Sedem jasných znakov ako ťa narcista manipuluje

Keď príde na typy ľudí v našom živote, ktorí pre nás jednoducho nie sú dobrí, narcistickí manipulátori patria medzi tých najtoxickejších. Sú to jednotlivci, ktorým záleží len na sebe a ktorí sa nezastavia pred ničím, len aby dostali presne to, čo chcú. Narcisti vždy sebecky dávajú svoje vlastné potreby, túžby a emócie na prvé miesto, keď robia rozhodnutia a vôbec nemajú problém použiť druhých kvôli vlastným výhodám. Sú neúprosní vo svojom úsilí o osobnú moc a úspech a to je dôvod, prečo sú takí manipulatívni, zakerní a zlí.

Ak ste mali to nešťastie byť v styku s manipulatívnym narcistom, potom by ste si mali byť dobre vedomí ako vedia zneužívať a že sa len tak ľahko nezastavia. Keď spoznáte ich taktiky a to, ako fungujú, môžete neutralizovať negatívny dopad ich správania a chrániť sa. Tu je sedem spôsobov, akými narcisti manipulujú a využívajú druhých kvôli svojím výhodám:

1. Robia zo seba obeť. Narcisti sa veľmi radi zahrávajú a používajú triky a tváriť sa, že sú obeťou, je ich jedna z najobľúbenejších hier. Takto si získavajú viac pozornosti a ľútosti od iných, keď ich presvedčia, že sú chorí, majú problémy alebo potrebujú pomoc. Keď ich začnete ľutovať, je pravdepodobnejšie, že im budete chcieť aj pomáhať a to je presne to, čo chcú. Takisto používajú túto taktiku ako spôsob ospravedlnenia svojho hrozného správania. Taktiež odvrátením pozornosti od všetkých negatívnych a ľstvivých vecí, ktoré urobili docielia, že sa pred nimi máte menej napozore a preto ste viac otvorení ešte ďalšej manipulácii.

2. Používajú agresivitu a zastrašovanie. Jedna vec, ktorú používajú všetci narcisti, sú zastrašovacie taktiky. Využívajú všetko od nepatrných, ľstivých hrozieb až po otvorené fyzické násilie, aby druhých dotlačili k tomu, aby sa im podriadili. Oveľa častejšie je toto zastrašovanie psychické a emocionálne. Môžu vám brániť v tom, aby ste sa stretávali so svojou rodinou a priateľmi alebo vás vždy zhadzovať a slovne urážať, pretože vtedy sa cítia dominantní a majú všetko pod kontrolou.

3. Bagatelizujú vaše úspechy. Keď sa s nimi prvý raz stretnete, skrývajú svoju pravú tvár a vystupujú ako veľmi milí a sympatickí ľudia. Dávajú vám komplimenty a povzbudzujú vás, aby vás neskôr mohli zničiť. Keď sa to stane, je to akoby ste zrazu prepli vypínačom a všetky tie láskavé slová zmiznú. Budú znehodnocovať vaše úspechy a hrdiť sa, takže sa budete ešte oveľa viac usilovať, aby ste opäť získali ich priazeň a vyhoveli im.

4. Vyvolávajú vo vás pocity viny a začnete veriť tomu, že všetko je vaša vina. Obviňujú vás z každého ich zlého správania spolu so všetkými problémami a dôsledkami, ktoré so sebou prináša. Bez ohľadu na fakty či situáciu, všetko je to vaša vina.

5. Hovoria len o sebe. Všetko o čom hovoria, sa týka ich. O nikom a ničom inom nepovedia nič pekné a dokážu do nekonečna hovoriť o sebe. Keď sa konečne dostanete k slovu a zmeníte tému, zvrátia to naspäť, akoby vás ani nepočuli.

6. Používajú trianguláciu. Je to vtedy, keď je narcista, vy a ďalší človek zapojený do traingulárnej hry. Toho tretieho tam privedie narcista, keď dotyčného presvedčil o tom, že sa mýlite alebo ste príčinou problému. Tým sa v podstate presunie zameranie pozornosti od narcistu na vás a on je z toho vonku. Ten tretí sa za neho takisto postaví a bude ho podporovať a to narcistovi presne nahráva do karát – celý čas je on ten dobrý a je vnímaný ako ten spravodlivý.

7. Nikdy sa nezmenia. Keď je niekto narcista, navždy ním zostane. Naďalej sa bude správať plytko, manipulatívne a ľstivo – až do svojej smrti. Neexistuje pre nich žiaden liek, terapia takisto nie je efektívna. Ich problémy sú zakorenené hlboko v ich mysli a osobnosti. Aj keď sa vám podarí dostať ich zo svojho života, jednoducho sa posunú k svojej ďalšej, nič netušiacej obeti a začnú jej ničiť život.

Read more at https://www.sun-gazing.com/narcsigns23/#XRbzb0QWYrWy0wBP.99

https://www.sun-gazing.com/narcsigns23/…