Prečo na svoje narodeniny potrebuješ uzdravujúcu sa komunitu

Čoskoro máš narodeniny, no na rozdiel od iných, ktorým sa tiež blížia, žiadne vzrušenie u teba nenarastá. Namiesto toho čím viac sa ten deň blíži, tým viac prežívaš strach alebo úzkosť. Je to preto, lebo vnímaš, že v stávke by mohla byť tvoja triezvosť.

Väčšina plnoletých Američanov značkuje svoje narodeniny nadmerným pitím a snáď aj drogami. Keď si bol vo svojej závislosti aktívny, aj ty si to robil, len tie dobré časy trvali celý rok.

Ak si na začiatku uzdravovania alebo máš za sebou už niekoľko sezón, vieš, že špeciálne príležitosti ako sú narodeniny, sú najťažšie. Ľahko by si sa mohol ocitnúť späť na starom mieste, ak by si sa stretol s nesprávnymi ľuďmi či sedel na nesprávnych miestach.

Aby si to zvládol, potrebuješ uzdravujúcu sa komunitu, ktorá ťa môže podporiť a pomôcť ti začať ďalší rok tvojho života zdravým spôsobom. Táto komunita ti môže ponúknuť nasledovné:

Zabráni izolácii – v čase narodenín či iných sviatkov nie je pre uzdravujúcich sa ľudí nezvyčajné, že sa izolujú. Myslia si, že sa chránia tým, že sa oddelia od vonkajšieho sveta. Ak neodídu z domu alebo z iného bezpečného miesta a ak pri nich nie je nikto, kto by ich pokúšal, nie je možné nechať sa vlákať do zneužívania, však? Chyba. Izolácia je typicky predchodcom recidívy. V izolácii si sám so svojimi myšlienkami a veľa rozmýšľaš. Keď máš narodeniny a uvedomuješ si, že si o rok starší, rozmýšľaš o svojom veku a o tom, čo sa ti podarilo dosiahnuť. Toto by ťa mohlo vyslať na nebezpečnú klesajúcu špirálu, ak by si veľa rokov predtým trávil v bolestivej závislosti. Môžu sa vynoriť pocity sklamania, hanby, viny a bezmocnosti, čo môže následne viesť k recidíve.

Poskytne vnímanie rodinného zázemia – zostávať v kontakte so svojou uzdravujúcou sa komunitou ti poskytne vnímanie rodinného zázemia vtedy, keď práve stretnutia s vlastnou rodinou nie sú pre teba tým najzdravším. Ako ľudia túžime po blízkych vzťahoch s inými. Rodina predstavuje skupinu jednotlivcov, ktorí nás majú radi a akceptujú nás a tiež tých, ktorým môžeme dôverovať aj v tom, že nás budú podporovať v zložitých situáciách – alebo tak to aspoň vyzerá v dokonalom svete. No ak sme úprimní, členovia rodiny, ktorí nikdy netrpeli závislosťou, nemôžu naozaj pochopiť dynamiku závislosti ani proces uzdravovania. Môže to spôsobiť, že ťa budú súdiť – budú ťa vnímať ako tvoju závislosť bez ohľadu na to, koľko rokov si čistý – alebo by na teba vo svojej nevedomosti mohli nezámerne tlačiť, aby si užil alebo mal zneužívanú látku poruke. Uzdravujúca sa komunita môže nahradiť rodinu v tom zmysle, že ťa bude oveľa viac podporovať a bude menej dysfunkčná.

Zostať v spojení s uzdravujúcou sa komunitou počas tvojich narodenín je rozhodnutie, ktoré ti môže zachrániť život a to najmä vtedy, keby recidíva mohla vyústiť do predávkovania a smrti. Aby si sa uistil, že zvládneš aj ďalší rok a bude to rok, v ktorom budeš napredovať a nie niečo ľutovať, zostaň v spojení so svojou komunitou. Nielenže ťa podrží, ale bude ťa brať aj na zodpovednosť.

https://www.soberrecovery.com/recovery/recovery-community-during-your-birthday-why-you-shouldn-t-celebrate-without-one?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_540800/