Toto sa deje s tvojím mozgom a telom, keď kontroluješ svoj smartfón pred spaním

Pozeranie na obrazovky pred spaním je oveľa horšie než sa pôvodne predpokladalo. Klinický profesor psychiatrie na lekárskej fakulte UCLA Dr. Dan Siegel vysvetľuje všetky negatívne dopady, ktoré môže mať pozeranie obrazovky pred spaním na mozog a telo:

Dopad pozerania obrazoviek na spánok (prepis videa)

Ľudia vystavujú svoje oči prúdom fotónov (elektromagnetické žiarenie), ktoré v podstate hovoria mozgu: „Zostaň hore. Ešte nie je čas na spánok.“ Takže je desať hodín večer, jedenásť hodín, polnoc, kontroluješ si e-maily, pozeráš si správy, robíš všetky tieto veci, a svetlo hovorí mozgu: „Ešte nevytváraj melatonín (regulátor spánkového rytmu), ešte nie je čas spať.“ A ty si hore o pol jednej, o jednej, kontroluješ si poštu. Veď prečo by si to nemal robiť, keď si hore. Ideš si ľahnúť o jednej a o šiestej ráno vstávaš do práce. To je päť hodín spánku. Vieme, čo spánok robí. Umožňuje aktívnym neurónom oddychovať, čo je fajn, ale okrem toho podporné bunky zvané gliové bunky čistia toxíny, ktoré produkujú neuróny a keď nespíš 7-9 hodín, len 5, toxíny tam zostávajú – platí to u viac ako 95% ľudí. Je malé percento ľudí, ktorí kvôli svojej genetike nepotrebujú toľko spánku, ale obrovská väčšina z nás potrebuje 7-9 hodín spánku. Niekedy sa môžeme chváliť: „Spal som len tri hodiny a dokážem pracovať“; no nedostatok spánku spôsobuje poruchu pozornosti, narušenie pamäte, vyriešiť nejaký problém je veľmi náročné, rozhádže nám to metabolizmus, takže je vyššia pravdepodobnosť, že priberieš, takisto ješ oveľa viac a – ak to nestačí, je to toxické pre spoje v mozgových bunkách. Takže to, čo chceš robiť, je dať prioritu spánku; vypni obrazovku povedzme do deviatej večer, daj si najmenej hodinu predtým, ako pôjdeš spať a nechaj obrazovku odpočívať. Je to veľmi vážny problém pre každého, ale môžeme s tým niečo robiť tým, že sa aktívne rozhodneme, že takto poriešime tento aspekt digitálnej domény. (Dr. Daniel Siegel, výkonný riaditeľ Mindsight Institute)

http://www.independent.co.uk/news/science/smartphones-night-time-brain-body-sleeping-bed-dr-dan-siegel-ucla-school-of-medicine-a8170861.html