Päť znakov, že ihneď potrebuješ pomoc

V živote príde chvíľa, keď si človek uvedomí, že jeho závislosť dosiahla zlomový bod. U niektorých to môže nastať po niekoľkých mesiacoch užívania, u iných to môže trvať celé roky. Vo všeobecnosti k tomuto bodu vedie niekoľko udalostí, z ktorých niektoré sa dajú rozpoznať ľahšie než iné. Všetky však signalizujú rovnaký záver: buď odíde závislosť alebo človek.

Na základe nasledovných bodov si môžeš uvedomiť, že už nie je čas a potrebuješ ihneď vyhľadať pomoc:

1. Ovplyvňuje to tvoje živobytie
Čím dlhšie závislý užíva, tým viac je izolovaný. Časom sa jeho túžba po eufórii stane prioritou, čo zapríčiní, že bude zanedbávať ostatné životné aspekty, ako je práca či kariéra. A namiesto toho, aby vyhľadal pomoc, hanba z toho, že musí svojmu zamestnávateľovi povedať o liečení, mu bráni dostať sa z tejto situácie. V dôsledku toho sa jeho pracovná etika a produktivita naďalej oslabuje, až kým si to zamestnávateľ aj tak všimne a jednoducho sa s ním rozlúči. Ak ide o teba, potrebuješ vedieť, že medicínsky svet vníma závislosť ako chorobu – podobne ako je rakovina či cukrovka – a máš aj určité práva na liečbu v závislosti od miesta, kde žiješ.

2. Tvoja depresia je na najvyššej úrovni
S izoláciou a zúfalstvom, ktoré sa so závislosťou spájajú, musí dotyčný prežívať zvýšenú depresiu. V tomto štádiu závislosti sa niektoré vzťahy s priateľmi a rodinou možno už rozpadli, čo spôsobilo pocit osamelosti a opustenia. Väčšina závislých tieto pocity kompenzuje snahou o nadobudnutie ešte väčšej eufórie, čo zase spôsobuje ďalšiu a väčšiu izoláciu a depresiu.

3. Neustále rozmýšľaš o tvojej návykovej látke či správaní
Často máš na mysli potrebu dostať sa preč od ľudí, aby si sa mohol venovať svojej závislosti. Keď ju prežívaš, obyčajne je veľmi naliehavá. Jednoducho chceš byť sám a venovať sa svojmu deštruktívnemu návyku. V tomto bode je pravdepodobné, že sa tvoja závislosť stala tvojím prvotným zdrojom uspokojenia a zároveň tvojím najlepším priateľom, keď vnímaš, že sa na ňu musíš spoliehať takmer neustále.

4. Začínaš si všímať fyzické príznaky svojho užívania
Či ide o vypadávanie vlasov a modré nechty v dôsledku anorexie alebo epidermálne pľuzgieriky a pokazené zuby v dôsledku užívania heroínu, tvoje telo bude kvôli závislosti trpieť. Môže to byť také intenzívne, že sa môžeš doslova zosypať a skončiť tragicky. Hoci si to uvedomuješ, je to akoby jednej časti teba bolo úplne jedno, čo sa s tebou stane. Keby si sa v tomto bode dokázal pozorovať očami iných, videl by si, že tvoje telo nedokáže normálne fungovať a že nedokážeš vysloviť ani súvislú vetu kvôli narušenej funkcii mozgu. Znamená to, že ak niečo neurobíš, tvoja závislosť ťa celkom pohltí.

5. Zdravotníci ti hovoria, že tvoj život je ohrozený
U niektorých sa to zlomí, keď im lekár povie krutú pravdu – že ich závislosť dospela do bodu, kedy ich zabije. Často je to tak, že sa cítime neporaziteľní, akoby tragédia, ktorú vidíme u iných, sa nemohla stať aj nám. Zabúdame, akí sme zraniteľní, koľko naše telo zvládne a aký obmedzený je náš život na tejto zemi. Takéto slová od lekára niekedy stačia na to, aby sme sa zastavili a prehodnotili, čo od života naozaj chceme.

Dospieť do bodu zlomu v závislosti nie je nikdy ľahké. U niektorých sa to stane rýchlejšie ako u iných. Niektorí hľadajú pomoc, keď začnú byť izolovaní, kým iní čakajú celé roky, až kým nie sú po fyzickej stránke celkom zničení. Nanešťastie sú to tí, ktorí akoby nikdy nenarazili na svoje dno a nevedia nájsť cestu späť.

No ak si dospel až tu a čítaš si to, pravdepodobne to znamená, že rozmýšľaš o uzdravovaní. A s množstvom výskumov na poli závislosti, s dostupnou liečbou a podporou sú iba dve veci, ktoré musíš uznať – že existuje nádej a že teraz je ten pravý čas.

https://www.soberrecovery.com/addiction/5-signs-that-it-s-time-to-get-help-now/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_468503/