11 sep
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Prechádza závislosť z generácie na generáciu?

Gény majú v sebe informácie, ktoré z teba robia toho, kým si. Niektoré gény zvyšujú pravdepodobnosť závislosti a tieto môžu prejsť z rodičov na deti. Rovnako ako môžeš zdediť otcov nos či mamine oči, môžeš zdediť aj vyššie riziko náchylnosti na závislosť. Doteraz neexistujú nijaké testy, ktoré by ti povedali, či máš v sebe takéto gény alebo nie.

Ale nie je to len o génoch. Ak deti vidia, že rodič alebo iný člen rodiny užíva drogy, môžu nadobudnúť pocit, že robiť to je v poriadku. Deti sa učia správaniu pozorovaním svojich rodičov či starších súrodencov. Závislosť taktiež zapríčiňuje v domácnosti množstvo problémov a deťom sa nedostáva potrebná starostlivosť ani pozornosť. U detí, ktoré sa necítia milované, je vyššia pravdepodobnosť užívania drog a závislosti. Toto môže byť problém, ktorý prechádza z generácie na generáciu. Môže sa to stať bez ohľadu na to, či je rodina bohatá, chudobná alebo niečo medzi tým.

Dobrou správou je, že veľa detí, ktorých rodičia mali problémy s drogami, sa v dospelosti nestalo závislými. Pravdepodobnosť závislosti je u nich vyššia, no nemusí k nej dôjsť. A pred touto pravdepodobnosťou sa môžeš ochrániť tým, že nebudeš brať nijaké drogy.

https://easyread.drugabuse.gov/content/does-addiction-run-families-0