Tri ľahko prehliadnuteľné míľniky na ceste uzdravovania, ktoré by sme si mali všímať

Triezvy život má svoje svetlé stránky. Nielenže ti umožňuje žiť lepší život, ale umožňuje ti žiť. Bodka. A keď sa uzdravuješ, uvedomíš si, že je ďalšia svetlá stránka, na ktorú sa budeš tešiť: výročia tvojej triezvosti! Nanešťastie tieto výročia sú iba raz za rok. Na tejto ceste je však veľa míľnikov, ktoré ti pomáhajú udržať sa na nej. Niektoré sa možno nedajú zbadať ľahko a možno si ani nemyslíš, že sú dôležité – ale sú. Keďže som sama dva roky triezva, čo niektorí môžu považovať stále iba za začiatok, zisťujem, že mám sklony prehliadať niektoré dôležité úspechy, ktoré som urobila. Myslím, že čím dlhšie sme triezvi, tým ľahšie je zabúdať na to, koľko veľa sme toho v skutočnosti dosiahli. Dospieť k triezvosti je samé o sebe obrovským úspechom, no je dôležité pamätať aj na ostatné úspechy, ktoré sa ti podarilo dosiahnuť. Tu sú tri míľniky na ceste uzdravovania, ktoré ti možno unikli, no stoja za ocenenie.

  1. Opätovné získanie dôvery iných – toto je obrovský míľnik, ktorý sa často prehliada, pretože sa zdá, akoby dôvera bola niečo, čo si nikdy nestratil. No bol čas, kedy si o svoju dôveryhodnosť u ľudí, ktorí sú pre teba dôležití, prišiel a naozaj sa to stalo. Teraz, keď sa uzdravuješ, môžeš oslavovať jej návrat. Myslím, že jeden z mojich najlepších pocitov, ktorá som vo svojom uzdravovaní zažila, bol deň, kedy som opäť dostala kľúč od domu mojich rodičov. Nielenže mi ukázali, že mi opäť môžu veriť, ale tiež mi to ukázalo, že mám za sebou dlhú cestu. Bol čas, kedy som nemohla byť v nijakej izbe bez ich dozoru. Tento čas je preč.
  2. Finančná zodpovednosť – hoci sa nemusí zdať, že toto si zasluhuje oslavu, nezabúdaj, že to nebolo tak dávno, čo si tvoja závislosť vyžiadala v tvojich financiách vysokú daň. U mňa bol čas, kedy som si nemohla kúpiť ani lístok na MHD. Ráno som sa budila s tým, že som nemala predstavu, čo budem jesť alebo koho poprosím o peniaze. Nemohla by som byť viac šťastná ako v deň, kedy som podpísala zmluvu o prenájme bytu a o pár týždňov mi prišiel prvý účet za elektrinu na moje meno. Pred tromi rokmi som vo vrecku nemala ani cent – a keby som ho mala, určite by tam nezostal dlho.
  3. Radosť z práce – spomeň si na dni, kedy si si nevedel udržať prácu. Ja si spomínam na deň, kedy ma vyhodili, pretože som odmietla test na drogy. A keby som ho neodmietla, aj tak by ma vyhodili. Sú dni, kedy je ťažšie tešiť sa z práce, ale väčšinou je to tak, že mnohí uzdravujúci sa závislí sú vďační za to, že vôbec majú prácu. Hoci nechodím do práce do kancelárie mimo domu, som vďačná, že každé ráno môžem vstať a pracovať z domu. Väčšinou som vystresovaná a preťažená, no aj napriek tomu je to lepšie ako tie dni, keď jediná vec, ktorá ma stresovala bolo to, ako sa dostanem k droge.

Okrem úspechov, ktoré som tu spomenula, míľnikmi v uzdravovaní môže byť čokoľvek, čo sa rozhodneš osláviť, vrátane nasledujúcich vecí (ale určite to nie sú tie jediné): práca, schválenie pôžičky, peniaze na účte (alebo len mať vlastný účet), možnosť kúpiť si nábytok alebo darček pre niekoho, trávenie času s deťmi alebo rodinou, schopnosť pomôcť priateľovi alebo členovi rodiny, ktorý to potrebuje…

Väčšina ľudí sa pravdepodobne nad týmito každodennými skúsenosťami ani nezamýšľa, no to neznamená, že by pre teba nemali byť dôležité. Akákoľvek pozitívna zmena v tvojom živote si zasluhuje oslavu. Nie je ľahké pozbierať sa z dna a niekedy to trvá dlhšie, než v čo sme dúfali. Neboj sa preto tešiť sa z týchto drobných úspechov, pretože práve to je to, čo nám pomáha zostať triezvymi.

https://www.soberrecovery.com/recovery/3-easy-to-miss-milestones-that-should-be-recognized?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=co_390956/