Pohľad profesionála: Zvládanie hnevu a vzdoru v súvislosti so závislosťou a alkoholizmom

Keď sme v kontakte so svojimi blízkymi, ktorí sú závislí, všetci prežívame hnev a vzdor. Môžeme sa hnevať, pretože ich látková porucha náš život celkom rozkolísala a vysáva z nás čas a peniaze. Ich zneužívanie mohlo zasadiť klin medzi členov rodiny alebo rodinu rozvrátiť. Môžeme prežívať vzdor, keď naši blízki zrazu zmiznú a musíme po nich všetko upratovať. A môžeme sa veľmi hnevať, ak sme s týmto monštrom závislosti bojovali veľmi dlho a ani sme si neuvedomovali, čo je vo veci.

Môžeme sa hnevať, pretože sme mylne uverili, že sa jednoducho zbavili kontroly nad užívaním drog či alkoholu. No keď pochopíme, že porucha užívania látok je choroba mozgu, budeme vedieť, že tu nezohráva úlohu pevná vôľa či charakter. Hoci sa môže javiť, že si uprostred svojho užívania žijú celkom bezstarostne, verte mi, že to tak nie je. Vaši blízki trpia ešte viac ako vy a veľmi sa hanbia za to, že nie sú schopní opustiť to. A keď vám srdce obalí hnev, ani vy už nie ste kým, kým chcete byť. Takže čo máte robiť so všetkým tým hnevom a vzdorom? Tu je päť nápadov:

  1. Môžete sa rozhodnúť, že vyhľadáte odborníka, aby vám pomohol prejsť cez váš hnev, ktorý je prirodzenou súčasťou procesu smútenia v dôsledku toho, že ste prišli o svoje sny, zažívate sklamania a žiaľ.
  2. Naučte sa všetko, čo sa dá o poruche užívania látok, čo vám môže pomôcť zbaviť sa svojich vzdorov. Ako sa píše v Otvorenom liste Al-Anon alkoholikovi: „Keby som mal rakovinu alebo cukrovku, nebola by si na mňa nahnevaná. Aj závislosť je choroba.“
  3. Hľadajte podporu u iných. Uvažujte o navštevovaní stretnutí Al-Anon alebo iných rodinných podporných skupín. Aj podporné skupiny on-line môžu uprostred tmavej noci poskytnúť úľavu.
  4. Neponúkajte svojim blízkym vaše riešenia na ich problémy. Ponechajte im dôstojnosť, aby si veci vyriešili podľa seba. Keď čelia dileme, môžu veci riešiť so svojím sponzorom, poradcom, právnikom, políciou, priateľmi. Keď sa prestanete miešať do ich záležitostí a prestanete „vlastniť“ ich riešenia, takisto prestanete „vlastniť“ ich problémy a s nimi súvisiaci vzdor.
  5. Venujte pozornosť starostlivosti o seba. Keď na seba začnete preberať problémy svojich blízkych, zastavte sa. Namiesto toho choďte na prechádzku, na masáž, venujte sa duchovným aktivitám, počúvajte hudbu, pozrite si komédiu alebo strávte čas s priateľmi, ktorým na vás záleží a ktorí sú pre vás oporou.

https://www.candsrecovery.com/blog/182-the-professional-s-perspective-dealing-with-the-anger-and-resentment-of-addiction-and-alcoholism.html