Šesť nečakaných dôsledkov užívania liekov proti úzkosti

Lieky proti úzkosti a miernej depresii som začala užívať pred niečo viac ako dvomi týždňami a keďže dva týždne sú odporúčané ako „čas na prispôsobenie sa“, ktorý mi dal môj psychiater, myslela som si, že by to bol dobrý čas uvažovať o mojom „novom normálnom stave“ – normálnom, čo malo znamenať byť menej úzkostná alebo by mala byť aspoň o niečo zredukovaná. Z pohľadu, kde sa nachádzam teraz, sú výsledky zmiešané.

To nebolo rozhodnutie, ktoré by som brala na ľahkú váhu. Ako niekto, kto rád hovorí iným, že v súvislosti s užívaním liekov sa nemajú za čo hanbiť, som sama túto radu nedokázala prijať. No zlé dni začali prevažovať tie dobré. Mala som negatívne myšlienky – vrátane pasívnych samovražedných myšlienok – ktoré mi vírili hlavou počas práce aj predtým, než som šla spať. Na konci dňa som bola zmorená a s úzkosťou som čakala na začiatok ďalšieho dňa. A tak som to prediskutovala so svojím terapeutom a bola som viac otvorená myšlienke, že lieky vyskúšam.

Po mesiacoch, keď som sa tomu vyhýbala, som sa konečne objednala k psychiatrovi.

Ešte cestou som si vravela, že zbytočne zabíjam čas. Mala som ísť do práce. Bola som v pohode. Toto som určite nepotrebovala (a nezaslúžila som si to). Hnevala som sa na seba, že som taká „slabá“, že som si zbytočne narušila deň kvôli ničomu. No, samozrejme, keď sa ma opýtal, ako sa mám, okamžite mi vyhŕkli slzy. A ak dokážeš plakať a nariekať v kuse 30 minút, keď sa ťa niekto opýta, ako sa máš, môže to byť znakom toho, že by sa ti hodilo trochu viac podpory.

A tak som tu. Chcela som sa zdieľať s úprimnými útržkami z mojej doterajšej cesty. Pretože hoci by sa dalo povedať, že mám doslova „menej úzkosti“, táto skúsenosť ma prekvapivo nenechala chladnou (a stále som ten istý človek!), keďže je pre mňa odmieňajúca.

Kvôli kontextu: Beriem nízke dávky SSRI. Lieky nie sú pre každého to správne a nie každý bude na ne reagovať rovnako. Skôr, než začneš alebo prestaneš brať lieky, porozprávaj sa o tom so svojím lekárom.

Tu sú niektoré nečakané veci, ktoré sa udiali, keď som začala brať lieky na zvládanie úzkosti.

  1. Po prvé, ticho v mojom mozgu bolo nepríjemné. 

Neuvedomovala som si, že môj mozog bol ozvučnou komorou, kým nenastalo ticho. To nové ticho bolo desivé ako kráčanie ulicami prázdneho mesta. Pamätám si, že som sa v prvý deň v skutočnosti pokúšala vyprodukovať myšlienku, ktorá by začala vyvolávať nejaké echo – no stála tam osamotená bez toho, aby sa nejakým spôsobom znásobila. Bez toho, aby mi v hlave neustále hučal nejaký hluk, som si nebola istá, ako rozmýšľať. To vo mne zanechalo akýsi odstup a nepríjemný pocit.

Prednedávnom som si toto ticho začala vážiť. Riešim veľa opakujúcich sa negatívnych myšlienok („Som zlá“, „Chcem sa zabiť“ atď.) a teraz je pre mňa oveľa ľahšie nechať ich len tak prejsť hlavou bez toho, aby ma premohli.

  1. Cítila som sa „lenivá“ a až neskôr som sa dozvedela, že tento pocit znamená „uvoľnenosť či relax“.

Potom, čo ma už celý deň neprenasledovala šikana úzkosti, začala som sa cítiť … lenivá. Namiesto toho, aby som hneď po prebudení vyskočila na nohy, aby som mohla urobiť „dokonalú“ rannú rutinu, som si poležala o niečo dlhšie. Keď som prišla domov z práce, namiesto toho, aby som rozmýšľala: „Čo mám urobiť teraz?“, pozrela som si videá z youtube s mojím priateľom. Na gauči som sa porozprávala s mojou spolubývajúcou. Slobodná od pút som sa cítila ako rebel – robiac presný opak toho, k čomu by ma nabádal môj úzkostlivý mozog. „Vyžaduješ, aby som ráno meditovala? No určite – pospím si tak dlho, ako sa mi bude dať.“ „Musím zostať v práci o pol hodiny dlhšie, ináč sa zrúti svet? Nie, odchádzam hneď.“

Naučila som sa, že byť „lenivá“ znamená, že sa v skutočnosti cítim uvoľnená. Nie som zvyknutá byť spokojná s tým, keď nerobím nič alebo odmietať spôsob, akým mi môj mozog hovorí, že musím veci robiť, takže je to celkom divná nová vec, z ktorej sa mám tešiť.

  1. Moja úzkostlivá energia sa zmenila na podráždenosť. 

Typicky nie som podráždená, no keď moja vnútorná energia nebola využitá na to, aby som si o sebe myslela zlé veci, obrátila sa proti iným a to najmä proti tým najbližším. V podstate to bol len môj priateľ. No aj tak bola táto náhla výbušnosť jedným z najviac prekvapivých vedľajších účinkov. Uvedomila som si, že začínam hádky kvôli ničomu a som podráždená kvôli maličkostiam. Nepáčilo sa mi to, ale mala som pocit, akoby tá energia nemala kam ísť.

Časom sa to zlepšuje a zistila som, že úžasný spôsob ako sa zbaviť tejto energie naviac je cvičenie.

  1. Upokojilo to prakticky všetky moje fyzické príznaky.

Moja úzkosť sídli v zadnej časti krku, takže krk ma bolí prakticky neustále. Pomáhala mi jóga, ale vždy len dočasne. Akonáhle som sa vrátila späť do sveta, telo mi opäť stuhlo. Odkedy beriem tieto lieky, napätie v mojom tele sa uvoľnilo a už nemám také veľké bolesti.

  1. Teraz si v skutočnosti vážim, keď cítim stres.

Toto je niečo, kde si nie som istá, že mi každý rozumie, no keď úzkosť dominuje a stupňuje sa tým môj vnútorný konflikt, v skutočnosti je celkom pekné vnímať čistý stres, neznečistený úzkosťou. Vtedy môžem zvládať veci, ktoré ma stresujú bez toho, aby som sa rozpustila na kaluž mojej vlastnej sebanenávisti. Pamätám sa, ako som žartovala s mojom terapeutkou: „Stále som vystresovaná, ale aspoňže mi môj mozog nehovorí, že sa mám zabiť!“ Pretože kým je situačný stres súčasťou toho, že som človekom, je ľahšie čeliť mu bez zbytočnej úzkosti.

  1. Lieky ma nerobia šťastnejšou – ja sa urobím šťastnejšou.

Je to tak: hoci je moja úzkosť zlá, jej zámer je dobrý. Podobne ako je malé dieťa v záchvate hnevu, pretože nedokáže povedať, čo chce, bolo to viac o tom, ako sa moja úzkosť rozhodla prejaviť sa a nie o tom, čo sa mi snažila povedať. Teraz, keď mám viac kontroly vo svojich rukách, môžem svoju úzkosť požiadať, aby „používala svoje slová“. V skutočnosti mám rada rannú meditáciu. Rada pracujem a rada som produktívna. Tieto veci samé o sebe nie sú zlé a energia mojej úzkosti je súčasťou toho, čo ma robí samú sebou. A tak teraz mám pred sebou výzvu nanovo sa naučiť ako robiť veci nenútene. Ako žiť svoj deň bez zbytočnej námahy. Je to trocha desivé a ešte som to nedokázala, ale som vďačná, že mám príležitosť skúsiť to.

https://themighty.com/2017/03/medication-anxiety-unexpected-consequences/?utm_source=newsletter_mental_health_beat&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_mental_health_beat_2018-10-05