Škodlivosť elektronických cigariet

Vyzerá to tak, že elektronické cigarety spôsobujú hroznú nevyliečiteľnú chorobu nazvanú „popcornové pľúca“

Posledným trendom vo fajčení sú elektronické cigarety. Sú podporované ako oveľa bezpečnejšia alternatíva v porovnaní s fajčením bežných cigariet.

No, samozrejme, existuje staré príslovie, ktoré začína slovami: ak je to príliš dobré, aby to bola pravda … Harvardská škola verejného zdravia sa rozhodla urobiť štúdiu o elektronických cigaretách a jej výsledky sú znepokojivé. Vyzerá to, že elektronické cigarety síce nepredstavujú tradičnú hrozbu, ale sú celkom inou hrozbou.

Diacetyl používaný v elektronických cigaretách je ochucujúca chemická látka, spájajúca sa s prípadmi vážnej respiračnej choroby, ktorá sa najvýraznejšie prejavuje neliečiteľným stavom nazvaným „popcornové pľúca“. Tento stav sa prvý raz objavil u pracovníkov vo výrobniach popcornu do mikrovlnky, ktorí inhalovali umelú maslovú príchuť. Táto choroba je celkom vysiľujúca a nezvratná. Týka sa respiračného traktu a spôsobuje zjazvenie v drobných vzdušných mechúrikoch v pľúcach. To vedie k nedostatočnému dýchaniu a výraznému kašľu.

„Množstvo diacetylu v 39 elektronických cigaretách presiahlo množstvo, ktoré mohlo byť objavené laboratórne. Diacetyl a iné podobné ochucovadlá sa používajú v mnohých iných príchutiach okrem maslového popcornu vrátane ovocne, alkoholovo a cukríkovo ochutených elektronických cigariet.“

Allan si takisto všimol, aké desivé sú tieto zistenia, keďže názvy príchutí týchto cigariet obsahujú mená ako cukrová vata, koláčik a iné príchute, ktoré by mohli byť pre mladých ľudí veľmi atraktívne.

Ale to nie je všetko. Kvôli skutočnosti, že elektronické cigarety sú také nové, dá sa očakávať, že v blízkej budúcnosti sa objavia ďalšie riziká. Profesor environmentálnej genetiky David Christiani bol spoluautorom tejto štúdie a povedal nasledovné:

„Keďže väčšina znepokojení v súvislosti s elektronickými cigaretami sa zameriava na nikotín, je toho ešte veľmi veľa, čo o elektronických cigaretách nevieme. Okrem toho, že obsahujú rôzne úrovne návykovej látky nikotín, obsahujú aj iné chemické látky, zapríčiňujúce rakovinu, ako je formaldehyd, a – ako to ukazuje naša štúdia – ochucovadlá, ktoré môžu poškodiť pľúca.“

Vyzerá to tak, že „bezpečná“ alternatíva s ovocnou príchuťou nakoniec vôbec nemusí byť taká bezpečná a pravdepodobne by bolo najlepšie ukončiť akékoľvek návyky na elektronické cigarety, kým sa v tejto oblasti neurobia ďalšie výskumy.

http://enlightened-planet.com/turns-e-cigarettes-cause-horrible-incurable-disease-called-popcorn-lung/