Štyri dôvody, prečo je alkoholizmus nenápadný nepriateľ

Alkoholizmus je choroba, ktorá ťa oklame tak, že uveríš, že ju nemáš, hoci jej príznaky sú veľmi jasné. Nie je to zábava musieť si priznať, že nemôžeš piť, keď sleduješ druhých na rôznych slávnostiach, ako to robia bez vážnych následkov. Takže svoju chorobu popieraš, lebo to jednoducho nie je fér.

To je dôvod, prečo musí byť uzdravovanie základným kameňom tvojho života. Ak nepracuješ na tom, aby si zostal čistý a triezvy, potom pracuješ na tom, aby si pil. Napokon alkohol má vždy pre teba pripravený pohárik s tvojím menom. Je to veľmi podvodná a falošná beštia.

Tu sú štyri dôvody, prečo je alkohol nebezpečne zákerný nepriateľ:

1. Alkohol je spoločensky akceptovateľný – alkohol od začiatku vekov zohráva obrovskú rolu v skúsenosti človeka. Dokonca aj starí Egypťania ho nasávali. V skutočnosti bolo varenie a pitie piva v ich histórii také bežné, že niektorí robotníci volili možnosť platby pivom. V spätnom pohľade mohlo už vtedy dochádzať k závažnému alkoholickému správaniu. V súčasnosti určujú status exkluzívne značky ako je Dom Pérignon či Laphroaig. Akú škodu by mohol spôsobiť malý drink, keď je to v našej spoločnosti také poprepletané? Je to priateľské a lákavé, čo je dôvod, prečo alkoholizmus mnohých nachytá a je obzvlášť úkladný.

2. Vytvára výhrady – jedinou úspešnou liečbou alkoholizmu je úplná abstinencia. No po čase nie je nezvyčajné mať pocit, akoby si nad situáciou získal kontrolu a už viac s alkoholom problém nemáš. Možno sa začneš tešiť na deň, keď budeš môcť piť ako dáma alebo zvládať alkohol ako džentlmen. Tieto myšlienky sa stávajú dominantné najmä vtedy, keď si sa odstrihol alebo izoloval od uzdravujúcej sa komunity. Ak si uvedomíš, že si vytváraš vlastné rezervácie súvisiace s tým, že v tejto hre nemôžeš vyhrať, musíš byť voči sebe úprimný. Alkoholizmus je vychodená cesta a ty nie si prvý, ktorý popiera, že jediným východiskom je abstinencia. Zdieľaj svoje úprimné myšlienky s tými, ktorí chodia v tvojich topánkach.

3. Necháva ťa odpočívať na vavrínoch – je to výraz Anonymných alkoholikov pre tých, ktorí sa vo svojej triezvosti uspokoja. Pamätáš sa, aký si bol na začiatku uzdravovania ochotný urobiť pre svoju triezvosť čokoľvek? Dokonca aj po 20 rokoch triezvosti je dôležité pamätať, že tvoj život je stále ohrozený. Všetko, čo má naozaj každý, kto je triezvy, je každodenná milosť, že nemusí brať drogy ani alkohol. Nikto sa nemôže spoliehať na to, že čas, ako dlho abstinuje, mu zaručuje triezvosť. Je normálne prechádzať cez fázy, keď sa necítiš, akoby si sa uzdravoval, no naďalej sa o to snažíš. Pripomínaj si, že táto krivoľaká choroba ťa neustále ťahá do toho, aby si hral pantomímu. Akonáhle sa to stane, povedz niekomu, čo sa deje, aby si zabránil návratu alkoholu späť do svojho života.

4. Jeho pokušenie nie je vždy priame – alkoholizmus si zriedkavo vyberá priamu cestu, aby spôsoboval problémy a to najmä vtedy, keď si už nejaký čas triezvy. No podporuje správanie, ktoré vedie k emocionálnej nerovnováhe. Spôsobuje, že si myslíš, že tvoje pocity presne reprezentujú realitu. Napokon jeho cieľ je pomerne jednoduchý: postupne nahlodať tvoje obranné mechanizmy podporovaním tvojho ega nezdravými spôsobmi. Chce, aby si si myslel: „týchto ľudí z AA nepotrebujem“ alebo „teraz mám milión iných vecí, ktoré musím urobiť“. Keď tieto myšlienky prichádzajú, pripomínaj malému diablovi v tvojom uchu, že to bolo tvoje najlepšie myslenie, čo ťa na začiatku priviedlo na stoličku v miestnostiach uzdravovania. Opráš to, čo nás všetkých naučila Modrá kniha: „Pamätaj, že máme do činenia s alkoholom – prešibaným, úskočným a mocným“ (Anonymní alkoholici).

https://www.soberrecovery.com/addiction/4-reasons-why-alcoholism-is-a-subtle-foe/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_363308/