12 sep
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Škodlivosť elektronických cigariet

Vyzerá to tak, že elektronické cigarety spôsobujú hroznú nevyliečiteľnú chorobu nazvanú „popcornové pľúca“

Posledným trendom vo fajčení sú elektronické cigarety. Sú podporované ako oveľa bezpečnejšia alternatíva v porovnaní s fajčením bežných cigariet.

No, samozrejme, existuje staré príslovie, ktoré začína slovami: ak je to príliš dobré, aby to bola pravda … Harvardská škola verejného zdravia sa rozhodla urobiť štúdiu o elektronických cigaretách a jej výsledky sú znepokojivé. Vyzerá to, že elektronické cigarety síce nepredstavujú tradičnú hrozbu, ale sú celkom inou hrozbou.

Diacetyl používaný v elektronických cigaretách je ochucujúca chemická látka, spájajúca sa s prípadmi vážnej respiračnej choroby, ktorá sa najvýraznejšie prejavuje neliečiteľným stavom nazvaným „popcornové pľúca“. Tento stav sa prvý raz objavil u pracovníkov vo výrobniach popcornu do mikrovlnky, ktorí inhalovali umelú maslovú príchuť. Táto choroba je celkom vysiľujúca a nezvratná. Týka sa respiračného traktu a spôsobuje zjazvenie v drobných vzdušných mechúrikoch v pľúcach. To vedie k nedostatočnému dýchaniu a výraznému kašľu.

„Množstvo diacetylu v 39 elektronických cigaretách presiahlo množstvo, ktoré mohlo byť objavené laboratórne. Diacetyl a iné podobné ochucovadlá sa používajú v mnohých iných príchutiach okrem maslového popcornu vrátane ovocne, alkoholovo a cukríkovo ochutených elektronických cigariet.“

Allan si takisto všimol, aké desivé sú tieto zistenia, keďže názvy príchutí týchto cigariet obsahujú mená ako cukrová vata, koláčik a iné príchute, ktoré by mohli byť pre mladých ľudí veľmi atraktívne.

Ale to nie je všetko. Kvôli skutočnosti, že elektronické cigarety sú také nové, dá sa očakávať, že v blízkej budúcnosti sa objavia ďalšie riziká. Profesor environmentálnej genetiky David Christiani bol spoluautorom tejto štúdie a povedal nasledovné:

„Keďže väčšina znepokojení v súvislosti s elektronickými cigaretami sa zameriava na nikotín, je toho ešte veľmi veľa, čo o elektronických cigaretách nevieme. Okrem toho, že obsahujú rôzne úrovne návykovej látky nikotín, obsahujú aj iné chemické látky, zapríčiňujúce rakovinu, ako je formaldehyd, a – ako to ukazuje naša štúdia – ochucovadlá, ktoré môžu poškodiť pľúca.“

Vyzerá to tak, že „bezpečná“ alternatíva s ovocnou príchuťou nakoniec vôbec nemusí byť taká bezpečná a pravdepodobne by bolo najlepšie ukončiť akékoľvek návyky na elektronické cigarety, kým sa v tejto oblasti neurobia ďalšie výskumy.

http://enlightened-planet.com/turns-e-cigarettes-cause-horrible-incurable-disease-called-popcorn-lung/