Novomeského 2, 058 01, Poprad

+421 911 828 528

  zivotbezzavislosti.sk@gmail.com

Login    YouTube    Facebook

Sú triezvi, ale prečo sa správajú ako kreténi?

ÚVOD / Sú triezvi, ale prečo sa správajú ako kreténi?

Prečo sa ľudia, ktorí sú roky triezvi, alarmujúco pravidelne správajú neprimerane? Nedávno som túto otázku dostal na skupinovej terapii (presné slová boli pozmenené, keďže sa nehodili do tlače). Osoba, ktorá túto otázku položila, mala pocit, že bola pomýlená. Bola presvedčená, že niektorí ľudia aj po desaťročiach uzdravovania v tom stále majú chaos a správajú sa neprimerane.

Podobne jedna čitateľka, ktorá komentovala môj článok „Čo nás uzdravujúci sa alkoholici môžu naučiť o šťastí“, diskutovala o svojej negatívnej skúsenosti v AA. Niektorých dlhodobých členov opísala ako „kypiace kotle hnevu“. Iný komentátor povedal, že mnohí členovia AA uviazli v cykle negativity. Toto je určite bežný názor mnohých, ktorí strávili nejaký čas v AA.

Existuje na to niekoľko možných dôvodov.

Keď sa niekto začne uzdravovať a začne navštevovať 12-krokové stretnutia, počúva o zázrakoch, ktoré na neho čakajú, ak zostane zostane triezvy. Je to napísané v tom, čo Anonymní alkoholici nazývajú Prísľuby:

„Spoznáme novú slobodu a nové šťastie. Nebudeme ľutovať minulosť ani sa snažiť za ňou zatvoriť dvere. Pochopíme význam slova vyrovnanosť a spoznáme pokoj. Bez ohľadu na to, ako ďaleko sme zašli, uvidíme, ako naša skúsenosť môže pomáhať iným. Ten pocit neužitočnosti a sebaľútosti sa vytratí. Stratíme záujem o sebecké veci a získame záujem o našich priateľov. Sebectvo sa vytratí. Celý náš postoj a pohľad na život sa zmení. Opustí nás strach z ľudí a z ekonomickej neistoty. Intuitívne vycítime ako zvládať situácie, ktoré nás privádzali do zmätku.“

Sú to ušľachtilé sľuby. Tí, ktorí investovali do AA tvrdia, že sú reálne. Mnohí nováčikovia sa divia, ako to môžu tvrdiť, keď niektorí triezvi členovia sa stále správajú nevhodne. Takéto skúsenosti môžu viesť k sklamaniu. Jedno z takých očakávaní je: Triezvosť vyrieši všetky problémy, ktoré spôsobila závislosť. Na začiatku vidia nováčikovi nádej v tom, čo ponúkajú dlhodobí členovia. Môžu ich vnímať v glorifikovanom svetle; je to akoby prvý raz stretli nejakého guru. No keď ten glorifikovaný robí chyby a prejavia sa uňho prirodzené ľudské emócie, tento glorifikovaný obraz môže vyblednúť.

Deje sa tak z množstva dôvodov. Po prvé, nováčik má očakávania súvisiace takmer s dokonalosťou. Rozmýšľajte, ako rýchlo kritizujeme tých, čo majú náboženskú či politickú autoritu, keď nesplnia naše očakávania. No kto sa občas nespráva pokrytecky? Keď má človek takéto nereálne očakávania, tlačí ho to k tomu, aby položil otázku: „Keď sú triezvi, prečo sa stále správajú ako kreténi?“

Avšak toto nie je jediný dôvod.

Tu je ďalší fakt: Mnohí uzdravujúci sa závislí v skutočnosti nepraktizujú program, ku ktorému sa hlásia. To platí pre mnohých, ktorí hlásajú náboženské dekórum (spomeňte si na toho chlapíka, ktorý mal na aute náboženskú nálepku, ale jazdil ako sebec a ukazoval odporné gestá). Od ľudí s takýmito vyhláseniami máme vyššie očakávania. No mnohí z nich nie sú svojim vyhláseniam takí oddaní ako by sme od nich čakali.

Moji klienti poukazovali na to, že veľa dlhodobých členov v 12-krokových programoch zostáva v negatívnom cykle presvedčení a správania. Sú síce triezvi, ale správajú sa mizerne. Svojim klientom hovorím: Prvý krok AA (priznanie problému a uznanie, že viac nesmiem piť) stačí na to, aby človek síce zostal triezvym, no sú to práve tie ostatné kroky, ktoré vedú k šťastnému životu bez užívania látok. Mnohí ľudia v 12-krokových programoch práve tieto ostatné kroky nepraktizujú. Nepracujú na zmene svojich postojov, presvedčení a správania.

Je aj iný dôvod: 12-krokový program je sebecký. Počul som dlhodobých členov ako hovorili nováčikom, že musia byť sebeckí; ak sa chcú zotaviť, musia byť na prvom mieste. Hoci na tom je niečo pravdy, múdrejší členovia 12-krokových programov skôr hovoria o nesebeckosti. Predstavu, že jednotlivec, ktorí konečne končí s užívaním látok, musí byť aj naďalej sebecký, je ťažké prijať. Členovia rodiny majú často pocit, že už toho tolerovali dosť. Novo uzdravujúci sa člen rodiny hovorí: „Viem, ale nemôžem (pomôcť okolo domu, zobrať syna na krúžok, pokosiť, upratať kúpeľňu), pretože musím ísť na AA. Nechcem zrecidivovať a musím byť v ohľade na moje uzdravovanie sebecký.“

Ako pri väčšine problémov, riešenie je také zložité alebo také jednoduché, akým si ho urobíme. Kľúčom je vyváženosť. Niekedy musia mať prvé miesto tvoje potreby. Inokedy treba zvážiť, ako tvoje správane ovplyvňuje druhých. Alebo sa možno tí náladoví veteráni radi sťažujú na svoj život. Alebo nováčik má nereálne očakávania a druhých posudzuje neférovo. Možno sa niektorým jednoducho páči, keď sa správajú ako kreténi. Riešením je vzájomná akceptácia a právo každého jednotlivca kráčať po vlastnej ceste.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-second-noble-truth/201103/they-are-sober-why-are-they-jerks