Pre toho, čo pije len pri špeciálnych príležitostiach

Čo nevidieť je tu Deň sv. Patrika (alebo akýkoľvek iný deň) a pre tých, čo sa uzdravujú zo závislosti, existujú rôzne intenzity osláv. Môžeš sedieť doma, mať na sebe sviatočné oblečenie alebo držať v ruke pohár nealkoholického zázvorového piva, aby sa ťa každý prestal pýtať „čo piješ?“. No u niektorých sa tento sviatok spája s myšlienkami na holdovanie alkoholu. Podobne ako u človeka, ktorý drží diétu, môže dôjsť na Deň vďakyvzdania k rozhodnutiu vzdať to, môže u uzdravujúcich sa ľudí dôjsť k myšlienke, že si môžu dať alkohol, lebo ide o zvláštnu príležitosť, ktorá si jednoducho vyžaduje určitú spoluúčasť.

Ak sa ťa to týka, chcem ti pripomenúť tri veci:

1. Závislosť je choroba, nie rozhodnutie

Pokiaľ ide o diétu, tá je rozhodnutím, preto sa dá ľahko opätovne naštartovať nasledujúci deň. No závislosť je choroba. Ak sa teta Anka rozhodne dať si koláč, reálne si neuškodí. Kalórie naviac môže vybehať a ďalší deň v diéte pokračovať. No ak sa ty rozhodneš vypiť si, dostaneš sa do recidívy a pravdepodobne sa u teba nanovo spustí aktívny cyklus závislosti alebo skončíš v nemocnici či dokonca vo väzbe.

2. Uzdravovanie si vyžaduje abstinenciu

Ak sa uzdravuješ zo závislosti, abstinuješ od látok. To samozrejme zahŕňa aj dúšok šampanského, piva či čohokoľvek iného, čo mení stav tvojej mysle. Neexistuje nič také ako „to je len pivo“ alebo „jeden dúšok mi nemôže uškodiť“! Je to rovnaký myšlienkový pochod, ktorý vedie k celovíkendovému záťahu. Tento koncept „dať si len jeden dúšok“ skončil, keď prišla závislosť. Preto predstava „dať si len jeden“ neexistuje. Ak by si to dokázal, nebol by si závislý.

3. Si oveľa špeciálnejší než akákoľvek príležitosť

Nezabúdaj, že keď sa jedná o uzdravovanie sa z aktívnej závislosti, v stávke je tvoj život. Preto akákoľvek konzumácia alkoholu predstavuje pre tvoj život veľké riziko. Robiť to jednoducho preto, lebo je nejaká špeciálna príležitosť znamená konať tak, akoby tvoj život stál za menej než nostalgia daného dňa. Namiesto toho sa zameraj na to, že budeš oslavovať svoj život, svoju triezvosť a celkové uzdravovanie nealkoholickým nápojom namiesto toho, aby si riskoval všetko vyššie uvedené len pre krátku zmenu v hlave. Vytvor si svoju vlastnú tradíciu alebo jednoducho oslavuj nealkoholickým nápojom. No nadovšetko rešpektuj, váž si a maj rád samého seba dostatočne, aby si zostal triezvy. Tvoj život má určite väčšiu hodnotu než akákoľvek špeciálna príležitosť.

Ak ťa napadla myšlienka zapojiť sa do alkoholových osláv, nemusíš sa za to trestať. Je to celkom normálne a napadne to takmer každého, kto sa uzdravuje a to najmä počas sviatkov. No urob všetko preto, aby sa táto myšlienka neprehĺbila do tej miery, že by sa premenila na čin. V takýchto obdobiach sa spoj so svojím sponzorom alebo s niekým iným, kto sa uzdravuje, aby ťa podporil a aby si voči nemu mohol byť zodpovedný za svoje správanie. Ak by sa ti stávalo, že v týchto obdobiach recidivuješ, rozmýšľaj o dlhodobej odbornej pomoci.

https://www.soberrecovery.com/addiction/a-note-to-the-special-occasion-drinker/