Prečo som viac ako môj vlastný príbeh o závislosti

Naše vnímanie a prenasledovanie samých seba ako závislých je oveľa horšie než to, čo na nás naloží hocikto iný. Myslíme si, že to, ako vidíme samých seba a svoju závislú minulosť, je presne také, ako nás vidia všetci ostatní a snažíme sa minimalizovať tú vnímanú negativitu výhovorkami a vysvetleniami. Snaha vysvetliť závislosť ľuďom dookola je zbytočná. Prečo? Trvalo mi asi dva roky, kým som našla odpoveď. Počas rokov mojej aktívnej závislosti som narozprávala veľa klamstiev. Naučila som sa, ako sa z čohokoľvek vykrútiť a urobiť z veľkých vecí triviálne. Zvykla som si očakávať to najhoršie a skrývať seba, drogy a pravdu. Moja závislosť sa stala spôsobom môjho života a naučila som sa nevyhnutné charakteristiky a správanie, ktoré mi umožňovali fungovať v nej.

Keď som prechádzala liečbou, dozvedela som sa, že moje závislé ja bola neláskavá a neúctivá osoba. Neustále som sa snažila túto osobu zmieriť s tou, ktorú som poznala ešte pred závislosťou a nakoniec som dospela k záveru, že už nikdy nebudem taká dobrá ako predtým. Kvôli závislosti som bola celkom zlomená a bolo nemožné opäť sa uzdraviť. Hoci som dokázala s týmto bolestivým záverom žiť, nechcela som, aby druhí videli, že som zlomená alebo že nie som dosť dobrá. Preto som chcela, aby ľudia vedeli, prečo som začala brať drogy. Potrebovala som, aby videli, že technicky to v skutočnosti nebola moja vina. Keby som im len mohla povedať svoj príbeh, pochopili by to a videli by, že som v podstate ten istý človek, akého vždy poznali. Potrebovala som, aby videli, že som úplne zdravá – silná a spoľahlivá.

A tak som každému začala hovoriť ten istý príbeh. Bol to skutočný príbeh mladej vojačky v mužskej armáde, ktorá sa príliš mladá zamilovala a vydala. Nedokázala však uspokojiť svojho manžela a usilovala sa dosiahnuť vysokoškolský titul s dvomi malými deťmi bez akejkoľvek pomoci. To by predsa bolo príliš veľa na každého, či nie? Pochopenie toho, že nič z toho nie je podstatné konečne prišlo, keď som sa stretla s dobrou priateľkou, ktorú som celé roky nevidela. Po počiatočnom zvítaní sa ma pýtala, ako sa mi darilo a čo som robila. Stručne som jej vysvetlila, že som bola závislá od opiátov, prešla liečbou a potom som začala svoj nacvičený príbeh ako keď sa spustí autopilot.

No keď som rozprávala, všimla som si, že ju to prestávalo zaujímať a ja som sa začala prvýkrát počúvať. Robila som zo seba obeť, akoby som nemala inú možnosť, pretože som mala veľmi ťažký život. Jej bolo celkom jedno, prečo som sa stala závislou od opiátov. Začala som rozmýšľať o ľuďoch, ktorým som svoj príbeh rozprávala. Ako reagovali? Uvedomila som si, že ani jeden z nich mi nepovedal, že mi rozumejú. Počúvali, no nikdy nič nepovedali o tom, aké som to mala ťažké. Keď ma upokojilo to, že im rozprávam svoj príbeh, čakala som na ich reakciu a každý mi vlastne položil tú istú jednoduchú otázku: „A ako sa ti darí teraz?“

Prečo im bolo celkom jedno to, „ako“ sa to stalo? Bolo im to jedno, pretože to absolútne nebolo dôležité. Bez ohľadu na to, či som sa jedného rána zobudila a rozhodla sa stať závislou alebo som užívala opiáty ako únik a tak som sa stala závislou – výsledok bol ten istý. Stal som sa závislou. Jediná dôležitá otázka bola, čo som s tým urobila. Chceli vedieť, čo robím so svojím životom teraz po skaze, ktorú som spôsobila. To, čo bolo predtým, ich nezaujímalo. V tomto odhalení som našla silu a oslobodenie. Zmenilo to moje vnímanie samej seba. Predtým som si myslela, že keď sa pozerám niekomu do očí, rozmýšľa: „To je hrozné, veď kedysi si bola poriadna“. Myslela som si, že už nikdy v ich mysli opäť nezískam svoj status silnej autoritatívnej ženy alebo že mi ho nechcú dopriať.

No tým, že som na seba prevzala celú zodpovednosť, získala som si rešpekt a dokonca obdiv. Ak sa dnes niekto opýta na to, ako som sa stala závislá, už viac nemám potrebu vysvetľovať, čo sa stalo. Namiesto toho rozprávam o tom, čo som sa z tejto skúsenosti naučila a aká som vďačná za to, kam som sa odvtedy posunula. Stojím pred svetom hrdá na to, kto som a čo som dosiahla. To, kto som dnes, nie je ten istý človek, ktorým som bola pred svojou závislosťou, no v skutočnosti som tým, kým som práve kvôli svojej závislosti.

https://www.soberrecovery.com/recovery/why-i-m-more-than-my-addiction-story/