Tri dôvody, prečo sa (najmä) na začiatku uzdravovania o seba starať

Väčšina ľudí na začiatku uzdravovania zlyháva v starostlivosti o ten najdôležitejší vzťah v ich živote: vzťah so sebou, čo má škodlivý účinok na vzťah s druhými – najmä na ten romantický, a na samotné uzdravovanie. Rozmýšľaj o tom tak, akoby si sám sebe „dvoril“. Nielenže začneš rozmýšľať o všetkých svojich pozitívnych stránkach, ale takisto budeš zlepšovať svoj vzťah s druhými, a to, čo je najdôležitejšie – pomôže ti to zaistiť si úspešné uzdravovanie. Toto sú dôvody, pre ktoré by si mal počas prvého roka uzdravovania sám sebe „dvoriť“.

  1. Spoznáš svoje pravé ja – vynaložiť úsilie na to, aby si urobil dojem na osobu, ktorá v tebe žije, ti môže pomôcť spoznať, kto naozaj si: ten triezvy. Ak si na začiatku uzdravovania, môže ti to teraz pripadať ako niečo prehnané. Pravdepodobne si stále myslíš, že tvoja skutočná identita je obalená v drogách a alkohole. No tieto látky ťa nikdy nedefinovali, ba naopak – snažili sa ťa zničiť. Pochopiť to, kto naozaj si a čo sa v tebe ukrýva je niečo, čo nemôžeš urobiť, ak sa sústreďuješ na druhého človeka. Kľúčom je počas prvého roka začať si viac uvedomovať samého seba a byť zodpovedným v ohľade voči svojmu osobného rastu a uzdravovaciemu procesu, byť sám sebou a urobiť si poriadok a priority vo svojich vlastných potrebách. Vyžaduje si to veľa času osamote, veľa premýšľania o sebe a poskytuje ti to veľa času, aby si sa opäť zoznámil s tvojím skutočným ja.
  2. Zamiluješ sa do svojho skutočného ja – keď spoznáš, kým naozaj si, poskytne ti to príležitosť nie len opätovne objaviť, ale aj sa zamilovať do svojho pravého triezveho ja. Poskytne ti to príležitosť naplniť sa, aby si mohol pretekať aj do iných namiesto toho, aby si sa pokúšal naplniť niekým iným, čo potenciálne vedie k niečomu, čo je na začiatku uzdravovania bežné: nahradzovanie látok ľuďmi (napr. závislosť od sexu či spoluzávislosť). Keď budeš žiť sám svoj prvý rok uzdravovania, budeš mať šancu vyhnúť sa týmto nástrahám, začneš sa učiť, ako sa tešiť z vlastnej spoločnosti a zameriavať sa výhradne na seba a na proces uzdravovania.
  3. Urobíš celoživotný záväzok voči sebe a svojmu uzdravovaniu – keď si vybuduješ puto s vlastným šťastím a zdravím, poskytne ti to schopnosť a túžbu urobiť celoživotný záväzok byť dobrý k sebe a k svojmu celkovému uzdravovaniu – aby sa jedno neoobetovalo kvôli druhému. Inými slovami – rovnaká oddanosť, akú očakávaš v zdravom manželstve od toho druhého, musí byť venovaná vo vzťahu k sebe samému. Uzdravovanie netrvá len niekoľko mesiacov alebo niekoľko rokov; je to celoživotný proces. A v ideálnom prípade sa neustále vyvíja. Rovnako ako príde odliv a príliv, prídu aj výšky a pády. No ak sa máš naozaj rád a urobíš ten celoživotný záväzok voči sebe a svojmu uzdravovaniu, zvládneš to v dobrých aj zlých časoch. Bez ohľadu na to, aké ťažké tvoje uzdravovanie môže byť, svojho záväzku voči sebe sa nevzdáš.

Určite sú aj ďalšie dôvody, prečo sa na začiatku uzdravovania zamerať na seba, no nič nie je dôležitejšie ako tvoje celkové úspešné uzdravovanie. Ak by sme to mali zhrnúť, je to súčet všetkého vyššie uvedeného. Podobne, ako to platí pri ktorejkoľvek situácii, nemôžeš zachrániť nikoho iného, pokiaľ najprv nezachrániš seba.

https://www.soberrecovery.com/recovery/3-reasons-to-woo-yourself-in-early-recovery/