Štyri vysoko rizikové spúšťače, ktorým sa chceš vyhnúť – a ako to urobiť

Asi si niekedy na začiatku svojho uzdravovania počul, že sa máš vyhýbať vysoko rizikovým situáciám, ináč sa môžeš ocitnúť v stave, kde ťa tvoje cravingy pohltia. Niečo také celkom jednoduché ako návšteva obľúbenej reštaurácie so svojimi starými kamarátmi môže tragicky anulovať mesiace tvojej práce na uzdravovaní. Možno si si myslel, že to už máš za sebou. No opäť si v tom až po uši.

To, že vieš, že sa máš vyhýbať vysoko rizikovým situáciám, ti určite môže pomôcť vyhnúť sa recidíve, no čo ďalšie spúšťače, na ktoré si nikdy nepomyslel? Určite existujú a budú pracovať proti tebe, ak sa na ne nepripravíš. V našich kruhoch ich označujeme ako „HALT“.

Čo je HALT?

Existujú štyri konkrétne spúšťače, ktoré sa k tebe môžu tajne prikradnúť. V skutočnosti neovplyvňujú každého, no pri riešení závislosti sú oveľa zradnejšie, pretože keď sa objavia, závislých typicky vtlačia späť do ich závislostí, aby vykonali svoje.

HALT je skratka obsahujúca prvé písmená nasledujúcich slov (z angličtiny): hladný, nahnevaný, osamelý, unavený. V tomto bode ti to nemusí dávať zmysel, no spomeň si na chvíle, keď si bol veľmi hladný, nahnevaný, osamelý alebo unavený. Telo a myseľ sú vo vzájomnom súlade. Telo vysiela signály do mozgu a mozog reaguje na príkazy tela. Keď si veľmi hladný, nahnevaný, osamelý či unavený, tvoje obranné reakcie sú znížené a si náchylnejší k tomu, aby si sa začal pohrávať s myšlienkou, ako dobre by ti padol pohárik či iná droga. Keď si pod vplyvom látky, hlad, osamelosť ani únava sa ti nezdajú podstatné. V závislosti od užitej látky sa môžeš napríklad aj zbaviť hnevu – alebo sa môže, naopak, zintenzívniť. To nikdy nevieš.

Povedzme, že v poslednej dobe si dosť unavený a nikam si nechodil. Chodil si len do práce a domov. Vynechal si podporné stretnutia a možno si zrušil aj dohodnuté poradenstvo. Nie si na tom až tak zle, len si trocha znudený.

Zhruba po týždni sa začneš cítiť osamelý. Izoloval si sa a teraz si vo vysoko rizikovej situácii, pretože si unavený a osamelý. Keď je to tak, máš väčšie sklony pohrávať sa s myšlienkou opäť si niečo dať. Nerozpoznal si spúšťače HALT a ak si ich aj rozpoznal, nič si s tým neurobil.

Zastav spúšťače, kým sa nerozbehnú: venuj im pozornosť

Aby si sa vyhol vysoko rizikovým spúšťačom, ktoré môžu zapríčiniť tvoje opätovné užívanie, urob si preventívny plán hneď teraz! Rozmýšľaj o tom, kedy máš hlad, čo ťa vie nahnevať, kedy sa cítiš osamelý či unavený. Napíš si to a buď veľmi konkrétny. Spomeň si na konkrétne situácie, kedy si sa cítil hladný, nahnevaný, osamelý či unavený. Ako ti bolo v danej chvíli? Ako k tomu došlo? Čo k tomu viedlo?

Najlepšie sa môžeš vyhnúť spúšťačom nie len tým, že napíšeš o svojich minulých skúsenostiach, ale napíšeš aj o tom, kedy zažívaš tieto spúšťače a potom sa k tomu budeš každý deň vracať, aby si si ich vedome pripomínal – čo to je a kedy k nim obyčajne dochádza. Kľúčom je byť pripravený. Ak si na ne zameraný, budeš si ich viac uvedomovať a budeš lepšie pripravený zastaviť ich, keď sa objavia.

Napríklad ak zvykneš mať veľký hlad okolo tretej popoludní a spôsobuje to, že si potom podráždený, rozhodni sa, že si každý deň budeš so sebou do práce nosiť niečo na zahryznutie a zješ to aspoň hodinu predtým. Zabráni ti to byť veľmi hladným a podráždeným a vyhneš sa tak dvom stresorom alebo spúšťačom, o ktorých vieš, že tvoju závislosť podporujú.

Takisto ak zvykneš dlho do noci pozerať televízor a nasledujúci deň si veľmi unavený či podráždený, rozhodni sa, že televízor budeš vypínať v „normálnom čase“ – naše telo vo všeobecnosti potrebuje asi 8 hodín spánku, aby mohlo normálne fungovať.

Keď príde na osamelosť, daj si záväzok, že sa pravidelne budeš stretávať s ľuďmi, ktorým záleží na tvojom zdraví a ktorí jednoducho rozumejú rozdielu medzi osamelosťou a časom osamote. Takisto môžeš pravidelne navštevovať 12-krokové stretnutia a byť s ľuďmi, ktorí sú na ceste uzdravovania.

Rozpoznanie signálov HALT určite zvýši tvoje šance na to, aby si zostal triezvy na svojej životnej ceste a tiež ti to pomôže cítiť sa lepšie duševne, emocionálne a fyzicky. Ak zistíš, že máš problém udržať sa v uzdravovaní, návrat na liečenie či ďalšia pomoc môže tvoj záväzok žiť triezvo posilniť.

https://www.soberrecovery.com/recovery/4-high-risk-triggers-you-want-to-avoid-and-how-to-do-it/