Sedem dôvodov, prečo by si sa nemal hanbiť, že navštevuješ Anonymných alkoholikov

Napriek tým, ktorí sa pokúšajú zmariť vieryhodnosť Anonymných alkoholikov v pomoci ľuďom zostať triezvymi, toto spoločenstvo zostáva silné aj po viac ako 80 rokoch. Jeho kritici hovoria, že mu chýba výskum založený na dôkazoch, no napriek tomu tisíce ľudí naďalej potvrdzujú pozitívne skúsenosti, ktoré im do života priniesli Anonymní alkoholici (AA).

Aj bez výskumov existuje veľa jasných benefitov, ktoré AA prináša. Ak navštevuješ tieto stretnutia a nie si si istý, ako by si mal na toto reagovať, tu je 7 dôvodov, prečo by si tam mal chodiť aj naďalej a ani trochu sa za to nehanbiť:

1. Je to úžasné miesto, kde môžeš stretnúť rovnako zmýšľajúcich ľudí

Ak sa chceš uzdraviť, určite nenájdeš rovnako zmýšľajúcich ľudí na miestach, kam si chodieval predtým. Ak chodíš po krčmách, je veľká pravdepodobnosť, že opäť začneš piť. No zostať doma a izolovať sa vyvoláva pocity osamelosti a nudy a môže viesť k tomu, že človek zase bude chcieť piť.

AA je úžasné miesto, ktoré môžeš počas týždňa navštevovať tak často, ako chceš a stretnúť tam ľudí, ktorí sa snažia zostať triezvi a dať si život do poriadku. Toto je najväčší prínos AA. Tiež tam stretneš tých, ktorí sa úspešne uzdravujú a sú ochotní sponzorovať, resp. mentorovať druhých. Nakoniec nemôžeš poprieť, že mať takúto solídnu sieť podpory, kde sa cítiš akceptovaný a milovaný, môže zohrávať obrovskú úlohu v tvojom úspešnom uzdravovaní.

2. Podporuje viac než len abstinenciu od alkoholu

AA program je budovaný na úplnej abstinencii – to je jeho prvoradý cieľ. No tu sa nezastavuje. Keďže to, že len odložíš pohárik, ti nezaisťuje budúce šťastie, AA ťa posúva oveľa hlbšie. Vzdanie sa alkoholu nerieši dôvody, kvôli ktorým si alkohol začal na začiatku zneužívať, preto ťa AA vedie cez 12 krokov, aby si sa dostal ku koreňu veci. Týmto spôsobom môžu účastníci stretnutí napredovať a zároveň sa uzdravovať zvnútra navonok.

3. Môže ti pomôcť vyriešiť nudu v uzdravovaní

Ľudia, ktorí trávili veľa času pitím, sa často v triezvosti nudia. Je ťažké rozhodnúť sa, ako tráviť čas, keďže mnohé z ich predchádzajúcich aktivít zahŕňali žúrovanie. Navštevovanie AA a stretávanie sa s priateľmi z AA aj mimo stretnutí ti môže pomôcť v tom, ako tráviť svoj čas. Toto zachránilo mnohých uzdravujúcich sa alkoholikov pred tým, aby sa opäť vrátili k pitiu.

4. Poskytuje ti miesto, kde sa môžeš zdieľať so svojimi frustráciami

Hoci svoje frustrácie či znepokojenia môžeš vyjadriť na svojom najbližšom poradenskom sedení, veľa miest má stretnutia AA každý deň v týždni (u nás, žiaľ, zatiaľ len v Bratislave, no existujú aj mítingy online). Takže ak máš pocit, že sa ti chce práve piť, pamätaj, že niekde blízko je stretnutie AA, ktoré ti môže ponúknuť okamžitú oporu a spätnú väzbu, ktorú potrebuješ, aby si to zvládol aj dnes. Ak chodíš do AA, možno máš sponzora, ktorému stačí len zavolať. Mať ľudí, ktorí sú pripravení počúvať, ti určite môže pomôcť, keď riešiš znepokujúce emócie, ktorých sa potrebuješ zbaviť.

5. AA vedú ľudia, ktorí chcú vrátiť to, čo dostali

Filozofia sponzorstva v AA je založená na tom, že ľudia vracajú to, čo dostali. Sponzorovi nemusíš platiť za to, že je tvojím mentorom a/alebo priateľom. Jednoducho ťa sponzoruje preto, lebo toto je spôsob ako AA funguje. Vraciaš podporu, ktorú si dostal, aby si pomáhal sebe a zároveň tomu druhému. V AA môžeš nájsť sponzorov, ktorí sponzorujú mnohých, pretože im chcú pomôcť na ich ceste uzdravovania. A aj sponzori majú svojich sponzorov, takže ľudia sú poprepájaní na všetkých úrovniach. Dávať takto naspäť to, čo si dostal, si vyžaduje čas, trpezlivosť a odvahu, a to je niečo, na čo môžeš byť hrdý.

6. Poskytuje rôzne príležitosti pre službu

Veľa ľudí priznáva, že sa cítia najšťastnejší vtedy, keď pomáhajú iným. Stretnutia AA ti poskytujú príležitosť ponúknuť svoj čas a úsilie pre niečo zmysluplné. Môžeš začať tým, že budeš chodiť na stretnutia trocha skôr, aby si pomohol pripraviť miestnosť a urobiť kávu. Vítaj ľudí, ktorí tam prichádzajú a ponúkni im svetlo a bezpodmienčnú lásku. Ak sa uzdravuješ dlhší čas, ponúkni nováčikom sponzorstvo. Možno existuje aj príležitosť k tomu, aby si išiel a robil stretnutia vo väzniciach alebo v iných zariadeniach. Ak ťa zaujíma, aké sú možnosti, jednoducho sa opýtaj tých, čo majú viac skúseností.

7. Povzbudzuje ťa k úprimnosti

Keď prechádzaš 12 krokmi AA, povzbudzuje ťa to k tomu, aby si bol pravdivý k sebe aj k druhým. Veľa alkoholikov prechádza dverami AA s tým, že veľa rokov klamali sebe aj druhým. AA im poskytuje príležitosť začať „kopať“, aby najprv zistili, kto naozaj sú. 12 krokov ponúka spôsob ako sa naučiť odstrániť klapky z očí, odstrániť všetky nánosy a nájsť cestu k zdravej sebaláske. Toto je zo všetkých prínosov ten najväčší pri modeli uzdravovania cez 12 krokov AA.

Je zaručené, že toto je len niekoľko z mnohých dôvodov, pre ktoré by si sa nemal hanbiť, že chodíš do AA. Možno AA nefunguje pre každého, ale to neznamená, že nefunguje vôbec. Hoci sú aj iné spôsoby uzdravovania sa zo závislosti, nemôžeš vyliať s vaničkou aj dieťa. Nezabúdaj, že za mnohé roky AA prináša mnohým úžasné výsledky – je to jeden úspešný príbeh za druhým.

https://www.soberrecovery.com/addiction/7-reasons-you-shouldnt-be-ashamed-of-aa/