Prečo by si nemal mixovať Xanax s alkoholom

S nárastom duševných porúch ako je depresia či úzkosť je zrejmé, že je nevyhnutný aj nárast v predpisovaní liekov, z ktorých napr. benzodiapezíny sa stávajú bežne dostupné. Tieto lieky – Xanax, Klonopin a Valium – sú nebezpečné. A kvôli ich rýchlo účinkujúcej podstate je najnebezpečnejší Xanax. Pri Xanaxe je vysoká pravdepodobnosť závislosti a môže viesť k smrti vďaka predávkovaniu, ak sa neužíva primerane, pretože jeho účinky sú zreteľné v priebehu niekoľkých minút po jeho konzumácii.

Ako Xanax funguje

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je zneužívanie liekov na predpis najrýchlejšie narastajúcim drogovým problémom v USA. Tieto drogy (lieky) sú extrémne nebezpečné, pretože nielenže samé môžu privodiť smrť, ale aj v interakcii s inými drogami môžu byť smrteľné.

Xanax poskytuje užívateľovi želaný pocit „uvoľnenia“, no má množstvo ďalších účinkov ako sú závrate, zmätok a narušená motorika. Funguje tak, že znižuje aktivitu centrálneho nervového systému v mozgu a podporuje uvoľňovanie gama-aminobutyrickej kyseliny (GABA), ktorá je zodpovedná za spomaľovanie centrálnej nervovej sústavy. Niektorí pacienti uvádzajú, že jeho účinok sa veľmi podobá pocitu opitosti.

Mixovanie alkoholu s Xanaxom

Najbežnejšie prípady predávkovania Xanaxom sú tie, kedy sa užíva s alkoholom, keďže sa v ňom rýchlo rozpúšťa. K tejto kombinácii dochádza často. V takomto stave posilňuje účinky alkoholu, čo funguje aj ako obmedzenie centrálneho nervového systému. Xanax uvoľňuje do mozgu len kyselinu GABA, no alkohol uvoľňuje viacero chemických látok. Výsledkom tejto interakcie sa môže zvýšiť účinnosť Xanaxu až tisícnásobne a preto tak ľahko dochádza k predávkovaniu Xanaxom.

Dr. Karen Miotto, profesorka klinickej psychiatrie a riaditeľka Služieb pre alkoholizmus a medicínu závislostí v UCLA Inštitúte pre neurovedu a ľudské správanie hovorí: „Tvoje bežné tri poháriky sa v skutočnosti zmenia na šesť“. Toto však nie je jediný účinok tejto interakcie. „Najtragickejší aspekt tejto kombinácie je, že môže dôjsť k amnézii (strate pamäte). Ľudia zomierajú, pretože si nepamätajú, koľko toho vypili alebo koľko tabletiek zjedli.“ Ak ty alebo tvoj blízky užívate Xanax, alkohol s ním konzumovať NESMIETE!

Zneužívanie a predávkovanie Xanaxom

Tento liek je veľmi účinný pri atakoch úzkostí, pretože doslova upokojí mozog v relatívne krátkom čase. No to je aj presne ten istý dôvod, prečo je tak vysoko návykový. Hoci je jasne odporúčané, že sa má užívať len predpísaná dávka, ľudia užívajú dvojnásobné alebo aj väčšie množstvo odporúčanej dávky, aby prežívali účinok rýchlejšie a intenzívnejšie. Predávkovanie Xanaxom je charakterizované zmätkom a závratmi, no toto je viac extrémny než zvyčajný predpísaný účinok. Ak zo zdravotných dôvodov užívaš Xanax, užívaj len predpísanú dávku. Ľudia, ktorí sa predávkovali, to často urobili bez toho, aby si to uvedomili. Skôr ako zvýšiš dávku, poraď sa o tom so svojím lekárom.

https://www.soberrecovery.com/addiction/why-you-should-not-mix-xanax-with-alcohol/