Tri znaky, že ťa beštia závislosti požiera zaživa

Vnútri každého človeka sa odohráva neúprosný boj dobra proti zlu. Predtým, než človek začne brať drogy či alkohol, má v sebe lepšiu vyváženosť prirodzených chemických látok v mozgu, aby rozmýšľal racionálne, logicky a má väčšiu schopnosť uvedomovať si svoje motívy pre robenie vecí. No keď sa stane závislým, jeho „zlý vlk“ sa stáva divokou beštiou, ktorú skrotiť je takmer nemožné. Na začiatku môže byť pohárik, dávka či pilulka užitá za účelom zažitia nejakého pôžitku bez toho, aby dotyčný zamýšľal akokoľvek uškodiť sebe či druhým. No po čase nám bude náš mozog falošne nahovárať, že potrebujeme túto látku, aby sme sa takto cítili. Naše telesné zmysly a pocity nám budú hovoriť to isté a to je lož, ktorá mení vnútorný boj toho zlého, až kým celkom neovládne náš mozog, telo aj ducha. Závislosť pozýva beštiu, aby sa v nás natrvalo usadila, pretože sme ju veľmi dlho kŕmili. V podstate sa stávame objektom jej túžob. Pomaly z nás zostane len schránka z toho, čo sme – oslabuje našu vôľu, aby sa snažila uchlácholiť chuť, ktorá nemôže byť nikdy uspokojená. Táto beštia nás ničí tým, že nás podvádza, aby sme si mysleli, že keď len dostaneme tú jednu jedinú vec, ktorá spôsobí, že sa budeme cítiť určitým spôsobom, potom sa budeme mať lepšie. Ale pozor, všetko je to klamstvo! Táto beštia ťa postupne okradne o všetko, čo máš. Tu je niekoľko znakov, že ťa beštia závislosti ničí:

  1. Strácaš svojich blízkych

Beštia závislosti neovplyvňuje len nás. Keď sa pokúšame uspokojiť niečo, čo nikdy naplno uspokojiť nedokážeme, zanedbávame vzťahy a zodpovednosti, pretože sme sa stali sluhami našej túžby. Je to stelesnenie sebeckosti, ktoré od nás bude odháňať našich blízkych a to nie preto, že by nás nemali radi, ale preto, lebo sa potrebujú chrániť pred zraneniami. Budú musieť čeliť pravde, že kým závislý neprestane kŕmiť to monštrum, ktoré má v sebe, je len schránkou toho, čím v skutočnosti je. Často si vôbec neuvedomujeme túto škodu, kým neurobíme prvé kroky k tomu, aby sme svoju závislosť vyhladovali, pretože táto beštia skresľuje realitu našich činov a ich dôsledkov u tých, ktorých milujeme.

  1. Cítiš sa depresívne a nenávidíš sám seba

Je ironické, že beštia závislosti nás drží na kolotoči viny, hanby, strachu, vzdoru a nenávisti. Všetky tieto pocity sa užívaním drog a alkoholu zintenzívňujú, a tak sa ešte viac spoliehame na to, čo v podstate spôsobuje, že sa takto cítime. Kým sa nezačneme obracať k tomu dobrému vlkovi, ktorý je v nás a sami sa nenaučíme navodzovať pocity úľavy, radosti a pokoja bez užitia akejkoľvek látky, zostaneme v otroctve tejto beštie, ktorá v nás zabíja všetko zvnútra navonok.

  1. Neprestaneš s tým, kým neprídeš o všetko (dokonca aj o svoj život)

Beštia závislosti nás časom neopustí. Namiesto toho bude ešte silnejšia. Nemôžeme ju vyliečiť – ani časom, ani drogami, ani terapiou. Keďže každý z nás má v sebe zlého vlka, jediná vec, ktorú môžeme robiť, je kŕmiť svoju dobrú stránku, aby sa tento dobrý vlk stal oveľa dravším než tá beštia, ktorú sme vytvorili. Prvým krokom k víťazstvu v boji nad beštiou závislosti je docieliť, aby sa v našej mysli zastavili tie smrtiace vzorce, hoci nám naše telo a myseľ budú hovoriť niečo iné. Musíme sa naučiť ovládať svoju vôľu, myseľ, telo a emócie a takto môže ten dobrý vlk zvíťaziť. Kým sa to stane, budeme nebezpečne blízko k tomu, aby sme prišli o všetko, dokonca aj o svoj život.

Dobrý vlk je silnejší

Naše zvyky nás držia v otroctve toho, že sa nám zdá, že látka, ktorú užívame, nám prináša výhody, a hoci sú naše úzkosti, strachy a telesné bolesti dočasne potlačené, ničíme toho dobrého vlka, ktorý žije v našom vnútri. Dobrou správou je, že náš dobrý vlk nás nikdy neopustí. Zostáva v nás a čaká, kým ho budeme kŕmiť, aby mohol pohltiť beštiu, ktorá ničí všetko, čo jej stojí v ceste. Pokiaľ si človek a žiješ, vždy je nádej. Rozhodni sa kŕmiť tie dobré veci a buď dosť statočný, aby si dokázal požiadať o pomoc, aby si to dokázal. Bez ohľadu na to, čo ti beštia závislosti povedala o sebe a svojom charaktere, bez ohľadu na to, o čo nás okradla, dobrý vlk dokáže roztrhať to zlé monštrum na kúsky. Všetko, čo musíme urobiť, je kŕmiť ho.

https://www.soberrecovery.com/addiction/3-signs-the-beast-of-addiction-is-eating-you-alive?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=CO_528968/