Pravda o telesnom pachu a konzumácii alkoholu

Ako vieme, každá látka, ktorá sa dostane do tela, musí byť spracovaná – rovnako ako akékoľvek jedlo alebo nápoj. Takže keď piješ, táto látka prechádza telom a končí v krvnom riečisku. Z tohto dôvodu sa konzumácia alkoholu meria obsahom alkoholu v krvi.

Keď alkohol prúdi telom, úlohou tela je rozložiť a spracovať ho. Keď piješ nadmerne, tvoje telo musí pracovať nadmerne a v tomto procese môže dôjsť k zápachu.

Tu sú tri spôsoby akými môže konzumácia alkoholu spôsobiť neobyčaný telesný zápach.

1. Telo vylučuje alkohol cez póry

Telo vníma alkohol ako toxickú látku, preto ju začne rozkladať, aby sa jej zbavilo. Hoci existuje veľa spôsobov, akými telo vylučuje toxické látky – napríklad cez tráviaci trakt alebo moč – väčšina alkoholu sa spracováva a vylučuje cez póry alebo potné žľazy.

Ak si uvedomíš, že tvoje telo páchne po alkohole alebo sa nevieš tohto zápachu zbaviť, vedz, že pravdepodobne vychádza vnútra. Môže pomôcť, keď si dáš sprchu a oblečieš čisté šaty, no keď vypiješ veľa vody, ktorá napomôže tomu, aby sa alkohol dostal von z tvojho systému, pomôže to oveľa viac.

2. Trpíš kvôli suchu v ústach

Naše sliny pomáhajú ohraničiť rast baktérií a neutralizovať kyseliny, ktoré baktérie produkujú. Nanešťastie alkohol je známy tým, že spôsobuje sucho v ústach, čím vytvára dokonalé prostredie pre množenie baktérií. Pitie množstva vody nepomôže len vylúčiť alkohol zo systému, ale tiež zabezpečí dostatok tekutín v ústach, čo pomôže udržať tvoje zdravie v tejto oblasti.

3. Nedbáš o seba

Nezabudnime na skutočnosť, že veľa ľudí s látkovou závislosťou zanedbáva svoju celkovú hygienu. Počas pitia alebo „opice“ môže byť hygiena druhoradá. Ak si si všimol, že s tým máš problém ty alebo tvoj blízky, môže byť čas uvažovať o tom, že čelíš alkoholovej závislosti.

Alkoholom zapríčinený telesný pach nemá taký veľký dopad na tých, čo pijú spoločensky, ako na tých, čo pijú nadmerne a dlhodobo. Jednoducho povedané, čím viac piješ, tým viac toxických látok musí tvoje telo vylučovať a tým je tiež vyššia pravdepodobnosť, že budeš zanedbávať hygienu, čo môže negatívne ovplyvniť tvoj spoločenský život aj sebavedomie. Najdôležitejšie je venovať primeranú pozornosť svojmu celkovému zdraviu a návykom týkajúcim sa pitia.

https://www.soberrecovery.com/addiction/the-truth-about-body-odor-and-alcohol-consumption/