárou v tvár – keď prekonávaš závislosť, zrejme máš na mysli veľa vecí, ktoré ľutuješ. A pre mnohých ľudí v uzdravovaní môže byť prekonanie hanby veľká prekážka. No stojí za to ju preskočiť.

Zdravá dávka hanby je normálna. Zrejme sa počas závislosti udiali také veci, ktoré si rád, že ich ľutuješ jednoducho preto, lebo zdravá dávka ľútosti ti pomôže pripomenúť si, aby si to opäť nerobil. No neustálej hanby – takej, ktorá ti v noci nedá spávať, je potrebné sa nadobro vzdať. Či tomu veríš alebo nie, zdravá hrdosť ti môže pomôcť prekonať nezdravú hanbu. Takže začni tým, že si budeš písať alebo premýšľať o veciach, na ktoré si hrdý.

Rozmýšľaj o nasledovnom …

  1. Kedy sa ti naposledy podarilo u niekoho vyvolať úsmev. Povedal si niečo vtipné pokladníčke na benzínke? Duchaplne si reagoval na predavača v kaviarni? Alebo si možno povedal pekný kompliment niekomu z rodiny. Spomeň si na také chvíle bez ohľadu na to, aké sa môžu javiť nepodstatné a pamätaj, že ľuďom prinášaš potešenie a radosť. Nasmerovanie tvojej energie tak, aby to prinášalo druhým radosť, môže slúžiť ako silná pripomienka toho, že si oceňovaný, milovaný a že tomuto svetu prispievaš pozitívnym spôsobom.
  2. Úspech, na ktorý si najviac hrdý. Môže to byť ukončenie strednej či vysokej školy, povýšenie v práci alebo ukončenie liečby. Dávaj pozor, aby si nebol kritický či negatívny, ak sú tvoje úspechy odlišné od úspechov iných. Nezabúdaj, že každý žijeme iný život, každý máme iné zručnosti a dary a uvažovanie o veciach, ktoré sme urobili, by v nás malo vyvolávať hrdosť bez ohľadu na okolnosti.
  3. Najväčšie napredovanie v uzdravovaní. Uzdravovanie je dlhá cesta a budú dni, keď budeš mať pocit, akoby si sa nikam neposunul. Namiesto toho, aby si v tejto chvíli rozmýšľal o celej tejto ceste, rozmýšľaj o drobnom víťazstve, ktoré sa ti naposledy podarilo. Môže to byť napríklad stanovenie zdravých hraníc vo vzťahu k nejakému priateľovi či členovi rodiny alebo to, že si išiel na svoje prvé stretnutie do podpornej skupiny. Malé víťazstvá sa pridajú k väčším, preto je dôležité tešiť sa z nich.
  4. Najkrajší kompliment, ktorý si dostal od poradcu/terapeuta. Naši poradcovi či terapeuti zohrávajú na začiatku nášho uzdravovania dôležitú rolu. Pre mnohých z nás boli hlasom zdôvodňujúcim to, prečo musíme zostať v nastúpenom kurze a neustále sa usilovať o uzdravovanie. Čo bola tá najkrajšia vec, ktorú ti tvoj poradca povedal? Možno to bola pripomienka časového úseku v uzdravovaní, iného malého víťazstva či dokonca nejakého komentára, ktorý si vyslovil v skupine. Zameraj sa na tieto povzbudzujúce slová, ktoré ti pomôžu, aby si zostal motivovaný.
  5. Moment, kedy si si chcel niečo dať, ale neurobil si to. Presne tak, ako som už spomenul, malé víťazstvá sú v uzdravovaní dôležité. Rozmýšľaj preto o čase, kedy si si chcel niečo dať, no namiesto toho si zostal triezvy. To je obrovský úspech! Sú to práve takéto pospájané momenty, ktoré ťa udržujú v dlhodobej triezvosti, takže ak si bol dnes úspešný, môžeš si to zapísať ako úspech – a potom sa o to isté snaž aj zajtra.

Existujú stovky ďalších vecí, o ktorých môžeš rozmýšľať a na ktoré môžeš byť hrdý, no uviedli sme aspoň niekoľko. Snaž sa, aby sa každodenné povzbudenia stali normálnou súčasťou tvojej praxe uzdravovania. Na konci každého dňa si vyhraď päť minút, aby si rozmýšľal o tom, na čo si hrdý.

Bez ohľadu na to, ako pracuješ na budovaní zdravej praxe povzbudzovania, zostáva to dôležitou súčasťou uzdravovania, ktorá ti pomôže prekonať hanbu a naučiť sa mať rád samého seba bez ohľadu na tvoju minulosť. Pripomínaj si, že si oveľa ďalej ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a že tvoja minulosť ťa vôbec nemusí ťažiť, keď ju porovnávaš s tvojou budúcnosťou v uzdravovaní. Zvládol si to!

https://www.soberrecovery.com/recovery/5-things-to-remember-when-shame-gets-you-down/