Štyri typy prostredí, ktoré otestujú tvoju triezvosť

Keď si dosiahol triezvosť, možno máš pocit, akoby si začal nový život. Možno sa cítiš taký zdravý ako nikdy predtým. Pravdepodobne máš novú skupinu priateľov, z ktorých každý je pravdepodobne buď triezvy alebo podporuje tvoju triezvosť. Byť triezvym podmieňuje veľmi veľa vecí a u každého jednotlivca je to iné, no bez ohľadu na to, kto si, sú miesta, kde sa zdržiavať bude pre teba zložitejšie. Nemusíš sa im celkom vyhýbať (no môžeš, ak chceš), no keď si dopredu uvedomíš, že toto prostredie môže byť pre teba veľkou výzvou, môže ti to pomôcť pripraviť sa na to, aby si si svoju triezvosť udržal.

  1. Oslavy či akcie, kde sa pije. Na bežnej oslave možno väčšina ľudí pije, no nie je to iba o pití samotnom. Hoci aj takéto oslavy môžu byť pre tvoju triezvosť veľkou výzvou, možno ich zvládaš, lebo si silný alebo máš so sebou triezveho priateľa a vieš, že s ním môžeš vždy rátať, že ťa v tvojej triezvosti podporí. No niektoré typy osláv môžu byť tak veľmi orientované na pitie, že ak by si tam nemal piť, cítil by si sa veľmi nepríjemne. Môže ísť o ochutnávky vín, prehliadky pivovarov či liehovarov, posedenia pri pive alebo oslavy, kde hostiteľ špeciálne vybral nápoj, ktorý sa bude podávať. Ak sa takýmto akciám vyhneš, bude sa ti ľahšie žiť.
  2. Priateľ, ktorý chce, aby si pil. Toto sa zdá jasné – keď si triezvy, nechceš tráviť čas s priateľmi, ktorí chcú, aby si pil. Pravdepodobne sa už s takýmito ľuďmi ani nekamarátiš. No aj priatelia, ktorí ťa obyčajne podporujú v triezvosti, ťa môžu za určitých okolností nútiť, aby si pil. Napríklad ak ťa kamarát zavolá, aby si sa s ním stretol v bare po tom, čo ho vyhodili z práce alebo sa rozviedol, môžeš ho požiadať, aby ste sa stretli na inom mieste alebo si so sebou vezmi iného priateľa, ktorý žije triezvo.
  3. Udalosti či akcie, na ktorých si v minulosti pil. Nie sú úplne iný človek iba preto, lebo si triezvy a pravdepodobne máš rád veľa rovnakých vecí. To je v poriadku. No niektoré z nich môžu byť teraz zložitejšie. Môže ísť napríklad o rockové koncerty, športové akcie, kasína alebo večierky, ak je ich hlavnou súčasťou pitie.
  4. Miesta alebo ľudia, ktoré pre teba predstavujú emocionálne spúšťače. Keď si pil, pil si z nejakého dôvodu príliš veľa. A určité miesta a ľudia boli pre teba spúšťačmi. Ak vieš, že ide o takéto miesta či ľudí, snaž sa im vyhýbať. Nestoja za to, aby ťa vystavovali pokušeniu.

S pomocou úsilia a dobrej podpornej skupiny môžeš zostať triezvy v akomkoľvek prostredí. No dôležitou súčasťou úspešnej triezvosti je poznať samého seba a vedieť, kam nemáš chodiť.

https://www.soberrecovery.com/recovery/4-environments-that-put-sobriety-to-the-test/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_360690/