Uzdravovanie sa zo závislosti: Dôvody, prečo sa uzdravovať – od niekoho, kto si tým prešiel

Ak bojuješ so závislosťou od drog alebo alkoholu, možno sa ti zdá, že sa z toho nedá dostať, ale dá sa to. Pripomínaj si tieto dôvody, rozmýšľaj o nich a staň sa lepším človekom.
Bez ohľadu na to, s čím zápasíš, keď je to niečo, čo začína ovládať tvoj život – či dokonca meniť tvoju osobnosť – potom ti každý deň môže pripadať ako boj. Keď si niekedy zažil príznaky duševnej choroby, poruchy príjmu potravy, závislosti či sebapoškodzovania alebo ak máš niečo z toho diagnostikované, asi rozumieš tomu, ako ti tento svet, ktorý si kedysi mal rád a ktorý si mal pod kontrolou, zrazu začne pripadať ako väzenie. Mne tak aspoň vtedy pripadal.

Tvoje myšlienky ti viac nepripadajú ako tvoje. Tvoja myseľ pracuje proti tebe. Nič sa ti nezdá povedomé – dokonca ani tvoja tvár. Ako je to možné? Moja realita ma tvrdo zasiahla a nevedela som sa z toho dostať. Moji zvyčajní dôveryhodní záchrancovia – večierky, drogy, alkohol a potom „zotavovanie sa“ pomocou nezdravých jedál – mi nepomáhali. Vedela som, že potrebujem uzdravovanie – veľmi. Už som sa viac nechcela takto cítiť.

Ak ti tento scenár pripadá známy, čítaj ďalej. Ak nie, netráp sa; uzdravovanie má veľa tvarov a veľkostí. Ak chceš pracovať na svojom uzdravovaní, pochop, že v hlave máš asi hlas, ktorý ti nahovára, aby si to nerobil. Rovnako ako tam máš iný optimistický hlas, ktorý chce, aby si bol úspešný. Akoby si mal svojho osobného malého diabla a anjela – vieš, každého na jednom ramene. Diablovi sa uzdravovanie nepáči. Musíš prijať fakt, že tento hlas ťa možno bude stále nahovárať na zlé spôsoby. Snaž sa pripomínať si, kam ťa tieto rozhodnutia v minulosti dostali.

Ak nič nezmeníš, nič sa nezmení
Povedz si, že tento rok budeš robiť lepšie rozhodnutia. Budeš sa cítiť lepšie a stanú sa ti lepšie veci, pretože budeš robiť lepšie rozhodnutia.
Slovník definuje uzdravovanie ako „návrat do normálneho stavu zdravia, mysle a sily“. Mne uzdravovanie pripadá ako spojenie sa so sebou a s inými a zároveň odpojenie sa od všetkých vecí, ktoré to všetko pokazili. Je to proces zručností a praktík, ktoré môžeme robiť každý deň, aby sme si udržali efektívne uzdravovanie a predišli recidíve. Bude sa to meniť v závislosti od daného jednotlivca a jeho osobných potrieb.

V mojom uzdravovaní zohráva obrovskú úlohu vnímavosť, otvorená myseľ a veľmi by som ju každému odporúčala. Prináša so sebou množstvo výhod ako je znižovanie stresu, emocionálna regulácia a zvýšená sebakontrola. Vnímavosť je silný nástroj pre zvládanie fyzických aj duševných zdravotných problémov.

Na svojom uzdravovaní pracujem rôznymi spôsobmi. Snažím sa zakomponovať vnímavosť do svojho každodenného života. Takisto navštevujem skupiny SMART, kde ľudia zdieľajú rôzne spôsoby, akými zvládajú svoje uzdravovanie z návykového správania. Mám za sebou štyri a pol mesiaca triezvosti a som za to nesmierne vďačná. Každý deň pracujem na svojom uzdravovaní a pozitívne to ovplyvňuje moje duševné zdravie.

V minulosti som zápasila so zvládaním mojich nálad a hoci sa to trocha zlepšilo, ešte stále zažívam množstvo úsmevov aj sĺz. Len teraz sa učím akceptovať to, že som emocionálny človek a už som v pohode s tým, kto som. Kto by nemal rád dobrý plač? Takisto prežívam hlboké emócie vo vzťahu k mojim blízkym a mojej podpornej sieti. Byť v spojení s ľuďmi, ktorí sa uzdravujú, je úžasné a skutočne mi to pomáha – oproti minulosti – zvyšovať sebadôveru a sebaúctu.

Nech zápasíš s čímkoľvek, pamätaj, že sa z toho môžeš uzdraviť. Rob všetko, čo potrebuješ, aby si pomohol svojmu uzdravovaniu. Buď sebecký. To, na čom najviac záleží, si ty. Hľadaj pomoc. Zdieľaj svoje myšlienky – to im berie silu. Rob aj tie najmenšie kroky, ak musíš. Každý sa počíta. Pamätaj – deň po dni.

Dôvody pre uzdravenie

Život namiesto existencie
Keď žiješ vnútri svojej hlavy, neustále žiješ v strachu. Svoj život žiješ na autopilota. Stáva sa bludným kruhom, ktorý akoby nemal konca. Tým, že si zvolíš uzdravovanie, môžeš opätovne získať kontrolu, oslobodiť sa zo svojho väzenia a vnímať svet z úplne inej perspektívy. Môžeš robiť drobné každodenné kroky, aby si znížil svoju úzkosť, zvládal svoje myšlienky a vyhýbal sa spúšťačom. Niekedy môže byť odborná pomoc užitočná, no v konečnom dôsledku sa to naučíš zvládať sám a žiť život podľa svojho rozhodnutia.

Opätovné spojenie sa so sebou (a s inými)
Uzdravovanie ti umožňuje spojiť sa so sebou na úplne inej úrovni. Opäť získaš energiu a sebaúctu, keď budeš prehlbovať spojenie so sebou a s inými. Veľmi dlho som sa cítila stuhnutá a k svojmu telu som sa nesprávala veľmi pekne. Žila som tak, aby som sa páčila druhým, bola som extrémne odpojená od seba a veľmi som ochorela. Teraz sa uzdravujem, viem, že si zaslúžim niečo lepšie a snažím sa samú seba nedeprimovať.

V procese uzdravovania pravdepodobne začneš pociťovať intenzívne emócie ako nikdy predtým a možno dokonca začneš mať takéto pocity aj vo vzťahu k iným. Uzdravovanie môže na povrch vyplaviť množstvo „surových“ emócií, preto sa na to snaž pamätať a vyhýbaj sa tomu, aby si sa správal iracionálne či impulzívne. Ak zápasíš s množstvom pocitov, môže ti pomôcť, keď si začneš písať denník, aby si ich tam „vyventiloval“. Písanie denníka môže byť dobré aj pre osobné uvažovanie, aby si videl, ako ďaleko si zašiel.

Opätovné vyčarenie úsmevu na tvári tvojich blízkych
Možno tá najhoršia súčasť toho, keď človek uviazol v duševne bludnom kruhu, nech je to čokoľvek, je vidieť, ako tvoji blízki trpia. Často sa ti pokúšajú pomôcť, ale nevedia ako a nakoniec sa vaše vzťahy kvôli chorobe môžu celkom pokaziť. Zmenou svojho správania a udržiavaním týchto zmien cez dlhodobé uzdravovanie môžeme naozaj pracovať na zlepšení vzťahov. Toto môže byť silný motivačný faktor pre mnohých ľudí – viem, že u mňa to tak bolo.

Uisti sa o tom, že si sa rozhodol uzdravovať sa kvôli sebe; pamätaj, že to, že sú tvoji blízki opäť šťastní a hrdí, je len bonus súvisiaci s tým, že si opäť zdravý.

Vytvorenie takej budúcnosti, akú si zaslúžiš
Keď žiješ v pasci izolácie a v úplnej nespokojnosti, tvoja budúcnosť vyzerá bezútešne. Keď svoje palce omočíš vo vodách uzdravovania, zdá sa, akoby sa ti otvoril celkom nový svet príležitostí, ktorý akoby tam dovtedy nebol. Je skutočne úžasné, čo sa deje v tvojej miestnej komunite a ty o tom ani nevieš. Skontaktuj sa s tými, ktorí tu ponúkajú služby. Vyhľadaj pomoc a podporu, ak to potrebuješ, zapoj sa do dobrovoľníctva alebo jednoducho tráv čas v podporných skupinách, keby to bolo pre tvoje uzdravovanie prospešné. Pamätaj, že si zaslúžiť lepšiu budúcnosť a ak musíš začať malými krokmi, je to v poriadku. Pracuj smerom k svojim cieľom deň po dni. Zvládneš to.

Si dôležitý/á
Ži život, ktorý si zaslúžiš. Začni sa pozerať dopredu. Buď na seba hrdý. Musíš veriť, že si toho hodný. Že si hodný lepšieho života. Ak tomu nebudeš veriť, ak si plný sebapochybností, začni nejakými pozitívnymi dennými utvrdeniami. Teraz sú súčasťou môjho plánu uzdravovania, pretože to, akým spôsobom hovoríme sami k sebe, je veľmi dôležité a výrazne ovplyvňuje to, ako sa správame a ako rozmýšľame.

Tu sú príklady každodenných utvrdení (afirmácií), ktoré si môžeš vyskúšať (hovor si ich pred zrkadlom):

• Zaslúžiš si byť milovaný/á
• Zaslúžiš si byť šťastný/á
• Si silný/á
• Si schopný všetkého, čo si zaumieniš
• Si hodný/á veľkých vecí
• Mám sa rád/a a vážim si seba
• Robím všetko najlepšie ako viem
• Každý deň je novým začiatkom
• Moje nutkania ma neovládajú.

Rozhodneš sa tento rok pre uzdravovanie alebo sa už uzdravuješ?
https://www.psycom.net/addiction-recovery-reasons-to-recover-in-2018/