Šesť tipov ako zvládnuť rodičovstvo, keď si na deti sám

Vychovávať deti, keď si na ne sám, je samo o sebe náročné, no robiť to a zároveň sa uzdravovať zo závislosti, je obzlášť zložité. Zo všetkých síl sa snažíš žiť triezvo a pritom uspokojuješ zdanlivo nekonečný zoznam potrieb tvojich malých detí. Väčšina rodičov priznáva, že čas a energia, ktorú venujú výchove detí, ich vyčerpáva. Áno, je jasné, že to za to stojí, no niektoré dni ťa môžu tak veľmi vysiliť, že sotva dokážeš stáť na nohách.

Keď k tomu pridáš pravidelnú účasť na skupinách a prácu na Krokoch, život sa môže stať naozaj hektickým. To je dôvod, prečo je potrebné pristupovať k takémuto rodičovstvu a uzdravovaniu s optimistickým postojom. Pomocou určitého úsilia a múdrosti sa môžeš naučiť, ako zvládať potreby detí a zároveň si nájsť čas, ktorý potrebuješ pre seba.

Tu je šesť skvelých tipov ako to zvládnuť:

  1. Daj si záväzok. Áno. Si matka alebo otec a tvoja rodičovská rola je teraz to najdôležitejšie. No takisto platí, že sa dokážeš starať o svoje deti a zároveň chodiť na mítingy. Prvá vec, ktorú musíš urobiť, je dať si záväzok, že naozaj budeš chodiť na stretnutia a robiť program. Môžeš presedieť aj na piatich mítingoch týždenne, no keď program naozaj neberieš vážne a nerobíš Kroky, nikam sa neposunieš. Urob si plán, koľko mítingov cez týždeň navštíviš a urob všetko preto, aby si tento cieľ plnil.
  2. Nájdi si dôveryhodného človeka, ktorý ti bude dávať pozor na deti. V tom robí veľa rodičov chybu. Buď nevedia, komu môžu dôverovať alebo si dotyčného kvôli financiám nemôžu dovoliť. Maj na mysli, že existuje niekoľko možností. Po prvé, požiadaju rodinu a priateľov, aby ti raz, dvakrát do týždňa dali pozor na deti. Povedz im, že svoje uzdravovanie berieš vážne a veľmi by si ocenil, keby ti pomáhali. Takisto môžeš nájsť iného rodiča, ktorý sa o deti stará sám a môžete sa dohodnúť na „striedačke“ – raz budeš na deti dávať pozor ty a on pôjde na stretnutie a potom sa vymeníte. Ak si môžeš dovoliť najať si niekoho, kto sa o deti stará, môžeš tak urobiť. Akceptuj skutočnosť, že tvoje uzdravovanie je veľmi dôležité a umožňuje ti, aby si bol tým najlepším rodičom, preto platiť za opatrovníka k deťom v tebe nemá vyvolať pocity viny a určite je to dobrá investícia.
  3. Pracuj na Krokoch tak, aby si to zvládal. Možno ťa prekvapí, že iba 15 minút každodenného čítania a práce na Krokoch ti môže pomôcť výrazne napredovať. Daj si záväzok, že si vyhradíš aspoň krátky časový úsek pre prácu na Krokoch alebo na inšpiratívne čítanie, aby ti to pomohlo zosilnieť. Mnohí rodičia hovoria, že najlepší čas je ráno predtým, ako sa deti zobudia alebo večer potom, čo deti idú spať. Keď si vyhradíš čas na investovanie do osobného rastu, určite budeš napredovať a tvoje deti budú prvé, ktoré to uvidia.
  4. Buď k deťom otvorený. Otvorene a úprimne im hovor o svojom programe uzdravovania. V závislosti od ich veku im môžeš povedať o svojej závislosti a o tom, ako teraz žiješ triezvo a usiluješ sa byť tým najlepším človekom. Dovoľ im, aby ti kládli otázky a zapojili sa do procesu uzdravovania. Povedz im, aké je dôležité, aby si chodil na mítingy a robil na Krokoch.
  5. Buduj si podpornú sieť. Ako rodič, ktorý sám vychováva deti, možno nemáš veľa možností na rozhovory s inými dospelými ani dostatočnú podporu, preto si buduj podpornú sieť. Mať iných, s ktorými môžeš zdieľať svoj život a ktorí ťa budú povzbudzovať, je veľmi dôležité. V skutočnosti veľa ľudí, ktorí majú priateľov a podpornú sieť hovorí, že sú oveľa šťastnejší než boli vtedy, keď žili v izolácii. Úžasné miesto, kde môžeš naštartovať svoju podpornú sieť, je tvoja dvanásťkroková skupina. A ak sa venuješ nejakým koníčkom, v danej oblasti môžeš takisto stretnúť podobne zmýšľajúcich ľudí. Môžeš začať chodiť na nejaké cvičenie a tam sa s niekým zoznámiť alebo sa zapojiť do nejakej hodnotnej dobrovoľníckej činnosti. Môžeš sa spriateliť so susedmi. Je veľa spôsobov ako budovať svoju podpornú sieť.
  6. Webové stránky pre rodičov. Je veľa ďalších rodičov, ktorí vychovávajú svoje deti sami a ktorí sú ochotní zdieľať sa s dobrými radami a tipmi. Môžeš pravidelne navštevovať tieto webové stránky alebo podobné skupiny, ktoré fungujú online a súvisia s rodičovstvom alebo uzdravovaním. Môžeš sa do nich zapojiť, aby si sa v prípade potreby mal kde „vyventilovať“, požiadať o pomoc a zdieľať aj svoje povzbudenia.

Byť rodičom je úžasný dar. Ak si na deti sám, pamätaj, že v tom nie si sám. Mnohí iní sú v podobnej situácii ako ty a zvládajú to celkom dobre. Zváž uvedené tipy, keď prechádzaš zložitými, no zároveň veľmi odmieňajúcimi cestami rodičovstva a uzdravovania.

 

https://www.soberrecovery.com/recovery/6-tips-to-surviving-single-parenting/